Zpět

Ostravské kolo soutěže SUSO bude opět mezinárodní

Potřeba motivovat mladé lidi ke studiu řemesel je hlavní hnací silou projektu SUSO, Soutěžní přehlídky stavebních řemesel. Na akutní nedostatek řemeslníků upozorňuje již druhé postupové kolo projektu, které se bude konat 28. února a 1. března 2014 na Výstavišti Černá louka v Ostravě při výstavě Střechy a stavba. Školy z celé Moravy do soutěžního klání poslaly 40 řemeslníků. Již tradičně je ostravská soutěž mezinárodním kolem, soutěže se totiž účastní i polská škola Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych Racibórz.

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

„Ve druhém kole letošního ročníku se utká 10 družstev truhlářů a 10 družstev zedníků z celkem 14 škol,“ uvádí David Surmaj z pořadatelské společnosti ABF. „Soutěž je přínosem nejen pro samotné studenty, kteří se něčemu přiučí, ale i pro firmy, jež si zde mohou vyhlédnout a vychovat budoucí zaměstnance nebo zákazníky,“ dodává. Soutěžní kolo v Ostravě získalo záštitu hejtmana Moravskoslezského kraje.

Motto „Profese s budoucností“ bude heslem po celý ročník
Heslo, které bude mottem po celý 18. ročník soutěžní přehlídky, zní „Profese s budoucností“. Jeho poselstvím je upozornit veřejnost na alarmující stav absolventů řemeslných oborů, které jsou stále více žádané.

Soutěž je zaměřena na praktické i teoretické znalosti daných řemeslných oborů, přičemž nejlepší učni z krajských kol postoupí do celorepublikového finále, které proběhne při veletrhu FOR ARCH 2014. V rámci postupových kol budou také oceněny školy s nejlepšími družstvy – bude vyhlášena „Hvězda postupového kola 18. ročníku“. Finálové výrobky od truhlářů budou předány ředitelce Dětského domova Havířov, kde najdou praktické využití.

Klání začíná být více náročné a odbornější
Stejně jako v Lysé nad Labem se i v druhém kole představí noví partneři a nové disciplíny. Kromě mediálního partnera pro letošní ročník, serveru České stavby, se stala novým hlavním partnerem pro obor truhlář společnost HOUFEK, která si pro soutěžící přichystala disciplínu se širokopásovou bruskou Buldog. Společnost MAFELL prověří zručnost mladých truhlářů s řezáním kotoučovou a přímočarou pilou. Studenti si také při práci na hoblicích Ramia a s překližkou Dyas vyzkouší praktičnost pracovního oblečení Carhartt.

Kdo pojede na GRAND PRIX do Brna?
Zástupci z řad učitelů budou mít možnost zúčastnit soutěže ve šroubování se společností DeWalt o vstupenku na GRAND PRIX v Brně.

Výsledky soutěžního kola budou uveřejněny na www.suso.cz. (http://www.suso.cz/cz/vysledky18.asp)

Partneři soutěže:

  • Generální partner: Wienerberger cihlářský průmysl a.s.
  • Hlavní partneři: Schiedel, a.s., XELLA CZ s.r.o., KB – BLOK systém, s.r.o., LB Cemix, s.r.o., FOR ARCH
  • Hlavní partner oboru truhlář: Houfek, a.s.
  • Partneři: Mafell,DeWalt, Ramia tools, s.r.o., Carhartt – www.disturb.cz, DYAS.EU, a.s. 
  • Hlavní mediální partner: časopis Stavebnictví, TZB Info
  • Hlavní mediální partner oboru truhlář: Dřevařský magazín
  • Mediální partner oboru truhlář: Truhlářský portál
  • Mediální partneři: České stavby, Český rozhlas, Učitelské noviny, Deník, Stavitel, Konstrukce, eStav, Stavební.net
  • Záštita: MŠMT, MPO, HK ČR, AK ČR, SPS v ČR, AČN
  • Odborná garance: Oblastní inspektorát práce

Více informací naleznete na www.suso.cz.


Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO
SUSO je nekomerční projekt, který umožňuje žákům stavebních oborů porovnat svoje schopnosti a zkušenosti. Spolu s tím dává prostor i ostatním zájemcům prohlédnout si řemeslo „naživo“. Organizátorem akce, která již 18 let probíhá v rámci doprovodných programů stavebních výstav a veletrhů, je společnost ABF, a.s. Finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO se koná vždy v Praze při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH.