Zpět

Když se přírodě podobá, aneb kdy je imitace vděčnější, než originál?

Originalita interiéru je hluboce zakořeněna ve volbě materiálů. Ačkoliv nás poutají ty absolutně přírodní, mnohdy je imitace z pohledu funkčnosti na daleko vyšší úrovni – a to se zachováním všech vzhledových rysů.

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

Dřevo v různých podobách, ať masivu či dýze a kámen.  Materiály, které v interiéru díky své jedinečné kráse, dokáží vytvořit velice příjemnou atmosféru. Ovšem ne vždy si je můžete dovolit, ať už vzhledem k jejich ceně nebo i zařazení do místnosti. A proto se vydejte s námi do světa nejen přírodních materiálů, ale i těch umělých, které mnozí z vás jistě ocení.

Příroda = klasika, která je stále IN
Masiv a dýha, to jsou nejčastější přírodní materiály, které se využívají pro interiérové dveře a zárubně.  Jejich jasnou předností je originalita kresby dřevních vláken a vysoká estetická hodnota. Vždyť i ve středověku byly vyráběny dveře z masivu, které můžeme obdivovat na hradech a zámcích ještě dnes. A intarzie na nábytku, kde byla využita dýha jakbysmet. Dlouhá životnost je tedy další velké plus, proč si vybrat dveře z přírodních materiálů. „V posledních letech mnoho interiérů zdobí spíše dveře dýhované, a to z jasného důvodu. Velkou roli hraje cena, která je o poznání nižší než u masivního dřeva, protože se při výrobě používají pouze pláty kmenu stromu, čímž je dýha i šetrnější k životnímu prostředí,“ vysvětluje pan Dušan Vrtal, zástupce marketingu SAPELI, a.s., největšího českého výrobce interiérových dýhovaných dveří a zárubní a pokračuje: „Dýha do interiéru přináší přírodu, kterou vidíte i cítíte při každém doteku. Stejně jako stárneme a měníme se, tak i dýha v průběhu času mění svůj vzhled, což jistě všichni ocení.“

Kam s ní?
Dýha nemá v interiéru nikdy červenou. Nevadí jí malý nebo naopak velký prostor, s přehledem zvládne obývat ložnici, dětský pokoj i dveře v chodbě. Pokud dýhu ještě doma nemáte, vezměte ji konečně na milost… „Dýhu můžete zvolit v interiéru na dveřích a zárubních prakticky kdekoliv. Jde o designovou a kvalitní úpravu, která je koncipována pro běžný pohyb a aktivní používání. Samozřejmě – použití dýhy v dílně, sklepě nebo garáži v kombinaci s těžkou technikou a extrémními podmínkami, tak tady bych dýhu už z pocitového hlediska nikdy nepoužil,“ doplňuje Dušan Vrtal.  

Jen si vybrat…
Dub, buk, polární ořech, bubinga, padouk, zebrano… Ze všech těchto, ale i dalších asi 30 dekorů si můžete vybírat. „Ať už máte dveře otočné či posuvné, lze volit ze zajímavých barevných variant. Nejoblíbenější je zcela jistě dub, buk, popřípadě ořech a třešeň, atraktivní a méně známé jsou pak padouk či zebrano. Hřejivě působí i všechny zemité odstíny dýh, jako je třeba polenská švestka,“ dodává pan Vrtal ze SAPELI a pokračuje: „ Dýha však nemusí být záležitostí pouze dveřních kompletů. Zvolit ji můžete také jako povrchovou úpravu na obkladovém panelu, věšákové stěně HANUM s integrovanými háčky či šatní skříni… vše tak můžete mít sladěno do posledního detailu.“

Pro ty, co dávají přednost masivu
Pokud patříte mezi pevné zastánce masivního dřeva, tak jistě oceníte designovou lahůdku v podobě dveří LIVRE, které jsou vyrobeny z originálních dřevěných špalíků. Ty dokonale imitují vyskládané knihy v knihovně. „Povrchová úprava masivních špalíků je olejovosk, který zvýrazní masivní dřevěný materiál a dá vyniknout jeho přirozené kráse. Velkou výhodou je, že minimálně přitahuje prach a s tím je spojená i snadná údržba, při které postačí použít jen antistatickou prachovku,“ vysvětluje výhody olejovosku Dušan Vrtal. A aby v tom nebyly dveře samotné, může je doplňovat i obkladový panel. Toto vše je možné si vybrat ve třech dřevinách – dub, ořech a třešeň.

Kam nemůže dýha, tam nastrčí… LAMINÁT!
Jak již bylo řečeno výše, tak se přírodní materiály nedoporučují používat do technických místností. Co ale dělat v případě, že chcete daný dřevodekor používat v rámci celého interiéru? Přesně k tomu jsou určeny umělé materiály – různé folie či lamináty, které dokonale imitují přírodní dýhu. Vybírat můžete hned ze dvou možností – CPL laminátu nebo SAPDECORu. Navíc se vyznačují vysokou mechanickou odolností a také barevnou stálostí. Ale přitom na první pohled nepoznáte, že se nejedná o přírodní dřevo. Podobnost je natolik přesná, že až dotekem se pozná, zda hladíte dřevo nebo lamino. První hřeje a druhé chladí….

