Zpět

Oknům letos dominují výrazné barvy, velká prosklení a úspory energie

Tytam jsou doby, kdy se při výběru barvy oken volilo jen mezi bílou a hnědou. Letošní okenní trendy popouštějí uzdu fantazii a nabízejí širokou škálu řešení, v níž převládají živé barvy a rozměrná zasklení. Velký důraz je kladen také na úsporu energie.

Trendem v zařizování interiérů se stalo spojování intenzivních barev. Projektanti používají postup nazývaný colorblocking neboli sestavování hladkých ploch s kontrastními barvami. „Toto řešení přináší velmi zajímavé výsledky. Příliš mnoho barev však může způsobit, že místnost bude vypadat těžce, především pokud se jedná o malý prostor. V takovém případě je lepší upřednostnit jeden odstín a sladit s ním ostatní prvky vybavení,“ radí Erika Motýlová, hlavní technoložka společnosti OKNOPLAST.

Publikováno: 29.07.2013
Rubrika:
Autor: (red)

Smaragdová je barvou roku
Barvou roku 2013 zvolil Institut Panton smaragdovou. O barvě roku rozhodují na tajných schůzkách známí odborníci na barvy z celého světa. Smaragdově zelená má uklidňující účinky na nervový systém a pomáhá relaxovat. Perfektně ladí s celou řadou jiných barev, což dovoluje vytvořit barevně zajímavý interiér. Než však začneme zařizovat místnost, stojí za to si ověřit, jakou atmosféru jednotlivými barevnými kombinacemi vytvoříme. Pokud ke smaragdové přiřadíme fialovou, výsledek bude působit energetizujícím dojmem. Místnost prosvětlí žlutá a bílá, modrá barva vnese do interiéru čerstvost a lehkost. „Smaragdová vypadá elegantně s tmavě i světle hnědou a béžovou. Útulnou atmosféru vytvoříme, když jednu zeď vymalujeme smaragdovou a místnost vybavíme například hnědým nábytkem a béžovými doplňky. Celkový dojem z interiéru pak doplní okenní rámy – na výběr máme z mnoha možností, které dovolují vytvořit jak tlumené, harmonické kompozice, tak kontrastní spojení,“ říká Erika Motýlová ze společnosti OKNOPLAST. 

Na trhu jsou už dlouho k dostání plastová okna se vzhledem dřeva i v barevných odstínech palety RAL. Dosud se ale tyto barevné fólie používaly pouze na vnitřní a vnější části profilů. Firma OKNOPLAST vypracovala jako první v Evropě systém Colorfull, ve kterém je fólie,kromě viditelných ploch, také na vnitřní straně profilu, to znamená na plochách viditelných pouze při otevření okenního křídla. Díky tomu získává profil jednotnou barvu a strukturu. Okna v systému Colorfull jsou k dostání v různých barvách dřeva, mimo jiné zlatý dub, ořech nebo Winchester. Na objednávku lze také vyrobit profil v barvách RAL. „Technologie výroby plastových oken v současné době umožňují věrohodně zachytit kresbu a fakturu dřeva,“ vysvětluje Erika Motýlová.

Neomezený prostor
Při zařizování a proměnách interiéru je snahou opticky zvětšovat prostor. Prostornost dodává i obyčejnému interiéru punc luxusu. Jak lze zvětšení místnosti prakticky dosáhnout? Jedním ze způsobů je namontování velkých oken, která do místnosti přivedou více přirozeného světla a tím ji dělají výrazně prostornější. Velká prosklení sahající od stropu po podlahu ruší hranici mezi interiérem a exteriérem a navozují pocit většího souznění s přírodou, zvláště pokud bydlíme u lesa nebo v domě obklopeném zahradou. „Velkorozměrná okna se používají nejčastěji v obývacích pokojích. Můžeme je ale použít i do jiných místností, například v ložnici. Velká okna se nehodí na severní stranu domu, kam slunce během dne svítí nejkratší dobu,“ upozorňuje odbornice ze společnosti OKNOPLAST Erika Motýlová.

Úspora energie
V poslední době se z důvodu rostoucích životních nákladů klade stále větší důraz na úsporu energie. V budovách se proto častěji než dříve uplatňují řešení, která pomáhají výdaje za energie snižovat. Tepelným ztrátám zamezí vhodná izolace oken, dveří i zdí. „Omezení ztrát energie přináší měřitelné výhody. Za prvé platíme méně za topení, za druhé chráníme životní prostředí, jelikož spotřebujeme méně přírodních surovin – plynu a uhlí. Energoúsporné budovy navíc emitují do ovzduší méně škodlivého oxidu uhličitého,“ vysvětluje Erika Motýlová.   

Když vybíráte okna a dveře do domu či bytu, stojí za to rozhodnout se pro takové, které mají nízký součinitel prostupu tepla Uw. Na našem trhu jsou již k dostání modely, které lze používat v pasivních budovách. Společnost OKNOPLAST nabízí svým zákazníkům energoúsporné okno Winergetic Premium Passive. Toto okno splňuje požadavky německého Výzkumného ústavu Rosenheim pro pasivní domy. V okně bylo použito tepelné zesílení – ocelový profil výztuhy je spojený s tepelnou vložkou vyrobenou z pryskyřice. Taková konstrukce minimalizuje vznik tepelných můstků a díky tomu součinitel prostupu tepla dosahuje nízké úrovně Uw = 0,78 W/m²K. Okno Winergetic Premium Passive je vybavené trojskly s tloušťkou skleněných tabulí 3 mm a ideálně se tak hodí i pro velké zasklené plochya přitom si udrží výborné tepelněizolační vlastnosti. V modelu lze použit také čtyřskla. Na výběr jsou dva druhy těchto skel – s Ug = 0,4 W/m²K,vyplněná argonem, která snižují součinitel prostupu tepla na Uw = 0,7 W/m²K.Druhý typ jsou čtyřskla s Ug = 0,3 W/m²K, vyplněná kryptonem, která snižují hodnotu parametru Uw až na 0,6W/m²K.