Zpět 28 fotografií

Malý byt vás nemusí štvát!

Nedá se v něm dýchat – natož pak žít? Ale malý byt takový vůbec nemusí být. Stačí trocha šikovnosti, pár chytrých nápadů… a je po problému. 

Publikováno: 29.07.2013
Rubrika:
Autor: (red)

HITPARÁDA PROBLÉMŮ MALÉHO BYTU

 1. Malé chodbičky
 2. Děsivé panelákové jádro
 3. Dveře, které se potkávají v rohu
 4. Tmavé kouty
 5. Nikam se nic nevejde

PS: Nakonec chytré nápady do malého bytu

MALÉ CHODBIČKY – POŘIĎTE SI ZASOUVACÍ DVEŘE!
Úzká paneláková chodbička, kde se stěží vyhnou dva lidé nebo pokojík o pár metrech čtverečních… Všude tam se klasické otočné dveře jen zbytečně pletou a obírají nás o spoustu volného prostoru. „Pokud je třeba ušetřit prostor, skvěle se hodí stavební pouzdro pro zasouvací dveře od J.A.P. Dveřní křídlo se v tomto případě zasouvá do pouzdra ve zdi a oproti otočným dveřím ušetří volný prostor. Navíc můžete pro umístění nábytku nebo dekorace využít i místo v těsné blízkosti dveří – což u otočné varianty dveřního křídla nebylo možné,“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., tradičního českého výrobce stavebních pouzder na českém trhu, a pokračuje: „Posuv nemusí být pouze do zdi – tedy zděné, sádrokartonové či panelové příčky. Dveře mohou být posuvné i po zdi nebo stropě. Dobře k tomu poslouží posuvný systém od J.A.P. TRIX nebo ROLLO.“ Posuvné dveře jsou také bezbariérové – to znamená, že se hodí do domácností starších nebo pohybově postižených lidí. „Díky možnosti atypické výroby se pouzdra i posuvné systémy hodí i do panelových bytů,“ dodává pan Petr Paksi. 

PANELÁKOVÉ JÁDRO? NAHRAĎTE HO ZDĚNÝM SE STAVEBNÍM POUZDREM UNIBOX!
Pouzdro UNIBOX je rozhodně typizovaným řešením pro nechvalně známá paneláková jádra. Tato „chytrá kapsa“ pojme a do zdi uschová hned dvě dveřní křídla. Dokonale tak vyřeší problém s nedostatkem prostoru v klasických úzkých chodbách, které slouží jako: vstupní hala, jako chodbička pro vstup do všech přilehlých místností, jako šatna, jako hlavní dopravní tepna celé domácnosti … Navíc lze díky stavebnímu pouzdru UNIBOX velmi elegantním způsobem oddělit koupelnu a WC a vytvořit tak dvě zcela samostatné místnosti. Sbohem klasické panelákové jádro! 

DVOJE DVEŘE V KOUTE? POSOUVEJTE JE.
Potkávají se u vás v domě či bytě dvoje dveře v rohu místnosti a není vyhnutí? Nemusíte se chytat za hlavu, stačí na takové místo vyzrát správným způsobem otevírání. Vyhněte se klasickému otočnému systému, vyhráno budete mít se zasouváním dveří do zdi, přesněji do stavebního pouzdra. „Výhodou posuvných dveří, které se potkávají v jednom rohu místnosti, je, že je můžete otevírat a zavírat zcela současně. Oproti otočným dveřím totiž nehrozí, že o sebe dveřní křídla zavadí nebo se nějak vzpříčí a následně třeba i poškodí,“ upřesňuje pan Petr Paksi, výkonný ředitel českého výrobce stavebních pouzder J.A.P. Dveře zajíždějící do pouzdra nevyžadují žádné nároky na prostor a těsná blízkost dvou průchodu vás tak v ničem nebude omezovat. Posuvný pohyb je navíc při otevírání a zavírání velmi pohodlný. Pro zasouvání si můžete vybrat dveře libovolného modelu od všech významných českých výrobců.

TMAVÉ KOUTY? PROSKLENÉ DVEŘE NEBO STĚNY!
S tmavými chodbami souvisí i nedostatek světla v obytných místnostech bytu. Zárukou dostatečně prosvětleného prostoru jsou nejen velká okna, ale pomoci si lze i celoskleněnými dveřmi či rovnou celoskleněnými příčkami nahrazujícími ty klasické – světlo nepropouštějící zděné! „Celoskleněné dveře, ale především příčky se skvěle hodí k oddělení místností. Sklo zajistí dostatečné šíření světla, interiér pak působí lehce a vzdušně, jelikož není zatížen panelem či zdivem. Navíc je díky použitému sklu, ať už čirému, mléčnému či designovému Grafosklu, i opticky propojen a působí prostornějším dojmem,“ shrnuje přednosti skleněných prvků v interiéru pan Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se výrobou celoskleněných prvků zabývá. Na výběr je z deseti typových řešení celoskleněných stěn, které umožní daný prostor vyplnit dveřmi a bočními či horními světlíky. Využít lze ale i posuvných systémů s fixními stěnami, aby výsledně řešení splňovalo funkční i estetickou představu.

