Zpět

Pasivní domy startují éru zdravého bydlení

Domov, to není jenom střecha nad hlavou, ale je to místo, které má vliv na naše zdraví. Tušíte, jaké nečistoty můžete nadýchat ve vašem bytě? Jste unaveni ze všude přítomného hluku z venkovní ulice? Bolí vás hlava z vydýchaného pokoje? Nic z toho vás nepotká v pasivním domě. Srovnejte vaše bydlení s životními podmínkami v něm a sami posuďte, co vše se dá vylepšit…

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

Zdravotní aspekty pasivních domů vycházejí z celkového pojetí těchto staveb, jejichž hlavním specifikem je stavební systém. Jeho kvalita je v podstatě základním faktorem pro deklarované výhody pasivních staveb. Příkladem může být český patent – BAHAL systém, který vytváří takové interiérové klima, ve kterém se žije zdravě. Vše poznáte už během několika minut, které strávíte v domě postaveném BAHAL systémem.

Rekuperační otvory v interiéru nijak neruší.

7 pravidel zdravého bydlení v pasivním domě BAHAL:

1) Stálý přísun čerstvého vzduchu, a to zcela bez průvanu!
Stará se o něj systém řízeného větrání v domě. Vzduch se automaticky stále vyměňuje, navíc je intenzita výměny řízena na základě koncentrace oxidu uhličitého v interiéru. Můžete proto zapomenout na to, že by vás rozbolela hlava z vydýchaného vzduchu.

2) Filtrace prachových částic a pylu je součástí řízeného větrání a je ideální především pro ty, kteří trpí alergiemi. Sami si můžete na původně bílém filtru zkontrolovat, kolik znečištění by se jinak do vašeho domu, potažmo do vašich plic, dostalo.

Dostatek světla v pasivním domě zajišťují velká okna.

3) Tepelný komfort je maximální díky kombinaci několika faktorů. Tím hlavním je tepelné čerpadlo Stiebel-Eltron, dále pak kvalitní izolace ECOSE Knauf ve zdech domu, vysoká izolační schopnost oken a v neposlední řadě zpětný zisk tepla při větrání s rekuperací. „Zmiňovaná rekuperace se stará o to, aby do interiéru nebyl vpouštěn studený vzduch. Funguje na principu výměny tepla mezi vzduchem odváděným a přiváděným,“ upřesňuje Ing. Stiva Jokeš, generální ředitel společnosti BAHAL ČR, která při stavbě pasivních domů razí právě zdravý způsob bydlení. Okenní zasklení je vybavené meziskelní tepelnou fólií Heat Mirror. Když si sednete k oknu, v žádném případě od něho neucítíte průvan. Díky perfektním tepelně-izolačním schopnostem se navíc skla nerosí. V létě zase sklo spolureguluje přehřívání interiéru společně s roletami či předokenními žaluziemi.

4) Dostatek světla je důležitý pro psychickou pohodu, která se bezesporu odráží na zdraví člověka. Pasivní domy si zakládají na velkém počtu oken a nešetří ani jejich velikostí. Pobývat v příjemně prosvětleném interiéru je prostě samozřejmostí.

5) Minimum hluku, to je další zásada pro zdravý životní styl v pasivních domech BAHAL. Ruch z ulice nepustí dovnitř promyšlená skladba izolace v obvodových stěnách a kvalitně izolující okenní sklo. A jak je to v interiéru? „Přenos zvuku samotnou nosnou konstrukcí BAHAL systému je minimální a jako jeden z mála stavebních systémů na českém trhu vykazuje vysokou kročejovou neprůzvučnost 66 decibelů,“ vysvětluje Ing. Jokeš. V interiérových příčkách se o akustickou izolaci stará kamenná vlna. Svoje vlastní odhlučnění REHAU má také kanalizace, takže použití toalety vy ani vaši hosté vůbec neuslyší.

Moderní architektura a spousta velkých oken orientovaných především na jih, taková jsou poznávací znamení pasivních domů.

6) Žádné plísně ani jiné alergeny v pasivním domě nenajdete. Nevznikají díky skladbě obvodových stěn z vlhkostně prodyšných materiálů, které umožňují, aby dům tzv. dýchal. „Klíčovým materiálem pro optimální prodyšnost stěn je vzduchotěsná membrána PROCLIMA od firmy CIUR zajišťující prostup vodních par. Tento materiál všichni dobře známe z kvalitních sportovních bund, protože nám dokáže zajistit ideální odvod vlhkosti a našemu tělu sucho. Stejně tak to probíhá i u našich pasivních domů,“ doplňuje Ing. Jokeš.

7) Materiály bez nebezpečných chemikálií tvoří v podstatě celou stavbu pasivního domu BAHAL. Nikdo přece nestojí o to, aby mu dělaly v jeho domě společnost škodlivé látky, jakými jsou formaldehyd nebo ftaláty, které se mohou uvolňovat z některých klasických stavebních materiálů.

Přiznejte si, kolik z těchto pravidel pasivních domů splňuje vaše tradiční bydlení?
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]