Zpět

Mít doma Einsteina není utopie

Co byste řekli na dům, který myslí nejenom na vás, ale i ZA vás? Pokud se domníváte, že to není reálné, firma BAHAL vás přesvědčí o opaku. Pasivní a nízkoenergetické domy přispívají ke komfortu svých obyvatel nejenom tím, že díky svým vlastnostem šetří jejich peněženky, ale také tím, že se dokáží přizpůsobit podmínkám a potřebám těch, kteří dům obývají. Tyto inteligentní domy se tak stávají téměř plnohodnotnými partnery pro život.

Publikováno: 29.07.2012
Rubrika:
Autor: (red)

Všude dobře, doma nejlíp! Kdo by toto přísloví neznal. Ale ruku na srdce – je například v parných měsících v domě, do kterého z jedné strany „pere“ slunce celý den, opravdu nejlíp? Pokud bydlíte v domě BAHAL, pak určitě ano. Zaručuje to inteligentní systém Xcomfort, který plní vaše pokyny přesně tak, jak vyžaduje momentální situace. Pokud tedy nechcete mít přehřátý interiér, stačí zadat vašemu domu jasný požadavek a dům sám zajistí zastínění oken. A to je pouze jedna z věcí, kterou váš „Einstein“ dokáže. „Systém Xcomfort spravuje váš dům tak, aby bydlení v něm bylo co nejkomfortnější, navíc bez vašeho neustálého dozoru a zásahu. A pokud už máte potřebu dát svému domu nový pokyn, ale zrovna nejste doma, využít můžete další vlastnosti inteligentního systému – možnost ovládat dům na dálku prostřednictvím mobilního telefonu,“ prozrazuje Ing. Stiva Jokeš, generální ředitel firmy BAHAL ČR.

Teplo nebo zima pouze na přání
Sledováním aktuální vnější i vnitřní teploty, intenzity slunečního záření nebo síly větru by člověk strávil spoustu času, který může využít mnohem efektivněji, například při četbě oblíbené knihy nebo plánováním rodinné dovolené. Vrtochy počasí a jejich vliv na klima uvnitř domu ale pečlivě sleduje a vyhodnocuje geniální pomocník – Room manager. Podle zadaných pokynů reaguje na vaše potřeby. Nedovolí například, abyste doma měli jako v sauně nebo naopak jako v lednici. Pokud si to ovšem sami nepřejete. Room manager zajišťuje stínění oken sám, vy už se tak nemusíte zabývat tím, jak správně nastavit výšku žaluzií pro optimální tepelný výsledek. „Inteligentní pomocník zajišťuje také topení nebo naopak chlazení jednotlivých místností. Každá má navíc svůj vlastní termostat s možností uzpůsobit teplotu až o 3°C směrem nahoru i dolu. Odpadají tak dohady o teplotě mezi jednotlivými členy rodiny,“ s úsměvem dodává Ing. Jokeš. Room manager ale neovládá pouze tepelný komfort v domě. Podle pokynů reguluje také svítidla a plní také bezpečnostní funkci – zajišťuje totiž, že se váš dům tváří, že v něm někdo přebývá i přesto, že vy jste pár dnů nebo týdnů pryč.

Dům s vlastní inteligencí už tak nepatří do kategorie sci-fi, ale je realitou, která dělá domov zase o něco komfortnější.