A jak je to s nábytkem?
Masivní dřevo na velkých nábytkových plochách, jako jsou třeba kuchyně či obývací pokoje jistě vypadá luxusně, ale… vyjde poměrně draho. Z toho důvodu je praktičtější zvolit odolné foliované dřevodekory. „Dřevěné dekory jsou stálicí na nábytkářském nebi, jehož design nikdy nevyjde z módy. Navíc působí útulným dojmem, který do interiérů určitě patří,“ říká pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, největšího výrobce nábytkových dvířek a dekorativních panelů na českém trhu a pokračuje: „Materiálu, kterého se budete chtít na svých dvířkách neustále dotýkat je varianta crosscut. Připomíná kmen stromu rozřezaný na fošny, na jejichž povrchu zůstaly stopy řezu pilou. U nás si ale přijde na své i ten, kdo chce dřevodekory bez struktury. Vybírat je možné z různých dekorů českých i exotických dřevin, jako například dub v různých odstínech, či trnka, modřín nebo wenge.“

TIP ODBORNÍKA – Aby dřevodekor nebyl sám…
Skvělým doplňkem, který se hodí k přírodnímu dekoru je grafika Overface. Ta dokáže celou nábytkovou sestavu příjemně doplnit libovolným motivem.

Do koupelen… vstup pouze pro imitaci
Koupelny jsou prostory, kde je zvýšený výskyt páry a podle toho bychom měli vybírat nábytek, který je do ní přesně určený. Podcenění tohoto výběru může vést k nabobtnalým skříňkám či výskytu plísní. „Nejvíce odolným materiál proti vlhkosti je MDF foliovaná deska. Na její povrch si však můžete vybrat foliované úpravy, které dokonale imitují přírodní dekory a od masivu jsou k nerozeznání,“ popisuje Ing. Zdeněk Blažek, manažer marketingu společnosti Dřevojas, v.d., která se specializuje na výrobu koupelného nábytku.

Pro příjemné vcházení…
Dřevěné nebo plastové dveře? To je častá otázka, kterou si pokládáme, když se chystáme pořídit nové vstupní dveře do domu. „Stejně jako u interiérových dveří, tak i u těch vchodových se prosazují módní trendy. Vstupní dveře jsou vizitkou celého domu, a proto je třeba je vybírat s velkou poctivostí. Kromě pevně stanovených konstrukčních vlastností se mohou pyšnit i příjemným designem. A tak plastové dveře mohou na svém povrchu nést různé dezény, které imitují přírodní dřeviny,“ vysvětluje Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST, která se zabývá výrobou plastových dveří a oken a pokračuje: „Pro ideální sladění nabízíme různé varianty dřevin i pro okna plastová. Nic tak nebrání tomu, aby vaše dveře tvořily s okny jeden celek.“

Kámen, kámen, kámen
Kromě dřeva je působivým materiálem i kámen. A často se v interiérech používá, ale spíše ve variantě jeho imitace. „Využití kamene na nábytku je pro jeho vysokou hmotnost dosti problematické. U dveří se většinou muselo k tomu pořizovat i speciální kování, které sneslo větší zatížení. Dveře s kamenem často dosahovaly hmotnosti okolo 80 kg. Je tedy jasné, že i z hlediska bezpečnosti se nejednalo o optimální variantu,“ vysvětluje Dušan Vrtal a jeho slova potvrzuje i pan Dusík ze společnosti Trachea: „Nábytková dvířka se na rozdíl od dveří vyznačují menšími rozměry, ale i tak by jejich váha mohla být okolo 10 kg. Výměna takových dvířek by tedy byla nejen časově, ale i fyzicky náročná. A to už nemluvím o tom, že děti by měly obrovské problémy tyto dvířka vůbec otevřít.“

A tak od letošního roku si můžete pořídit dveře a zárubně v různých imitacích kamene, a to v břidlici, andezitu, lávy či podzimu. „Všechny tyto dekory nabízíme v odolném HPL laminátu, který se vyznačuje extrémně vysokou mechanickou odolností a běžným způsobem je doslova neponičitelný,“ doplňuje pan Vrtal ze SAPELI.

Ačkoliv charakteristickou vlastností kamene určitě není hebkost, u foliovaného dekoru STONE je tomu přesně naopak. Nábytkové plochy v tomto provedení působí hladce a díky světlému nádechu i vzdušně. „Dokonale hladkým povrchem se pyšní naše řada – unibarvy, do které spadá i STONE. Neutrálnost odstínu není na škodu – naopak působí v interiéru velmi majestátně a výběr dalších doplňků, např. v dřevodekoru je tak neuvěřitelně jednoduchý,“ vysvětluje Martin Dusík.

Sklo, které si rozumí s dýhou i laminátem
Velice oblíbeným materiálem používaným v interiéru je sklo, jehož možnosti a využití je neomezené. Nejde sice o přírodní materiál, ale přírodou může být protknut zcela bez omezení. Příkladem je bezesporu Grafosklo, do kterého je možné zalaminovat jakýkoliv materiál od vytisknuté fotografie, přes látku, plátky dýhy nebo sušených rostlin. „Grafosklo je možné použít jako obklad za kuchyňskou linku, na skleněné stěny, celoskleněné dveře a další. Na těchto plochách mohou být i různé dekory, které se v přírodě vyskytují a váš interiér tak může nést zcela přírodní charakter,“ popisuje pan Petr Paksi, výkonný ředitel J.A.P, která se výrobou Grafoskla zabývá.

TIP ODBORNÍKA
Přírodní motivy vykouzlíte i na pískovaném skle, které můžete využít jako celoskleněné dveře či celoskleněnou stěnu. Celý motiv je chráněn nano lakem, který zajistí, že povrch je odolnější vůči přilnavosti nečistot a zajišťuje i snadnou údržbu.

Materiály byly připraveny ve spolupráci se společností DAFE-PLAST s.r.o., www.dafe.cz, Dřevojas, www.drevojas.cz, G SERVIS CZ, www.gservis.cz, J.A.P. spol. s r.o., www.japcz.cz, Trachea, a.s., www.trachea.cz, a SAPELI a.s., www.sapeli.cz