Zpět 1 fotografie

Nové markýzy chrání vilu Tugendhat před slunečními paprsky

Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929-1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, je jako jediná památka moderní architektury v České republice zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Publikováno: 29.07.2012
Rubrika:
Autor: (red)

V letech 2010 – 2012 prošla vila Tugendhat památkovou obnovou a restaurací. Stavba i s přilehlou zahradou byla restaurována do podoby v době jejího dokončení v roce 1930. Interiéry jsou vybaveny exaktními replikami původního mobiliáře.

Cílem celé akce bylo zachovat originální stavební prvky, včetně konstrukčních detailů, materiálů a funkčních systémů. Jednou z firem, která spolupracovala na tomto projektu, je SERVIS CLIMAX – přední český výrobce stínicí techniky. Jejím úkolem bylo zprovoznit celkem deset markýz tří typů – sklopných, balkónových, a svislých clon. Podmínkou investora a památkářů bylo zachování původní koncepce a technického řešení. To však nebylo zcela možné, a proto byly navrženy úpravy, které zaručovaly funkčně provozní spolehlivost výrobků. Mezi ty největší patřila výměna původně bavlněného potahu za akrylátovou látku s vyšším stupněm odolnosti proti UV záření a změna způsobu sklápění markýz. Původní princip sklápění markýz, který byl zaručen pomocí šestimetrového táhla, byl nově zajištěn motory na dálkové ovládání. Z důvodu bezpečnosti před poškozením byly markýzy doplněny o automatické čidlo „vítr – déšť“. Instalace markýz na zahradním průčelí proběhla na začátku prosince minulého roku.

V současnosti je vila Tugendhat opět zpřístupněna veřejnosti. Prohlédnout si celý prostor po rekonstrukci včetně nových markýz můžete v Brně.