Zpět 3 fotografie

V Lysé nad Labem bylo vidět umění, návrhy zahrad i fortel mladých řemeslníků

Druhé postupové kolo Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, které proběhlo v půli února v Lysé nad Labem při výstavě Stavitel, nabídlo návštěvníkům zajímavou inspiraci. Kromě klání učňů oborů zedník a truhlář se tu také konala exhibice zahradnické tvorby. Návštěvníci si mohli na vlastní oči prohlédnout modelování 3D projektů rodinných zahrad. K vidění byla i práce sochaře a designéra Jiřího Ježe, jenž se představil originálním zpracováním stavebního materiálu YTONG.

Publikováno: 29.07.2012
Rubrika:
Autor: (red)

V soutěžní přehlídce stavebních řemesel ze šesti zednických týmů nejvíce zabodovali Karel Šanda a Miloš Nejedlý ze SŠ technická, Zelený pruh Praha. Mezi truhláři si postup do celostátního finále, které proběhne v Praze při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2012, vybojovali Ondřej Hušek a Pavel Linek ze SOŠ stavební a zahradnická Praha 9. Postup do finále si vybojovali i druzí v pořadí obou kategorií.

Návštěvníky zaujaly návrhy zahrad i umění
Hosté akce přitom se zájmem sledovali jak práci jednotlivých soutěžních týmů, tak je zaujaly představované návrhy zahrad. "Spojení stavební soutěže s předváděním zahradní architektury jde ruku v ruce vysokým požadavkům investorů a developerů," komentovala účast na akci zahradní projektantka Bc. Veronika Petrová z VOŠ a SŠ zemědělské školy Benešov, která exhibici připravila. V případě práce Jiřího Ježe pak mnozí velcí i malí návštěvníci okouzleně pozorovali, jak se z kvádru Ytongu pomalu, ale jistě stává krásný umělecký objekt.

Kvalitní řemeslníci se neztratí
„Prostřednictvím SUSO chceme upozornit na skutečnost, že řemeslo u nás studuje čím dál méně mladých lidí,“ říká David Surmaj z organizační firmy ABF. Letos se proto mottem akce stal slogan: „Řemeslníci jsou zkrátka na roztrhání“. Skutečnost, že o kvalitní řemeslníky je velký zájem, si přitom uvědomují i mnozí studenti a právě prostřednictvím podobných soutěží upozorňují na svůj um a dovednosti. "Dnes není výjimkou, že firma si vyhlédne schopného řemeslníka právě na podobné výstavě nebo přijde s požadavkem na někoho šikovného přímo do školy. A od mistrů víme, že doporučují právě ty dobré a pro obor zapálené studenty, kteří se nebojí nových technologií a sami sledují vývoj v oboru," říká Surmaj.

I druhé postupové kolo SUSO přitom potěšilo. Zahradní stoličky, jež byly úkolem studentů oboru truhlář, budou sloužit v Dětském domově Nymburk.

Více informací naleznete na www.suso.cz.