Zpět

Jak ušetřit a vybrat správného stavitele? Přece s výkazem výměr!

Peníze hýbou světem… Věta, kterou jsme několikrát slyšeli i sami použili. O tom, že je to pravda se jistě přesvědčíte při koupi nebo stavbě domu. Jak ale ušetřit a zároveň zvolit toho správného dodavatele? K tomu vám pomůže výkaz výměr s položkovým rozpočtem stavby. 

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

Máte vybraný pozemek, na kterém se váš vysněný dům bude nádherně vyjímat. Stavební úřad vám vše schválil a vy se můžete pustit do samotné realizace. Nyní si ovšem musíte roztřídit finanční položky, které do jednotlivých fází stavby domu investujete. A k tomu je určen VÝKAZ VÝMĚR! „Tento dokument obsahuje veškeré soupisy materiálů a montážních prací, které budete v každé části stavby potřebovat. Je zde rozepsáno například množství a počet nosníků, typy a počty dveří nebo i objemy lepidel či spárovacích hmot, vše v měrných jednotkách (m3, m2, m, kusy, kg, t, případně hodiny)“ vysvětluje Tomáš Rozsíval, ředitel společnosti G SERVIS CZ, která se specializuje na projekty rodinných domů a veškerou dokumentaci s tím spojenou. Výkaz výměr je tedy slepý dokument s materiály, množstvím a doporučenými výrobky, které jsou praxí odzkoušené pro stavbu vašeho domu, ale také výkaz montážních prací, které se stavbou určitého domu souvisí.  

Výkaz výměr vám pomůže hlavně ve vyhledávání té správné stavební firmy. Můžete poptat, například pět různých společností, kterým předložíte kopie výkazu výměr a oni vám vše nacení. Podle toho si pak lehce porovnáte jejich cenové nabídky.

Další neméně důležitý dokument je POLOŽKOVÝ ROZPOČET. „Jedná se vlastně o výkaz výměr, který je doplněný o aktuální ceny. Využít ho můžete jako kontrolní listinu, podle níž můžete porovnat ocenění prací a dodávek od poptaných dodavatelů a firem. V neposlední řadě ho využijete, jako dokument k žádosti o financování hypotečním úvěrem,“ doplňuje Tomáš Rozsíval.

Výkaz výměr není standardní součástí projektové dokumentace. Je to z toho důvodu, že někdo chce stavět svépomocí, nebo již dopředu ví, kdo bude jeho nový dům realizovat. Z toho důvodu je nutné výkaz výměr a položkový rozpočet stavby objednat zvlášť. Jeho dodání je do 10 pracovních dnů od objednání. Výkaz výměr obsahuje položky, jako například:

  • zemní práce (sejmutí ornice s vodorovným přemístěním, hloubení šachet, apod.)
  • základy (beton základových konstrukcí a zdí)
  • úpravy vnějších povrchů (vnější omítka stěn, penetrační nátěr v m2)
  • vnitřní vybavení domu (centrální vysavač, rozpis interiérových dveří včetně jejich modelu a způsobu otevírání, kování, typy oken…)

Kvalitní dodavatel projektové dokumentace vám po vašem zájmu automaticky předloží vzorový výkaz výměr a položkový rozpočet. A zároveň vše vysvětlí a vy můžete se stavebními firmami jednat beze strachu, že nebudete něčemu rozumět a nic vás nepřekvapí.

Stanovení správného rozpočtu stavby domu je velice důležitým krokem při celkovém plánování. Usnadněte si tedy vaši práci výkazem výměr a položkovým rozpočtem. Vše budete mít předem písemně a nic vás nepřekvapí. S výběrem stavební společnosti vám poradí i G SERVIS CZ. „Ve vašem regionu vám doporučíme firmy, se kterými máme výborné zkušenosti a víme, že naše projekty dokážou realizovat bez chyby,“ uzavírá Tomáš Rozsíval.