Zpět 1 fotografie

Lidé investují do bydlení na stáří, trendem jsou malé pozemky a menší domy

Vlastní bydlení se čím dál častěji stává pojistkou na stará kolena. Podle statistik společnosti Canaba v poslední době výrazně přibývá lidí nad 50 let, kteří si nechávají postavit rodinný dům. Před deseti lety přitom tvořili lidé v této věkové skupině pouze 12 % ze všech zákazníků firmy, v současnosti jejich podíl činí již 28 %. Pořízení nemovitosti se tak stává určitou formou zajištění na stáří.

 

Publikováno: 29.07.2012
Rubrika:
Autor: (red)

Ekonomicky se tito lidé chovají i při výběru domu a pozemku. Už neplánují velkou zahradu, protože v současnosti většina z nich ještě pracuje a chybí jim čas se o ni starat. Přednost proto dostávají pozemky o ploše kolem 600 m2. „Při výběru parcely hraje podstatnou roli i cena. Tato věková skupina se snaží co nejméně zadlužovat a kupuje a staví to, na co dokázala našetřit,“ uvádí Pavel Herclík z Canaby.

Této filosofii odpovídá i výběr typu a velikosti domu. Z hlediska efektivity nákladů na výstavbu převažují rodinné domy s obytným podkrovím, jejichž podlahová plocha se pohybuje kolem 100 m2. „Poptávka po menších domech výrazně roste,“ potvrzuje Herclík. „Například z našich typových domů je dlouhodobě největší zájem o rodinný dům Ideal, který za cenu 2,2 milionu korun za svrchní stavbu poskytne podlahovou plochu 121 m2.“

Češi kutí a chtějí šatnu
Padesátníci jsou praktičtí i při řešení dispozice domu. V současnosti stavěných domech není prostor na rozlehlé vstupní haly, galerie nebo pokoj pro hosty. Ubylo i klasických garáží, ty u většiny domů nahradila garážová stání. Novým trendem se naopak staly prostory pro šatnu, protože ženy ji často vyžadovaly. Velký zájem je i o komoru nebo hobby místnost na kutění.

Rostoucí cena práce mění zvyklosti
Spolu se snahou zabezpečit se na stáří, a přitom se zbytečně nezatížit hypotékou, se mění i stavební zvyklosti. „Protože cena za práci tvoří stále větší položku z celkové ceny za výstavbu, stoupá zájem o montované domy. Jejich výstavba je velmi rychlá a díky nižší pracnosti stojí takové bydlení méně než dům stavěný klasicky,“ uzavírá Pavel Herclík.  

Více informací naleznete na www.canaba.cz