Zpět

Pohled experta: Praha 4 má potenciál pro spokojené bydlení a udržení ceny

Realitní trh s byty se zklidnil. Nekonají se ani velké propady v cenách, ale nelze ani mluvit o naprostém nezájmu. Podle Pavla Velebila z Tide reality lze hovořit spíše o jisté vyzrálosti. „Nastává čas, kdy si kupující opravdu rozmýšlejí, kde budou bydlet. Staví si vedle sebe všechna pro a proti a hledají pro sebe tu nejideálnější lokalitu. Často opomíjenou lokalitou ze strany médií je Praha 4, a to zejména Vyšehrad, Podolí či Bráník,“ říká Velebil a dodává, že Praha 4 má výrazný potenciál pro spokojené dlouhodobé bydlení a zároveň si zde reality pravděpodobně dlouhodobě udrží cenu.

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:

V rámci Prahy 4 je zajímavá především jedna skutečnost. Existuje zde totiž stálá poptávka po bydlení v této lokalitě. „Dostáváme nové a nové dotazy, zda bychom nezprostředkovali nákup bytu právě v Podolí, Bráníku nebo na Pankráci,“ upozorňuje Pavel Velebil z Tide reality. Specifikum oblasti je podle něj totiž v tom, že se téměř nikdo nestěhuje z tzv. novostaveb, tedy domů, které byly postaveny v průběhu posledních pěti až deseti let. Majitelé v nich buď zůstávají sami bydlet, nebo je pronajímají a kalkulují s jejich budoucím využitím. Klasických prodejů je v této lokalitě málo.

Nejdražším ze jmenovaných míst jsou nejvýše položené Kavčí Hory, ze kterých je nádherný výhled do širokého okolí. Následovány jsou spodními partiemi Podolí, které nabízejí poklidné bydlení v prostředí rodinných vil a domů ze 30. let, cenově dostupnější pak je Bráník. Na druhou stranu nelze čekat, že se zde budou ceny pohybovat na stejné úrovni jako v okrajových částech Prahy. Praha 4 má totiž velmi dobré dopravní spojení s centrem a občanskou vybavenost na velmi vysoké úrovni, a tím zcela jasnou konkurenční výhodu.

Názor odborníka:
Příležitostí bydlení v této lokalitě není mnoho. Nové bytové domy se staví téměř výhradně v prolukách a pouze jako doplnění stávající zástavby. Nelze čekat, že se na trhu objeví větší developerský projekt, který by nabízel větší množství bytů, a ani již pro něj není vhodné místo. Právě omezená nabídka je zárukou dobré investice, což úspěšně dokazují projekty bytových domů realizovaných například společností AT Development v Podolí a na Zeleném Pruhu. Tímto přístupem se inspirovaly i další developerské společnosti.

Typickým ukázkovým příkladem bytového domu, který vzniká v proluce předválečné zástavby a využívá vybudovanou infrastrukturu v okolí, je projekt v ulici Pod Vinohradem v pražském Braníku. Menší rozsah projektu (30 bytů) dovolil soustředit se i na drobné detaily, které v masové developerské výstavbě mnohdy trpí. Vstupní prostory, osvětlení v domě, řemeslně nadstandardně provedené schodiště, to vše jsou nepostradatelné prvky, které dotvářejí celek. Cena dokončených bytů se zde pohybuje kolem 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Jádro Prahy 4 má charakter smíšené oblasti, a to nejen z pohledu zastavěnosti. Můžeme zde nalézt starší bytové domy, rodinné vily, novostavby, a okrajově i panelové domy. Význam pojmu smíšená oblast doslova naplňuje i struktura obyvatelstva. Zájem o bydlení zde totiž mají jak singles, tak i mladé rodiny, ale i senioři. Každá skupina pro trochu jiné důvody. „Mladí lidé hlavně oceňují rychlé spojení do centra Prahy pomocí metra a tramvajové linky, která se dále rozděluje do dvou důležitých větví na Staré město a na Václavské náměstí, a lze se tak snadno dostat za zábavou i nákupy. Rodiny s dětmi naopak vítají příjemnou a klidnou smíšenou zástavbu bytových a rodinných domů, dostatek škol (včetně prestižních jazykových) i školek,“ vyjmenovává výhody Pavel Velebil. Nákupy v krátké docházkové vzdálenosti a velká hustota zdravotnických zařízení v Praze 4 jsou pak příjemné pro seniory.

Praha 4 je podle jeho slov zajímavou alternativou pro ty, kteří již teď přemýšlejí v dlouhodobém horizontu. „Následující dva až tři roky budou s největší pravděpodobností ceny bytů na Praze 4 setrvávat na stejné úrovni. Díky omezené nabídce však očekáváme v tříletém horizontu opětovný růst cen (zahájení růstu)“ dodává Velebil z Tide reality. „Pokud se říká, že byty s dobrou adresou svou cenu neztrácejí, pak to o pruhu území podél Vltavy ohraničeném na severu Vyšehradem a na jihu Jižní Spojkou platí beze zbytku.“
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]