Zpět 3 fotografie

Letošní ročník SUSO v Hradci Králové s rekordní účastí

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO je v plném proudu a i třetí kolo 16. ročníku, které se konalo 23. a 24. března 2012 v Hradci Králové, již přineslo své výsledky. V soutěžním klání se utkalo sedm zednických a deset truhlářských týmů, tedy doposud největší účast v tomto regionu. Kromě toho si zde mohli dva mladí chlapci z dětského domova v Nechanicích vyzkoušet na vlastní kůži „truhlařinu“. Soutěž tak pro ně byla příležitostí setkat se s řemeslem dříve, než se budou rozhodovat o svém budoucím povolání.
 

Publikováno: 29.07.2012
Rubrika:
Autor: (red)

Z truhlářů si nejlépe vedl tým Dominika Baráka a Davida Mikuly ze SOŠ a SOU – MŠP Letovice a Filipa Kosteleckého a Zdeňka Kleandra ze SŠ řemeslné v Jaroměři. Spolu s nimi postupují do celostátního finále zednické týmy v podání Štěpána Kratochvíla a Lukáše Říhy ze SOŠ a SOU Hradec Králové a Jana Olšáka a Robina Kouby ze SOŠ Otrokovice. „Významným milníkem v historii SUSO je však to, že soutěžní kolo v Hradci Králové dalo prostor dvěma mladým chlapcům z dětského domova, aby si vyzkoušeli truhlářské řemeslo,“ uvádí David Surmaj ze společnosti ABF, organizátora soutěže.

„Junioři“ z dětského domova zdatnými řemeslníky
Chlapci Petr Gábor a Michal Novák ve věku 11 a 13 let z dětského domova v Nechanicích, kteří si již za pár let budou vybírat obor svého studia, uvítali příležitost stát se na tři hodiny truhlářem. Dle zadání pedagoga Ing. Stanislava Cukora ze Střední školy obchodu, řemesel a služeb Žamberk zhotovili zahradní podnožku a veškeré práce jim šly krásně od ruky. „Kluci sami řezali, brousili, vyvrtávali díry pro vruty, šroubovali a všechno zvládli na jedničku. Myslím, že v nich v budoucnu získáme šikovnou posilu, která rozšíří řady řemeslníků,“ říká Surmaj. Chlapci si za svoji účast kromě svého výrobku odnesli i věcné ceny od společnosti ABF a od partnerů, firmy Stanley a DeWalt. Truhlářští učni ve třetím kole soutěže vyrobili osm zahradních podnožek, které byly darovány do Dětského domova a školní jídelny Nechanice.

Studenti si jsou vědomi přínosu soutěže
První dva vítězné týmy jednotlivých regionálních kol postupují do celostátního finále, které se bude konat v Praze při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH v září 2012. Pro mladé řemeslníky může být soutěž příležitostí, jak zviditelnit své umění a znalosti. A v duchu letošního motta soutěže, „Řemeslníci jsou zkrátka na roztrhání“, pak jistě nebudou mít nouzi o práci. O soutěži se studenti většinou dozvídají od svých mistrů a neváhají se jí zúčastnit.

To dokládá, že si sami uvědomují, jaký přínos pro ně může účast v soutěži znamenat.

Součástí třetího kola 16. ročníku SUSO bylo i představení práce sochaře a designéra Jiřího Ježe, který z tvárnic YTONG vyráběl originální umělecké předměty.

Výsledky:
Obor truhlář

  1. místo Dominik Barák, David Mikula SOŠ a SOU – MŠP Letovice
  2. místo Filip Kostelecký, Zdeněk Kleandr SŠ řemeslná, Jaroměř
  3. místo Jakub Zakopal, Jiří Schmidt SŠ polytechnická Olomouc

Obor zedník

  1. místo Štěpán Kratochvíl, Lukáš Říha SOŠ a SOU Hradec Králové
  2. místo Jan Olšák, Robin Kouba SOŠ Otrokovice
  3. místo Dominik Tylšar, Jiří Zemánek ISŠ Moravská Třebová

Více informací naleznete na www.suso.cz.