Zpět

OKZ zárubně = čistě a bez bourání!

Chtěli byste při přestavbě svého domu či bytu zamávat nevzhledným kovovým zárubním, ale děsí vás vidina bourání a s tím spojený nepořádek? Tak to ale vůbec nemusí být! Díky obkladu kovových zárubní, ve zkratce OKZ, snadno a rychle nahradíte staré kovové zárubně úplně novými dřevěnými. 

Publikováno: 29.07.2013
Rubrika:
Autor: (red)

Důmyslný princip OKZ systému je na trhu už od 90. let minulého století a pochází z autorské dílny českého výrobce dveří a zárubní SAPELI, a.s. V roce 2008 prošel technologickou inovací, v rámci které došlo k zjednodušení konstrukce a tím i celé montáže.

OKZ je systém speciálního typu obložkové zárubně, která se do průchozího otvoru usazuje kolem původní kovové zárubně a umožní tak renovaci zárubní bez hrubých bouracích a stavebních prací. Obklad Kovové Zárubně je variabilní pro různé rozměry průchozích otvorů a tloušťky stěn, takže se hodí pro většinu domů a bytů, kde je už kovový předchůdce na obtíž nebo se jednoduše nelíbí. „Zárubně je možné namontovat pro jednokřídlé dveře vysoké 197 centimetrů a široké 60 až 110 centimetrů, u dvoukřídlých dveří je maximální průchozí rozměr až 185 cm. OKZ systém lze bez omezení použít pro jakékoliv typy zdí – panelové, cihlové i sádrokartonové. Do tohoto typu zárubní lze navíc použít jak dveře plné i prosklené dřevěné, tak i celoskleněné,“ upřesňuje Ing. David Vítek, vedoucí marketingu SAPELI, a.s.

S novou zárubní OKZ jsou k výběru všechny možnosti, stejně jako u klasické obložkové zárubně. Nejen, že můžete změnit směr otevírání z pravých dveří na levé a obráceně, ale i vlastní způsob otevírání, kdy klasické otočné dveře se dají nahradit dveřmi posuvnými, skládacími či harmonikovými. Změna otevírání je více méně vždy spojena s potřebou úspory místa. Meze se nekladou ani při výběru povrchových úprav zárubní či dveří, kdy je možné volit mezi dýhou, CPL a HPL laminátem, folií a vacuo povrchem. „Zákazník si navíc může zvolit klasickou variantu zárubně NORMAL, která má spoj dílců v rohu tzv. na pokos nebo modernější variantu OBTUS, která má spoj obložek tzv. na tupo,“ doplňuje Ing. Vítek.

Co je dobré vědět…
„Montáž zárubní OKZ není nikterak složitá. My ale vždy doporučujeme autorizovanou montáž některým z našich prodejců. Díky autorizované montáži se samozřejmě prodlužuje záruka na tento výrobek na dobu 5ti let, ale montáž je zároveň provedena profesionálně a zákazník se nemusí o nic starat,“ vysvětluje výhody autorizované montáže Ing. Vítek.  

Před vlastní objednávkou OKZ zárubní je velice důležité zaměření stavebního otvoru s kovovými zárubněmi, do kterého se budou nové zárubně usazovat. „I zde doporučujeme zaměření odborníky. Správné zaměření se provádí ve třech kontrolních bodech, a to v oblasti horního, prostředního a spodního závěsu. Výškové měření se provádí potom ve dvou bodech,“ vysvětluje Ing. Vítek. Více měřených bodů pomáhají vytvořit obraz o deformaci stávající kovové zárubně i stavebního otvoru. „Na základě těchto informací jsme schopni doladit potřebné rozměry a vyhneme se tak problémům, které by nastaly, kdyby neproběhlo správné zaměření stavebního otvoru,“ pokračuje Ing. Vítek.

OKZ dodává „na druhou“
Přidanou hodnotou systému OKZ jsou jeho technické možnosti. Staré kovové zárubně nemají možnost těsnění, a proto se hluk lehce nese do jednotlivých pokojů, což bohužel plně podporuje i fakt, že kov je dobrým vodičem zvuku. Zárubeň OKZ přináší automaticky těsnění tří stran a přechod hluku se tak výrazně omezí. Navíc opadne i nepříjemné „třískání“ s dveřmi, což každý uživatel pozná téměř okamžitě. Pokud navíc majitel využije dveře se zvukově izolačními vlastnostmi, je útlum hluku povýšen opět o stupeň výše a v ložnicích či pracovnách je zajištěn tolik žádoucí klid.

