Zpět

Občanská vybavenost v moderních projektech pokulhává. Nákupní centra na dosah nejsou ideálním řešením

Bydlet ve svém a navíc v novém je fajn. Ovšem až do chvíle, než člověk zjistí, že to je vše, co může dělat – bydlet. Špatná občanská vybavenost „pohřbila“ kdysi populární satelity a nyní chybí dostatečné zázemí i mnoha velkým projektům uvnitř měst. Problém pocítí čerství rezidenti až ve chvíli, kdy i obyčejné pečivo musí kupovat v obchodním centru „za rohem“.

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

„Pokud si lidé kupují nebo pronajímají starší byt v centru, nic podobného řešit nemusí. U moderních novostaveb je situace složitější – vyrůstají většinou na zelené louce, na místech bývalých skladových areálů, dál od frekventovaných obchodních tříd. Developeři často inzerují obchodní centra na dosah, což může být dobré, ale málokdo si hned uvědomí, že kupovat v takových komplexech i věci běžné denní potřeby není nic příjemného,“ uvedl Jan Kalaš, obchodní ředitel společnosti Star Group.

Lidé touží bydlet ve svém, ovšem za limitujících finančních podmínek. Výsledkem je rozhodnutí na základě ceny a už méně na základě individuálních potřeb. Až po nastěhování si uvědomí, že v blízkosti novostavby chybí základní zázemí, které je pro komfortní městské bydlení žádoucí.

„Nejdůležitějším faktorem poptávky je pro většinu kupujících stále cena. Raději zaplatí za byt o sto tisíc korun méně, ačkoli dům stojí v holé bytové zástavbě bez služeb a možností volnočasových aktivit. Mladé rodiny s dětmi však už tento trend pomalu obracejí, místo k trvalému žití vybírají velmi pečlivě a nároky na okolí bydliště mají vyšší,“ míní Jan Kalaš. „V projektu Nové Chabry nám nemalé náklady, které ve výši přes 40 milionů korun plánujeme vložit do zbudování příjemného zázemí, vynahrazuje vysoká poptávka – po necelých třech měsících od začátku prodeje 88 bytů z první fáze výstavby našla majitele více než polovina z nich.“

Nová moderní čtvrť pro 800 domácností vyroste v Praze 8-Dolních Chabrech na pomezí vilové zástavby. Součástí projektu je cyklostezka, „generační hnízda“ s cvičebními stroji a dvoupatrové komerční centrum, které výškově nepřesáhne okolní bytové domy. To bude plně saturovat nároky místních obyvatel pro běžné denní nákupy. Lidé zde naleznou čtyři třídy mateřské školy, obchod s potravinami, pekárnu, trafiku, restauraci a další služby, které nenaruší klidný ráz okolí. Cena bytů začíná na 37 tisících korun za metr čtvereční.

„Možnosti sportovního vyžití, které vystavíme za více než pět milionů korun, a kompletní zázemí vyžadují velké počáteční investice, ale jelikož plánujeme až 800 bytů, věříme, že se nám taková nabídka ,něčeho navíc‘ v budoucnu vrátí,“ uvedl Jan Kalaš. „Nekvalitní provedení některých projektů, jak v materiálech, tak právě v pominutí základních služeb, znamená dlouhodobou nespokojenost klientů a bohužel škodí celému trhu. V našich projektech se snažíme vytvářet příjemné bydlení pro život, a to včetně nabídek k trávení volného času a kultivace okolí.“