Zpět 4 fotografie

Čerpání betonu na stavbách rodinných domů

Každý stavebník řeší v průběhu výstavby nebo rekonstrukce svého domu potřebu betonu a jeho dopravy na určené místo. Moderní stavební technika přináší mnoho nových řešení. 

Publikováno: 29.07.2013
Rubrika:
Autor: (red)

Beton je stále jeden z nejvíce používaných stavebních materiálů. Vzhledem k jeho vlastnostem četnost využití betonu roste i při stavbách moderních domů.

Beton použijete do bednění při stavbě podsklepení, lití základové desky, lití podlah, věnců, železobetonů, lití pilotů a monolitů, na vodní díla, ztracené bednění, pásy, základy pro plot nebo zídku a mnohdy i na betonovou desku pod bazénem.

To je jenom několik případů, kdy je nutné volit vhodný a ekonomický způsob dopravy betonu. Ne vždy je možné přijet až na místo určení s domíchávačem. Ve většině případů je proto nutné beton přečerpat.  K tomu jsou určena čerpadla na beton.

Můžete podlehnout argumentům, že je nutné použít velká ramenová čerpadla. Anebo si zachováte chladnou hlavu a zvolíte jinou alternativu.

Objemy potřebné při stavbách domů efektivně přečerpají malá pístová čerpadla betonu. Tato čerpadla májí oproti ramenovým čerpadlům jednodušší manipulaci i šetrnější přístup do místa betonáže, ale především nižší náklady.

Jejich hlavní výhody jsou:

  • nižší cena čerpání betonu i nižší dopravní náklady
  • plynulé čerpání menšího objemu betonu a jeho průběžné zpracování
  • menší rozměry stroje ideální pro omezené prostory, městské centra, zahrady apod.
  • dosah až 100 m a do výšky až 80 m.
  • obsluha stroje zkušeným strojníkem

Vhodné jsou pro dopravu těchto materiálů:

  • betony s obsahem kameniva až do 32 mm
  • cementové a anhydritové potěry
  • nástřiky betonu – torkretování

Tyto malé, ale efektivní stroje si získaly záhy po svém uvedení na trh velkou oblibu. Čerpání betonu je prováděno pístovým čerpadlem, které spojuje výkonnou techniku velkých čerpadel s kompaktním a komfortním designem. Jde o výrobky německé firmy PUTZMEISTER Holding GmbH. Nejpoužívanější jsou typy pístových čerpadel P715 TD a P718 TD. Čerpadla jsou vybavena tichým motorem DEUTZ a mají plynulé nastavení výkonu motoru i dopravního výkonu.

Kontakty pro objednávky pronájmu čerpadel na čerpání betonu popř. jejich nákup najdete na www.tonstav-service.cz.