Zpět 6 fotografií

SAPELI & Designblok 2011

V rámci 13. ročníku mezinárodně uznávaného Designbloku (Dny designu) lze od středy 5. října 2011 zhlédnout návrhy nového typu dveří studentů Fakulty umění a designu Univerzity J.E.Purkyně Ústí nad Labem a studentů Ústavu průmyslového designu ČVUT v Praze, které vznikaly ve spolupráci se společností SAPELI, a.s.

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

Hlavním předmětem spolupráce fakult designu a SAPELI se stalo téma: Nový návrh dveří SAPELI. „Oslovili jsme studenty – budoucí designéry a architekty, aby se zamysleli nad zcela novým pojetím dveří SAPELI. A to nejen po stránce jejich vzhledu, ale i funkčnosti a využitelnosti v běžném životě. Zajímal nás nezaujatý a ničím nezatížený pohled na dveře a jejich moderní, možná až atypické pojetí,“ uvádí Mgr. Ota Meissner, vedoucí marketingu SAPELI, a pokračuje: „Vzniklo několik desítek zajímavých konceptů, které byly jejich autory obhajovány v SAPELI CENTRU (vzorkovna dveří a zárubní v Jihlavě) před komisí složenou ze zástupců SAPELI a ČVUT.“

S prací studentů mohli být představitelé společnosti, která se designu i technickým vlastnostem dveří věnuje s opravdovou pečlivostí, dokonale spokojeni. Návrhy nového pojetí dveřních křídel SAPELI vznikaly pod patronátem prof. akad. arch. Jana Fišera, vedoucího průmyslového designu Fakulty architektury na ČVUT v Praze, a přinesly množství zcela neotřelých nápadů.

Z připravených konceptů bylo vybráno celkem šest nových návrhů dveří SAPELI, které byly reálně vyrobeny. A právě tyto hotové modely dveří budou k vidění na pražském Designbloku 2011, který každoročně představuje ta nejlepší designérská studia, designéry, architekty a jejich práci.

DVEŘE HANG-UP…
…jsou zajímavým závěsným systémem, který elegantně oživí interiér.

Dveřní křídlo je protnuto třemi vloženými pásky, jejichž jednotlivé díly se dají vyklápět jako věšáčky. Stačí pouze lehce zatlačit na spodní část tohoto dílku, který se následně vyklopí a přemění na odkládací háček. Můžete si na něj pověsit kabát, kabelku nebo jakoukoliv tašku. Stejně dobře mohou věšáčky ve spodní části dveří sloužit k zavěšení obuvi.

Pokud zrovna není nic, co byste chtěli zavěsit, věšáčky jednoduše zatlačíte zpět do plochy dveřního křídla. HANG-UP dveře nenarušují prostor a zprostředkovávají hravé řešení v odkládání oblečení, doplňků a jiných prvků. Elegantní kombinace materiálů kovu a např. povrchu ve vysokém lesku působí luxusním dojmem.

Autor návrhu: Kateřina Kučerová

INDIVIDUALISTA
Systém dveří INDIVIDUALISTA je založen na jednoduché filozofii: buď kreativní, objednej, vyrob. Každý si může pořídit dveřní křídlo absolutně podle své fantazie a zkombinovat na něm hned několik stylů. Jednoduchá konstrukce dveřního rámu a množství prokládajících se kazet totiž nabízí nesčetně proměnlivých podob interiéru. Kazety mohou nést povrchovou úpravu: dýha, lesklá folie (lamino),ale také nerezový plech, pryž, kožené čalounění nebo různé varianty skla či jeho alternativ. A jsou odděleny jednoduchými hliníkovými lištami, které celkový design tohoto variabilního modelu dotvrzují. Dveře INDIVIDUALISTA také mohou ve své spodní části nést např. poštovní schránku nebo dvířka pro psy či kočky…

Autor návrhu: Lucie Smyslová

DVEŘE KVĚTINÁČEM
Možná pro zajímavý a skutečně nevšední design i nápad, možná pro úsporu místa… si budoucí zákazníci oblíbí model celoskleněných dveří, v jehož spodní části je umístěn ocelový držák s květináčem kopírujícím přesně jeho tvar. Toto nevšední řešení je určeno pro pěstování zejména popínavých rostlin – břečťanu. K větvičkám tohoto rostlinného druhu jsou připevněny plastové přísavky s háčkem, které břečťanu napomáhají se po celoskleněném modelu dveří pnout. Dveře s květináčem se hodí do každého interiéru, vhodné jsou však i do kancelářských a komerčních prostor.

Autor návrhu: Lucie Sládková

DVEŘE S PRUŽNÝMI GUMAMI
Jak designově a přitom skutečně nadčasově řešit odkládací a částečně i úložný prostor v dětském nebo teenagerovském pokoji? Nejlépe to lze s dveřmi, jejichž povrch je protkán systémem pružných gum zakončených uzlem a zúžených otvorů, kterými lze lana zcela individuálně a podle aktuálních potřeb proplétat. Výsledkem je unikátní „síť“, do které můžete upevnit hračky, sportovní náčiní, oblečení, tašky, batohy… Geniálně jednoduché a zcela ojedinělé řešení je přesně tím, co osloví tuto věkovou kategorii…

Autor návrhu: Martina Kmoníčková

ELASTIK DOOR…
…to jsou dveře, které ve svém povrchu nesou gumové pásky sloužící pro odkládání drobných předmětů, jako jsou noviny, časopisy, deštníky, ale také pošta. Lze na nich zanechávat vzkazy, které jsou dobře viditelné a určitě je nikdo nepřehlédne. Gumové pásky lze zcela libovolně posouvat. Design dveří a zvolené materiály záleží na vkusu každého, kdo si tento ojedinělý model rozhodne pořídit. Ať už kombinace mahagonové dýhy se světle okrovými pásky nebo jiná variace, vždy lze dosáhnout maximálního sladění nebo kontrastu vůči danému interiéru.

Autor návrhu: Elastik Door

DVEŘE BRUNCH
Neboli “stolování ve dveřích” je ideálním řešením do menších místností – např. kanceláří. Ale také do prostor s nedostatkem místa pro zvláštní stůl, skvěle bude sloužit ke kávovému či čajovému rituálu, svačině i obědu. Tvar a způsob vyklápění stolové desky je uzpůsoben minimálním požadavkům a tak, aby otvor pro dveře mohl zůstat průchozím. Vyklápěcí deska stolu je po otevření dveří ukotvena ve zdi elektromagnetem. Jedná se o revoluční řešení v úspoře místa, které je vysoce designové a poskytuje překvapivě nadmíru pohodlné posezení.

Autor návrhu: Veronika Randová

 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]