Zpět 3 fotografie

V Teplýšovicích postavili novou školku za pouhých deset dní

Přistavět k mateřské školce jedno celé křídlo včetně třídy pro 21 dětí, sociálního zařízení a šatny během pouhých deseti dní. Právě takový husarský kousek se povedl během letošních prázdnin v Teplýšovicích na Benešovsku. Dva dny před začátkem školního roku zde novou školku slavnostně otevřeli zástupci obce a společnosti Touax, která stavbu v rekordním čase realizovala, společně s patronkou školky Lejlou Abbasovou.

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

Teplýšovice se, stejně jako stovky dalších českých obcí, dlouhou dobu potýkaly s nedostatečnou kapacitou mateřské školky. Situace byla o to vážnější, že pod teplýšovickou školku spadají i děti z několika okolních obcí. „Počet míst v naší školce byl dlouhodobě nedostačující. Přes opakované pokusy získat finanční dotaci na stavbu nové mateřinky, jsme navíc nemohli spoléhat ani na krajský rozpočet, ani na evropské strukturální fondy. Hledali jsme proto nejen ekonomicky, ale i technicky zajímavé řešení, které by mohlo náš problém vyřešit,“ popisuje zdánlivě bezvýchodnou situaci starosta Teplýšovic Josef Škvor. Na základě výběrového řízení se nakonec zastupitelé rozhodli přístavbu realizovat formou modulové výstavby. „Nedostatek financí jsme pak vyřešili ve spolupráci se třemi okolními obcemi. Během pouhých dvou měsíců jsme tak za přibližně 2,5 milionu korun dokázali vyřešit problémy čtyř obcí,“ dodává starosta Škvor. Zároveň s novou přístavbou proběhla i rekonstrukce původního zděného objektu, čímž se navýšila celková kapacita školky na 51 míst.

Do modulové přístavby o ploše téměř 125 m², která je sestavena ze šesti modulů, se vešla nejen pracovna a herna pro 21 dětí včetně sociálního zařízení, ale i šatna. Hrubá stavba přitom byla dokončena za pouhých osm hodin, celá školka pak za rekordních deset dnů. To, že je školka postavena z modulů, přitom není na první pohled poznat, čemuž pomáhá i fasáda z cementotřískových desek. Až navíc v Teplýšovicích baby boom opadne, bude možné přístavbu proměnit například v jesle.

„Poptávka měst a obcí po modulových školkách pomalu roste. Potřeba vybudovat chybějící kapacity je totiž obrovská a moduly nabízí levné, rychlé a variabilní řešení. Přesto k nim někteří zastupitelé stále přistupují s předsudky. Jsme proto rádi, že se i tak dají najít rozhodní partneři, jako například právě Teplýšovice, kteří se nebojí rychle a především efektivně řešit volání svých občanů po vyšší kapacitě mateřských škol,“ říká Igor Zahradníček, generální ředitel společnosti Touax. Ta se kromě mateřských škol zaměřuje i na výstavbu kancelářských budov, prodejen nebo sportovních zázemí.

Kromě Teplýšovic se mohou podobnou školkou od loňského podzimu chlubit například i v Poříčanech u Prahy. „Někteří rodiče sice původně k nápadu modulové stavby přistupovali s odstupem, nakonec si ji ale nemohou vynachválit,“ těší ředitelku poříčanské školky Květu Suchánkovou. I v tomto případě udiví především rychlost výstavby. Celá školka, složená z patnácti modulů s celkovou plochou přes dvě stě metrů čtverečních, byla dokončena za 23 dnů.

Video ze stavby mateřské školky v Teplýšovicích si můžete prohlédnout na internetové adrese http://www.youtube.com/watch?v=gJwVUXyyVus.
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]