NIKAM SE NIC NEVEJDE?
Pokud se nemůžete vejit do vašich stávajících skříní a komod, nezoufejte. Zakažte si nákup další malé doplňkové skříňky a zvolte efektivnější řešení v podobě vestavěných skříní od SAPELI, které lze rozměrem zcela přizpůsobit vašemu interiéru. „Praktickou novinku firmy SAPELI uvítají nejenom ti, kteří jsou nuceni bydlet v malých panelákových bytech, ale zároveň nechtějí na úkor úložného prostoru ochudit celkový estetický dojem z interiéru. Vestavěné skříně, u kterých je možné vybrat si stejnou povrchovou úpravu jako v případě dveří nebo obkladového panelu, splní všechny nároky na uskladnění jakýchkoliv předmětů či oblečení,“ říká Ing. David Vítek, vedoucí marketingu SAPELI, a.s. největšího českého výrobce dveří a zárubní na českém trhu.

CHYTRÉ NÁPADY PRO MALÝ BYT
Existuje spoustu chytrých prvků, které mohou život v malém panelákovém bytě udělat komfortnější. Stačí o nich jenom vědět…

 • KOUPELNA: Vysoké skříně s košem na prádlo
  „Do malého prostoru panelákové koupelny volíme takový koupelnový nábytek, který bude efektivní, zejména co se týká úložného prostoru. Takže když uvažujeme o doplňkové skříni, volme ji vždy ve vysokém provedení a menší hloubce. Nejhornější police mohou sloužit pro uložení drogistického zboží, které jsme koupili do zásoby. Nebo je lze použít pro méně využívané předměty. Pokud to lze, volte skříně, které jsou opatřeny také doplňkovým košem na prádlo – ušetříte tak místo v koupelně naproti variantě samostatného koše na prádlo,“ dodává Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu Dřevojas, v. d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.
 • KOUPELNA: Zrcadlo? To raději galerku!
  „Maximální využití se týká také zrcadla. Velmi praktický je typ tzv. galerky, která plní funkci jak zrcadla, tak i úložného prostoru. Při volbě modelu s LED osvětlením na bezdotykové čidlo, který v sobě navíc ukrývá i elektrickou zásuvku, opět ušetříte místo, a prostor kolem galerky můžete opatřit poličkami, věšáky atd.,“ dodává Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu Dřevojas, v. d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku
 • KOUPELNA:  Malá hloubka = šetří místo
  „Menší hloubka koupelnového nábytku znamená více volného prostoru v koupelně. Týká se jak doplňkových skříní, tak i skříní pod umyvadlem. A když jsme u malé hloubky – ta se nevyhýbá ani umyvadlu! Velká umyvadla jsou objemná jak navenek, tak zmenšují úložný prostor uvnitř skřínky. Ideální je volba mini umyvadla, které je komfortní, přitom svou hloubkou dosahuje pouhých 38 cm,“ říká Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu Dřevojas, v. d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.
 • KOUPELNA: 2 V 1
  „Pokud uvažujete o umístění dvou umyvadel do koupelny, rozhodně zapomeňte na dvě samostatné skříňky. Volte tip tzv. dvojumyvadla, které ušetří prostor, navíc mezi umyvadly vzniká sympatická odkládací plocha,“ říká Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu Dřevojas, v. d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.
 • KOUPELNA A WC: Řešení pro koupelnu s toaletou
  „Jak zachovat maximální intimitu v koupelně spojené s WC? Nebudujte žádné sádrokartonové příčky, které vás připraví o další důležité centimetry volného prostoru. Zvolte celoskleněnou příčku s designovým motivem, který nepropustí žádné nevítané pohledy,“ říká Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která Grafosklo vyrábí.
 • PANELÁKOVÉ DVEŘE: Vstupní dveře do bytu s TOP vlastnostmi
  Vstupní dveře do bytu nejsou jen vizitkou majitele, ale také slouží k ochraně majetku, který se za nimi ukrývá. Dveře do bytu by tedy na první pohled neměly vzbuzovat pozornost. A co, když chceme, aby nám ladily s dekorem předsíně? Dnes to jde. A to díky vchodovým dveřím SAPELI. „Vybírat můžete z osmi modelových řad a to ve všech povrchových úpravách,“ vysvětluje Ing. David Vítek, vedoucí marketingu SAPELI, a.s. a pokračuje: „Tyto dveře je možné vybrat s různými speciálními vlastnostmi. Vyjma bezpečnostní třídy mohou tyto dveře splňovat i klima, protipožární a kouřotěsnou odolnost či zvukově izolační vlastnost.“ Záleží na každém, pro který tip se rozhodne. Součástí dveří je vícebodový bezpečnostní zámek s pasivními čepy a také kovová zárubeň.
