Zpět 2 fotografie

Hranaté zábradlí… umělecký kousek z nerezu

Co by nechybělo v domě architekta Gočára nebo třeba malíře Picassa? Rozhodně hranaté zábradlí! Hrany a přímé tvary pro ně totiž byly smyslem života…

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

…a nejen pro ně. To je ostatně vidět i na tomto modelu zábradlí, které se vyznačuje rysy charakteristickými právě pro Gočárův funkcionalismus. Jsou jimi ostré přechody, hrany, čisté linie a vybroušený design. Kombinace jmenovaných vlastností poskytuje zábradlí nesmrtelnost… hrany totiž z módy nevycházejí.

Stavba těla hranatého zábradlí
Základním komponentem zábradlí je tzv. hranatý sloupek. Na výběr je ze dvou variant jeho ukotvení ke schodišti, a to horního (ukotvení k nášlapu schodiště), anebo ukotvení bočního (z boku schodiště). Další součástí nerezového hranatého zábradlí je madlo umístěné v ose sloupku v provedení dřevo či nerez.

„Co se týká výplně, mohou jí být nerezové pruty připevněné k hranatému sloupku pomocí speciálních úchytek. V místech ohybu prutů je pak použita tvarově variabilní 3D spojka. Z důvodu bezpečnosti jsou pruty na začátku i na konci zábradlí opatřeny nerezovou koncovkou,“ informuje pan Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti “J.A.P.“ spol. s r.o., která se výrobou nerezového zábradlí zabývá. Milovníci skla si však také přijdou na své, zvolit mohou i tento výplňový materiál. Tabule skla jsou ke sloupku upevněny za pomoci hranatých klipů, které svým tvarem dokonale odpovídají celé filozofii zábradlí.

Hranaté zábradlí v nerezovém provedení bude skvěle korespondovat jak s moderním, tak i s tradičněji laděným interiérem. Šedavě matné zabarvení již zmíněného nerezu je nekonfliktní a dobře proto ladí s drtivou většinou barevných odstínů, které mohou být v interiéru použity. Hodí se rovněž ke všem typům dřeva a obkladů. Zábradlí je tedy maximálně flexibilní a v závislosti na daném prostoru může být jak trendy záležitostí, tak i luxusním kouskem ze starožitnictví.

Lze koupit hranaté zábradlí samostatně pro starší schodiště?
Ano, lze. „ Pokud své stávající schodiště renovujete, anebo se Vám hranaté zábradlí prostě jen zalíbilo, určitě si kvůli němu nemusíte pořizovat i nové schodiště. Stačí se pouze obrátit na firmu, která má tento model v nabídce a její pracovníci Vaše schodiště zaměří. To znamená, že na základě tvaru a délky schodiště, výšky a šířky každého schodu určí i tvar a délku zábradlí, počet sloupků a rozměry či množství dalších komponentů. Vy tak budete mít jistotu, že hranaté nerezové zábradlí Vašemu schodišti v konečném výsledku perfektně sedne,“ dále vysvětluje pan Petr Paksi.

Podtrhněte osobitost svého interiéru právě tímto modelem zábradlí. Hrany a nerez jsou spolehlivou a výjimečnou součástí řady architektonických skvostů, tak proč neudělat jeden takový skvost i z Vašeho bydlení…
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]