Zpět 3 fotografie

Mladí studenti v Ostravě předvedli, že jim jde řemeslo od ruky

První postupové kolo 17. ročníku Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, které proběhlo ve dnech 12. a 13. října 2012 na Výstavišti Černá louka v Ostravě, se poprvé konalo v duchu nového motta „Wanted“. Heslo, jež nás svou symbolikou a významem odkazuje na Divoký západ, potvrzuje, že šikovní řemeslníci mají hodnotu zlata. Někteří z budoucích „psanců“ zde měli šanci předvést svůj um. Soutěže se zúčastnilo 13 škol, z nichž se zapojilo 12 truhlářských družstev a 13 zednických týmů.

Publikováno: 29.07.2012
Rubrika:
Autor: (red)

První dvě vítězné dvojice, které postupují do celorepublikového finále při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH, tvoří za truhlářský obor družstvo Tomáše Bělíka a Pavla Martinka ze SPŠ stavební Valašské Meziříčí a učni Tomáš Stojan a Jaromír Hapala ze SŠ nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem. Z 13 zednických oddílů si nejlépe vedli studenti Eduard Machala a Radek Krčmařík ze SOŠ, Bruntál, p. o. a Miroslav Bandura a Pavel Štix ze SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín.

Stanou se z dětí truhláři?
„Stalo se tradicí, že se na přípravách přehlídky podílejí děti z dětských domovů. Nyní to byl Dětský domov Havířov, kam jsme zároveň věnovali finálové výrobky soutěžících truhlářů,“ uvádí David Surmaj ze společnosti ABF, organizátora soutěže. Jak dodává, pro dva tamní chlapce toto kolo představovalo i příležitost, kdy si sami mohli pod vedením pedagoga Ing. Stanislava Cukora ze SŠ obchodu, řemesel a služeb Žamberk zkusit dřevo zpracovat. A kdoví? Třeba z nich vyrostou šikovní řemeslníci, kterých je u nás stále žalostný nedostatek.

Nová disciplína i pravidla
Studenti se svých úkolů zhostili s bravurou. Zedníci s přehledem zvládli lepení lícových cihlových pásků od společnosti Wienerberger a truhláři se sžili s přísnějšími pravidly, kdy komise nově kontroluje správné spojení čepů a dlabů. „Snad i další kola budou takto úspěšná a bezproblémová,“ říká David Surmaj.

Součástí klání byla i soutěž pro veřejnost ve šroubování se společností DeWalt. Výherci si domů odnesli hodnotné ceny ze sortimentu DeWalt.

Více informací naleznete na www.suso.cz