 • CHODBA: Dveře a věšákové stěny HANUM ušetří místo
  Bojujete v předsíni s místem? Nevadí. Stačí stěnu obložit věšákovou stěnou, do které si necháte zabudovat integrované háčky. Jestliže není na háčku nic zavěšené, tak jsou pevně zaklopené pod pružinou a nevyčnívají do prostoru a tím zbytečně nezabírají místo. Výhodou je, že tyto háčky je možné využít na ploše dveřního křídla HANUM. Vybírat můžete ze všech povrchových úprav od klasické přírodní dýhy, přes umělé lamináty až po vysoký lesk. Libovolný je také počet lišt s háčky a jejich umístění na ploše dveří. 
 • OBÝVACÍ POKOJ: Obkladový panel ušetří místo i sladí interiér
  Do obývacího pokoje si místo složitých stěn můžete opatřit obkladový panel ve stejném dekoru, jako jsou vaše dveře a zárubně. Kromě toho můžete panel doplnit různými poličkami, na které můžete umístit televizi či obrázky z dovolené. „Z pohledu kombinace dílčích materiálů je možnost využití i skla. Celoskleněný dílec z kaleného bezpečnostního skla vzhledově odlehčuje design obkladu stěny, ale zároveň při využití podsvícení LED pásky může vytvořit velice příjemné atypické osvětlení prostoru,“ říká Ing. Vítek.
 • I MALÝ BYT MŮŽE MÍT KLIKU: Pro Mini byty kování Mini
  Do malých bytů se skvěle hodí kování Mini = minimální rozměry s maximální funkčností. Toto kování na ploše dveřního křídla je velice elegantní a působí minimalistickým designem. „Do místností, které není třeba zamykat, doporučujeme umístění pouze kliky bez spodní rozety. V této variantě vaše klika skvěle vynikne,“ vysvětluje pan Roman Ulich, designér společnosti M&T. Skvělým řešením je také možnost kombinace jednoho typu kování na dřevěné i celoskleněné dveře. Vše můžete doplnit o dveřní závěsy Mini.
 • NÁBYTEK: lesklý povrch T.acrylic
  Jak zvětšit malý prostor bytu? Rozhodně světlými barevnými odstíny. „Aby bílá nebyla jen bílá, je možné zvolit si pro svá nábytková dvířka novou úpravu – absolutní lesk T.acrylic. Jde o novinku – akrylátový povrch s nejvyšším stupněm lesku a absolutně hladkým povrchem. Kombinovat jej můžete i s jinými světlými dekory v barvách jemné kávy či cappuccina,“ říká pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a.s., největšího českého výrobce nábytkových dvířek. 
 • DVEŘE: klika, která vás nerýpne
  Málo místa v chodbě a hle – občas nás klika přátelsky rýpne do zad. Jak tomu zabránit? „Určitě pomůže schované kování v ploše dveří. Dveřní křídlo u posuvu MINIMA od SAPELI má svoji dveřní kliku = mušli za integrovanou přímo do plochy dveřního křídla, takže nijak nevystupuje, a proto nikdy nemůže dojít k poranění vás ani vašich malých dětí,“ uvádí Ing. David Vítek.
 • SKVĚLÁ DEKORACE: …je ta, která nezabere žádné místo
  Málo místa si žádá úspornou dekoraci. A což takhle doplňky, které nezaberou žádné místo? „Zvolte si jakýkoliv dekor, obraz, předmět a my vám jej přeneseme ve fotografické kvalitě na nábytkové plochy. Digitální grafika Overface dokáže oživit kromě nábytku také nejrůznější dekorativní panely, čela či boky postelí… Interiér dostane tu správnou šťávu, a přitom ušetříte prostor i čas, který byste věnovali pravidelnému úklidu a udržování dekorativních předmětů,“ informuje pan Martin Dusík z Trachey. Totožný nebo úplně jiný motiv lze nechat zalaminovat do sendvičového systému skel – tzv. Grafoskla. Toto designové sklo může tvořit obklad stěny, výplň zábradlí, dveře nebo stěnu. Získáte originální a přitom velmi praktický prvek pro svůj byt. A navíc – i sklo se dobře udržuje. Pokud zvolíte Grafosklo místo obkladu za kuchyňskou linkou nebo v koupelně, odpadne vám složité čištění spár,“ dodává závěrem pan Petr Paksi z J.A.P.