Zpět

Řádění sprejerů zabrání speciální nátěr

Graffiti v lidech vyvolává rozporuplné pocity. Jedni jej oceňují jako formu umění a obdivují do detailů propracované kresby hýřící barvami od talentovaných tvůrců, kteří se věnují graffiti profesionálně. Bohužel, jiní jejich zručnost naopak zatracují a spojují si ji s vandalskými pokusy o zviditelnění. Není se čemu divit. Stačí se rozhlédnout kolem a na graffiti připomínající čmáranici člověk určitě narazí. Postříkané bývají fasády domů, zdi, dveře, garážová vrata, výtahy, karoserie aut či prostředků městské hromadné dopravy. Na pomalovanou stěnu určitě není moc hezký pohled. Jak se ale podobným útokům hyzdícím cizí majetek bránit?

Publikováno: 29.07.2012
Rubrika:
Autor: (red)

Nelegální graffiti prakticky není možné zastavit, aniž by vlastník hlídal svůj majetek po celý den i noc. Z obyčejného podkladu je navíc lze odstranit jen velmi těžko a za použití normálních prostředků je to prakticky nemožné. Pak ale nezbývá nic jiného než fasádu přemalovat. Podle zkušeností profesionálů lákají vandaly jak prostory bez dozoru, kde se pouze předvádějí a popřípadě učí, tak i historické budovy či prostředky městské hromadné dopravy, kde se realizují ti zběhlejší. Byl dokonce zaznamenán případ, kdy se sprejeři pokusili vniknout na výstavu historických vlaků, kde mezi sebou vyhlásili soutěž o „nejlepší úlovek“.

V dnešní době už ovšem existují úklidové firmy, které se na odstraňování graffiti specializují. „S pomalovanými plochami se setkáváme prakticky denně. Není v mých silách stanovit konkrétní číslo, kolik graffiti se nám již podařilo odstranit. Většinou se totiž jedná o průběžné odstraňování nebo o bonus při pravidelném mytí, a to zejména na veřejně přístupných místech, jako jsou nádraží nebo podchody. Dokonce i jakýkoliv náznak je nutné ihned zlikvidovat. Sprejeři mezi sebou jinak začnou soupeřit, plocha se velmi rychle zaplní zcela a odstraňování je podstatně pracnější,“ říká o svých zkušenostech generální ředitel HPF Clean Jiří Fukala, jehož firma se zabývá odstraňováním graffiti od svého založení v roce 1997. Dále pak dodává: „Tento problém jde ruku v ruce s prováděním pravidelného úklidu. Na Ostravsku, kde naše firma působí, nejčastěji zasahujeme na nádraží Svinov, na Hlavním nádraží a v podchodu ve Stodolní ulici. Ani průmyslové podniky a zdravotnická zařízení ovšem nejsou výjimkou. Zejména jejich šatny a toalety.“

Samotné odstraňování je možné provést několika způsoby. Jde buď o mechanickou (tryskání) či chemickou metodu (odstraňovače graffiti). Nikde však není řečeno, že se graffiti na stejném místě neobjeví za pár dní znovu. Jako nejúčinnější prevence se osvědčil antigraffiti nátěr, který se aplikuje zpravidla do výšky tří metrů, je mírně hydrofobní a nešpiní se. Graffiti se díky němu nedostane do podkladu a lze je následně velmi lehce odstranit. To samé platí o fixech a lepidle. „Pokud jsou takto ošetřené povrchy postříkány barvou, stačí je ve většině případů pouze umýt. Pokud ne, dá se antigraffiti nátěr jednoduše strhnout a nanést nový. Ze zkušeností víme, že o takto ošetřené plochy přestanou mít sprejeři brzy zájem. Díky používání preventivních nátěrů je trend graffiti sestupný,“ uzavírá Fukala.