Zpět

LED žárovky jsou světlem budoucnosti

Už jsou dávno pryč ty doby, kdy klasické žárovky osvětlovaly každý dům či zahradu. A pomalu se blíží i doba, kdy nám na cestu nebudou svítit žádné rozžhavené plyny – tedy úsporné žárovky. Pokrok jde totiž mílovými kroky kupředu a to, co bylo moderní včera, je již dnes zastaralá technologie.

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

LED žárovky (neboli diody emitující světlo) mají oproti klasickým, ale i úsporným žárovkám několik velkých výhod – životnost, odolnost a spotřebu. Rozebereme si to popořadě:

Životnost – díky zcela nové konstrukci dokážou LED žárovky svítit po celá léta. Proto jsou už dnes umísťovány do míst, kde je ztížená přístupnost (například do výstražných světel na komínech).

Odolnost – jak všichni víme, tak pokud často rozsvěcujeme a zhasínáme žárovku (je jedno jestli klasickou nebo úspornou), tak se prudce snižuje její životnost. To však u LED žárovek nevadí. Velmi lehce se dokážou vypořádat s častou změnou stavu (vypnuto / zapnuto), a proto je dnes můžeme kupříkladu najít jako kontrolní světélka. Například blikání nabíječky, že funguje a nabíjí, obstarává právě světelná LED dioda.

Spotřeba – nízká spotřeba LED žárovek je tak markantní, že i úsporné žárovky budou proti těmto vypadat jako nenasytní žrouti energie.

Jako další výhodu můžeme zmínit variabilitu pro nejrůznějších způsoby využití (kupříkladu LED pásky k osvětlení obrysu chodníku). Jedinou nevýhodou tedy zůstává cena, která je i přes pokles stále vyšší než u úsporných zářivek.

Pokud Vás však LED žárovky zaujaly, proč si hned jednu neobjednat a nevyzkoušet? Kupříkladu na stránkách Tipa.eu mají široký sortiment jak úsporných tak i LED žárovek, a pokud byste nakonec ani jednu z nich nechtěli, tak Vás určitě potěší elektronické součástky jako diody, kondenzátory a spousta dalšího, které na těchto stránkách také naleznete.
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]