Zpět 6 fotografií

BMI: Měření tloušťky skla

Věděli jste, že tloušťku můžete měřit také sklu? Zjistěte, pro které interiérové prvky si pořídit hubeňoura a kam raději zvolit pořádného skleněného tlouštíka… V mnoha případech totiž platíte za pořízení skla více, než musíte. A TO URČITĚ NENÍ TŘEBA!

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

S ČÍM SOUVISÍ SÍLA SKLA?
Zejména se způsobem jeho využití v interiéru. Tam, kde potřebujeme velkou odolnost a pevnost, volíme tento materiál ve větších tloušťkách. Naopak pro obklad stěny nebo skleněnou výplň nábytkových dvířek se ideálně hodí sklo o menší síle a tedy i hmotnosti.

„Ať obklady stěn, skleněné příčky, dveře, nebo nejrůznější pochozí plochy… Ve všech těchto případech využíváme tzv. kalené – tvrzené sklo. Oproti své standardní variantě je daleko pevnější a odolnější vůči jakémukoliv poškození nebo snad rozbití. Kalené sklo se běžně používá jako přední sklo do automobilů, popřípadě na mantinely zimních stadionů – v běžném provozu domácnosti nebo komerčního prostoru je tedy téměř nerozbitné,“ říká pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se výrobou skleněných prvků a designového skla Grafoskla zabývá, a pokračuje: „Další výhodou kaleného skla je, že jeho střepy jsou tupoúhlé. Pokud by přeci jen došlo k rozbití, neporaníte se o ně.“

KDYŽ BUDE MÍT HLAD…UDĚLEJTE MU SENDVIČ
Ve spojitosti se sklem se můžete často setkat s pojmem „sendvičové nebo laminované“. Co to znamená? „Protože sklo je v mnoha případech spíše stavební prvek, je třeba pro vyšší nosnost a odolnost jeho tloušťku zvětšit. Opět se k tomu používá kalené sklo – tedy dva kusy tabulí skla se společně zalaminují a vytvoří pevný blok. Samozřejmě v závislosti na situaci můžeme k sobě laminovat i tři skla,“ dodává dále pan Petr Paksi. Takové tabule se používají pro balustrády, pochozí desky nebo třeba nášlapy schodiště.

TABULKA VELIKOSTÍ SKEL

  • výplň dveří – jednovrstvé kalené sklo o síle 5 mm. 
  • obklady stěn, skleněné desky stolků – jednovrstvé kalené sklo o síle 6 mm. 
  • celoskleněné dveře – laminované kalené sklo o síle 9 mm.
  • celoskleněné stěny, příčky – laminované kalené sklo o síle 10 mm.
  • skleněné zábradlí, balustrády, pochozí desky, schodiště – laminované kalené sklo o síle 10, 12 nebo 16 mm.
  • Skleněné stříšky nad vchod či balkon – bezpečnostní sklo Connex s vnitřní bezpečnostní fólií o celkové tlouště 13 a 17 mm.

TIP ODBORNÍKA
Pokud se rozhodujete, jaké sklo si do interiéru pořídit, zkuste designové sklo Grafosklo. Proč? Kromě toho, že se do něj dá zalaminovat jakýkoliv motiv či obrázek, obsahuje vnitřní bezpečnostní folii, díky které – pokud by se sklo cíleným nárazem rozbilo, se střepy nevysypou, ale zůstanou zachycené ve folii. 


Petr Paksi, výkonný ředitel J.A.P., výrobce skleněných prvků a Grafoskla.

…možná už doma běháte s metrem v ruce a zkoušíte, zda je vaše skleněná stěna správně silná. A to je dobře – správná tloušťka skla zajišťuje potřebnou odolnost i bezpečnost.

A v mnoha případech díky této znalosti i ušetříte!