Montáž zárubní – krok za krokem


interiér se starými kovovými zárubně a původními dveřmi

1. krok
Předtím, než se začne s vlastním obkladem kovové zárubně, je nutné si vyčistit daný prostor. Montáž OKZ zárubně probíhá v interiéru jako poslední, tedy až po výmalbě a položení podlahové krytiny včetně plovoucích podlah či koberců. Zároveň je nutné odstranit původní dveřní závěsy, a to buď jejich uříznutím, odšroubováním či ulomením pomocí kleští „sikovek“. Samozřejmostí je také očištění kovové zárubně od prachu či sloupávající se barvy.

  

vysazení starých dveří a ulomení pantů pomocí kleští sikovek

2. krok
Po vyjmutí jednotlivých dílů zárubně z přepravního obalu si je montážník připraví na vzájemné seskládání, včetně všech spojovacích dílců, které jsou součástí balení. Samozřejmostí je také příprava potřebného nářadí.

  

Pro usazení zárubně je potřeba:

  • vodováha
  • kladívko
  • nožík
  • gumová palice
  • šroubovák
  • montážní nízko expanzivní pěna k ukotvení zárubně do stavebního otvoru
  • lepidlo.

3. krok
Před vlastním usazením je nutné sestavit si zárubeň OKZ, která se skládá:

  • dva boční dílce montážní nosné obložky, z nichž první na sobě nese zámkový protiplech a plastový spojovací profil a druhý má předpřipravené otvory pro ukotvení závěsů pro dveřní křídlo
  • horní díl je tzv. nadprahová obložka s ostěním.

Jednotlivé obložky se spojí ve svém rohovém spoji pomocí malé vrstvy lepidla, která se nanáší na vztyčné plochy a nechá se zatvrdnout přibližně 15 minut.

 

Po nanesení lepidla se pro upevnění spoje svislé části obložky a nadprahového dílce usadí excentry a rohové ocelové spony. Následně zkontrolujeme rohový spoj, aby spojené díly byly v jedné úrovni, tj. vytvářely jednu rovinu. Finálním dotažením excentrů je spoj napevno utáhnut. V této fázi také umístíme dveřní závěsy do nosné obložky.

   

umístění excentrů a ocelových spon

  

usazení dveřních pantů a kontrola jejich správné polohy pomocí podložky

4. krok
Poté, co je první část zárubně sestavena, usadí se do stavebního otvoru.

 

Pro bezchybné otáčení dveřního křídla musí být zárubeň vyvážena vodováhou, a to jak v horizontálním, tak vertikálním směru.

  

K upevnění vyrovnané zárubně, a to v obou směrech, slouží svorky nebo pomocné klínky, které fixují zárubeň do stavebního otvoru.

 

5. krok
Dalším krokem při montáži zárubně je navlhčení a zapěnování zárubně pomocí nízko expanzivní PUR pěny, která přichytí zárubeň do stavebního otvoru.

  

Po aplikací fixační pěny je třeba usazenou zárubeň rozepřít pomocí příčných vzpěr, které zamezí případnému rozpírání bočnic zárubně do středu otvoru. Vzpěry umisťujeme především do spodní a středové části otvoru. V místech rozpěr provedeme kontrolu správnosti rozměrů zárubně.

   

Během tvrdnutí pěny si z obalu vybalíme dveřní křídlo, na které namontujeme horní a spodní dveřní závěsy. Nezapomene vyvrtat otvory na kliku. Pro správné vyvrtání otvorů je možné využít předchystané šablony. Jakmile jsou dveře připravené, tak je zavěsíme na nosnou část zárubně OKZ. Tato „vychytávka“ pomůže zárubni, aby ještě více přilnula ke staré kovové zárubni a zároveň se vytvarovala přesně dle dveřního křídla a vytvořil se tak ideální dveřní pár.

   

    

6. krok
Během tvrdnutí montážní pěny si připravíme – krycí obložky. Její jednotlivé části se musí, stejně jako v případě sestavení nosných obložek, spojit lepidlem a pro dokonalé zachování tvaru se do rohů opět vpravují excentry.

   

7. krok
Krycí obložky usadíme z druhé strany stavebního otvoru do drážky v ostění a řádně přitlačíme. Pro fixaci je možné opět použít bodově montážní lepidlo.

  

8. krok
Po usazení obložky je možné zaakrylátovat vzniklou mezerku mezi zárubní a zdí.

  

Stejný interiér a přece tak jiný… pouhou výměnou dveří a zárubní.