Zpět 1 fotografie

Když sklo… Tak se vším všudy

Tento materiál zaujal v interiéru pevnou pozici a stal se doslova nenahraditelným. Jeho variabilita a možnosti využití v domě či bytě doslova neznají mezí… Ovšem skleněné prvky, to není pouze sklo, ale i nejrůznější komponenty, nutné k jeho montáži a ty se rozhodně nevyplatí opomenout.

Publikováno: 29.07.2013
Rubrika:
Autor: (red)

Velmi oblíbeným interiérovým prvkem ze skla jsou skleněné zástěny či příčky oddělující jednotlivé prostory, doplněné o dveřní křídla v nejrůznějších systémech otevírání. „Oddělení dvou místností už není záležitostí pouze zděného nebo sádrokartonového předělu. Absolutní boom sledujeme v kategorii příček ze skla. Jde o designové řešení, které se díky použitému speciálnímu kalenému sklu může chlubit obrovskou odolností vůči nárazu nebo jinému mechanickému poškození,“ říká pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., distributora skleněných prvků na českém trhu, a pokračuje: „Skleněnou stěnu je ovšem důležité vidět jako soubor nejen skleněných, ale také dalších úchytných komponentů a samozřejmě i kování pro dveře. Pokud se pro příčku ze skla rozhodnete, určitě volte pořízení kompletní dodávky od jednoho dodavatele. Vyplatí se to.“

NEROZLUČNÍ PŘÁTELÉ SKLA
Skleněné systémy se v interiéru kotví, spojují a otevírají za pomoci těchto komponent:

  • kotvící profil – tvar “U“, tvoří ji vnitřní kovová lišta, pevně fixující sklo, a designová vnější pohledová krytka z broušené nerezy. Kotvící profil je umístěn v podlaze a stropě. Kromě upevňující funkce zároveň chrání hrany skla.
  • spojka – spojuje sousedící skleněné tabule v jednu pevnou celoskleněnou příčku.
  • kování pro dveřní křídlo – podle typu dveří – otočných, posuvných nebo kyvných si vybíráme typ upevnění křídla do skleněného systému. V případě otočných a kyvných dveří jde o standardní panty, v případě dveří posuvných o speciální posuvné systémy.
  • klika nebo madlo – obecně platí, že pro otočné dveře je praktičtější klasická klika, v případě posuvných nebo kyvných dveří se vyplatí zvolit spíše madlo.

KDO SKLO S KOMPONENTY DÁ DOHROMADY?
Jak mi sklo vyplní průchozí otovor? Kolik dveří a kolik fixních částí bude třeba? Plno otázek k řešení… Dokázat si představit různá řešení stavebního otvoru skleněnou příčkou – už to není samo o sobě snadné…. A když k tomu navíc přičteme množství komponentů, které bychom si měli sami bez zkušeností objednat… sen o krásné skleněné stěně se pomalu rozplývá. „Aby si mohl každý představit navržený model stěny například se světlíkem a dveřmi, nemusí se omezit pouze na technický výkres daného řešení. Společnost J.A.P. nabízí oproti jiným oborovým firmám prozákaznické nadstandardní řešení, kterým je zhotovení počítačového 3D modelu sestavy. Samozřejmostí s tím spojenou je i návrh úchytných komponentů, spojek a kování,“ říká pan Petr Paksi.

Ovšem, je tu i další důvod, proč chtít objednávat zmíněný interiérový prvek u odborníka a hlavně v kompletní dodávce. „Pokud dojde k chybnému nebo nepřesnému zaměření, je to velký problém. Kalené sklo totiž už není možné při montáži nijak přibrousit nebo velikostně upravit. „Naše zaměřovací skupina používá profesionální laserová měřidla. Nejde pouze o stanovení výšky a šířky daného otvoru. Jde o to, že zdi, strop nebo podlaha jsou často „křivé“. Stanoví se rozměr například celoskleněné stěny podle nejmenšího pravidelného obdélníku, který se do naplánovaného stavebního otvoru vejde. Drobné nerovnosti skryje kotvící profil. Pokud jde o viditelné hrboly a nerovnosti, je zapotřebí stavební úprava,“ upozorňuje závěrem pan Petr Paksi.

Ať už patříte mezi ty, kteří sis myšlenkou skleněné stěn již delší dobu pohrávali, nebo jste kouzlo příček ze skla objevili teprve nyní, dozajista oceníte všechny naše vnímavé a praktické postřehy…. Na cestě za krásným a designovým interiérem vás už nic nezdrží.