Zpět

Jaká okna zvolit? Plastová nebo dřevěná okna?

Stojíte před otázkou, zda si máte pořídit raději okna plastová nebo okna dřevěná? Na otázku, která z těchto dvou nabízených variant je lepší, vám jednoznačnou odpověď nikdo nedá. Jelikož se jedná o dva naprosto rozdílné materiály, musíte při rozhodování zohlednit všechny jejich výhody a nevýhody a samozřejmě přihlédnout i ke skutečnosti, do jakého typu budovy budete chtít následně okna namontovat.

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

Plastová okna
Mezi asi nejprodávanější typ oken na trhu patří právě okna plastová. Jejich hlavní výhodou oproti oknům dřevěným je jejich nižší cena. Plastová okna se oproti dřevěným oknům také mnohem snadněji udržují. Stačí je jen dle vaší potřeby umýt, přetřít kování a těsnění ochranným olejem a jednou ročně promazat panty. Více se o údržbu nových plastových oken starat nemusíte. Za další výhodu platových oken můžete považovat jejich stálobarevnost. Pokud tedy zvolíte kvalitní plastový materiál, můžete si být jisti tím, že barva, kterou jste si pro svá okna zvolili, si svoji barevnost udrží. U méně kvalitních plastů pak barvy vlivem slunečního záření blednou. Plastová okna často „vyhrávají“ nad dřevěnými okny proto, že dřevěná okna je nutno po zhruba třech letech užívání znovu natřít. Plastová okna můžete různě barevně kombinovat, tzn., že zvenku můžete mít například okna v dekoru dřeva, zevnitř pak barvu bílou.

Za nevýhodu plastových oken můžeme považovat skutečnost, že nabídka barevných odstínů profilů oken je omezena nabídkou dodávaných fólií. Přestože je nabídka dosti široká, nedokáže konkurovat nabídce barevných odstínů, které lze použít na profily dřevěných oken.

Společnost OKNOPLASTIK s.r.o. používá pro výrobu svých plastových oken kvalitní 5- a 7-komovoré profily, špičkové německé kování Siegenia a širokou nabídku skleněných výplní (protisluneční skla, skla s tepelnou ochranou, protihluková skla či nerozbitná skla). Kromě dokonalých izolačních vlastností a vysoké odolnosti oken proti větru se mohou pyšnit i tím, že při pravidelných servisních prohlídkách nabízí plastová okna se zárukou 40 let.

Dřevěná okna
Dřevěná okna vynikají především svým nenahraditelným designem a svou dlouholetou živostností. Pokud patříte mezi milovníky dřeva a líbí se vám jeho nepravidelná struktura, kresba, pórovitost či členitost, pak máte zřejmě vybráno. Dřevěná okna jsou charakteristická také mnohem vyšší živostností než okna plastová a to především díky vysoké pevnosti masivního dřeva, speciálních zasklívacích systémů, těsnění, kování a povrchové úpravě.

Za hlavní nevýhodu dřevěných oken považujeme především jejich náročnější údržbu a vyšší cenu.