Zpět

Kam patří okenní fólie – na sklo, nebo mezi sklo?

Už vám někdo nabízel, že ušetříte teplo tím, když si nalepíte na vaše okno tepelnou fólii? Nenechte se v tomto případě napálit. Rozdíl mezi nalepovací fólií a meziskelní fólií je hodně velký, pojďme si v tom tedy udělat jasno.

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

Okenní fólie má být jednoduchým, rychlým a efektivním zlepšením izolačně-tepelných vlastností zasklení, aniž byste museli vybourávat celá okna. Důležité proto je, abyste věděli, po jaké fólii sáhnout. Obecně se dělí na dva základní typy: fólie nalepovací a fólie meziskelní. I když jde na první dojem možná o drobný rozdíl v tom, že nalepovací se lepí zvenku na sklo a meziskelní je už od výrobce umístěna uvnitř mezi skly, jejich vlastnosti jsou zcela odlišné. Zásadní rozdíl je právě v jejich umístění. Fólie uvnitř vytváří v prostoru mezi dvěma skleněnými tabulemi dvě komory vyplněné inertními plyny. A jak je obecně známo, čím více komor, tím lepší izolace. Meziskelní fólie plní svou funkci tak dobře, že je ve srovnání s trojskly technologicky dokonce před nimi. O tom, že by fólie nalepená na skle vytvořila jakoukoli izolační komoru snad ani nemá cenu hovořit. I laik si vybaví, že jde o zcela nereálnou věc.

Hodně častým argumentem, proč nevyužívat okenních fólií, je jejich postupné zmatňování. Fólie lepená na sklo je z materiálu odolávajícího vzdušné vlhkosti a funguje tak jako zrcadlo, které odráží světlo, nebo ho pohlcuje. Tento efekt skutečně zmatňuje prostup světla do místnosti a viditelnost ven není také dokonalá. „Oproti tomu meziskelní fólie s označením Heat Mirror, v překladu tepelné zrcadlo, funguje na principu polopropustného zrcadla. Díky němu viditelné světlo prochází beze změny a nedochází tedy ani ke zkreslení barev,“ přibližuje Ing. Jiří Dobrovolný z firmy Izolační skla, a.s., českého výrobce, který jako jediný v ČR vyrábí izolační skla s meziskelní fólií Heat Mirror. S problémem zkreslení barev při pohledu přes sklo bojovaly spíše nalepovací fólie ještě před vývojem jejich nynějších optických vlastností. Meziskelní fólie mají také tu výhodu, že nepropouští UV paprsky způsobující vyblednutí předmětů. U zalepovacího typu se propustnost UV záření u fólií liší.

Jistě vás napadne otázka, jak dlouho vám fólie na okně nebo uvnitř okna vydrží. „Na meziskelní tepelnou fólii Heat Mirror poskytujeme stejnou záruku jako na izolační sklo, tj. pět let s tím, že praktické odhady předpokládají životnost tepelné fólie v meziskelním prostoru zhruba 30 a více let. Běžné nalepovací fólie jsou se zárukou 2 roky, přičemž praktické zkušenosti ukazují, že jejich životnost je maximálně pět let,“ upřesňuje Ing. Jiří Dobrovolný.

Nalepit fólii na sklo má sice výhodu rychlé aplikace, ale v porovnání s přínosy meziokenní fólie jde o doslova zbytečně vynaložené peníze. Ten, kdo chce mít skutečně jistotu kvalitní izolace, může využít nejmodernější technologie meziskelní fólie Heat Mirror, která je dnes se svými izolačními vlastnostmi jasnou úsporou.

 

Více informací naleznete na www.izolacniskla.cz.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]