Zpět

Co pohlídat, když chcete mít dům do zimy pod střechou

Finišujete, abyste měli dům do zimy pod střechou? Důležitá je nejen rychlost, ale i kvalita.  Střecha totiž musí v pořádku vydržet desítky let a přitom zvládnout nápor slunce, větru, mrazu i deště. Aby si poradila i s mnohdy extrémním počasím, je potřeba dbát na každý krok nejen při realizaci, ale už při samotném projektu a poté i výběru vhodného materiálu. V poslední době stoupá obliba plechových střešních krytin. Jsou lehké, díky moderním technologiím výroby a použitým povrchovým úpravám vysoce odolné, a protože mají nízkou hmotnost, není nutné krov tolik dimenzovat, což znamená úsporu při stavbě. Plusem je i rychlá pokládka. Podle zkušeností technického specialisty Petra Turečka ze společnosti Satjam, která patří mezi jednu z nejznámějších značek v oblasti střešních plechových krytin, zvládne zkušená pokrývačská firma položit střechu o průměrné velikosti 200 m² zhruba za 3-4 dny. 

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

Připravujete se na novou střechu? Desatero vám poradí, na co dbát a nezapomenout.

Desatero pro dobrou střechu

  1. Základem dobré střechy je kvalitní projekt. Snažit se ušetřit na jeho řádném provedení, nebo dokonce stavět bez něj a řešit ho až dodatečně, znamená nejen potíže na stavebním úřadě, ale může to přinést i zásadní problém s celou konstrukcí střechy.
  2. Na střechu patří jen prvotřídní materiál. „Vždy by se mělo jednat o dostatečně známou značku a renomovaného výrobce, který je schopen k použitému materiálu doložit požadované certifikáty,“ vysvětluje Petr Tureček. Například u krytin z ocelového plechu by měly být uvedeny parametry zinkové nebo aluzinkové vrstvy a také jejích povrchových úprav s jasně definovaným složením a tloušťkou.
  3. Upřednostněte systémové řešení zahrnující všechny potřebné doplňky i okapový systém. Stavbu to zjednoduší i zrychlí, systém stavebnice navíc obvykle poskytuje i jistotu správného zabudování. 
  4. Krytinu je potřeba vybírat nejen podle vlastního vkusu, ale především podle konstrukce, sklonu a členitosti střechy. Na členitou střechu s různými vikýři a dalšími prvky proto raději volte z nabídky maloformátových krytin. Plechové velkoformátové krytiny, které se vyrábějí v pásech i o délce 10 metrů, jsou vhodnější pro tvarově jednodušší střechy.
  5. Komunikujte s výrobcem nebo prodejcem krytiny. „Chtějte poradit při výběru krytiny a potřebných komponentů, požadujte přípravu kladečského plánu, doporučení na proškolené klempíře a pokrývače,“ radí Petr Tureček. „Zkontrolujte, zda jsou dostupné montážní návody. Dbejte i na to, kolik let je firma na trhu a zda má kamenné prodejny.“
  6. Aby vznikla dobrá střecha, potřebujete kvalitní pokrývačskou nebo klempířskou firmu. Vyžadujte informace o její certifikaci, o proškoleních na vámi vybraný materiál. Dobrá firma by měla poskytnout reference o svých předchozích projektech. Ptejte se majitelů těchto domů na zkušenosti při realizaci.
  7. Nešetřete na stavebním dozoru. Vyberte profesionála, který technologii rozumí a je v oboru respektovaný. Ohlídá kvalitu stavby a předejde tak možným příštím komplikacím.
  8. „I kdyby vám dělala střechu firma kamaráda, vždy trvejte na písemné smlouvě s jasnými pravidly týkajícími se použitého materiálu, ceny, termínu předání díla i reklamačních pravidel,“ doporučuje Petr Tureček ze Satjamu. „Nic nerealizujte jen na ústní dohodu. Pokud by vznikl problém, byli byste v nevýhodě.“
  9. Nikdy na stavbě neimprovizujte. Pokud se vyskytne nějaký problém, řešte ho ve spolupráci s projektantem, realizační firmou i stavebním dozorem.

Nejste-li odborník, nesnažte se řídit a organizovat stavbu. Přenechejte to stavebnímu dozoru. 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]