Zpět

Developeři plánují vystavět v metropoli téměř 20 tisíc nových bytů

Téměř dvacet tisíc nových bytů plánují v Praze v nejbližších letech vystavět pražští developeři. Vyplývá to z nejnovější analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která již pátým rokem detailně monitoruje pražský rezidenční trh a všechny rezidenční projekty s 50 a více byty.

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

Na základě monitoringu databáze EIA, webových stránek developerských společností a dalších veřejně přístupných zdrojů spočítali analytici společnosti EKOSPOL, že k 30. 9. 2011 plánovali developeři v Praze výstavbu celkem 19 973 nových bytů v projektech s 50 a více byty.

Mohlo by se tedy zdát, že dopady krize na rezidenční development nebyly tak ničivé, jak se předpokládalo. Překvapující je především tempo nárůstu developerských projektů a bytů v přípravě – zatímco mezi třetím čtvrtletím let 2009 a 2010 vzrostl počet plánovaných bytů meziročně o 18,65 %, při srovnání let 2011 a 2010 už to bylo o 25,58 %. (viz graf č. 1 na další straně)

Plány a realizace vs. nejistá budoucnost
„Zahájení inženýrské činnosti a získávání potřebných povolení nutně nemusí znamenat faktickou realizaci developerského projektu, tedy reálný prodej bytů a následnou výstavbu,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL.

Klíčovými faktory pro realizaci každého developerského projektu jsou podle Korce získání dostatečného množství předprodejů a především zajištění financování celého projektu, což je zejména v dnešní době pro řadu developerů dosti problematické.

„Bude zajímavé sledovat, jaký podíl plánovaných projektů se v dohledné době 1-3 let skutečně bude realizovat. Při zvážení toho, co nás v příštím roce čeká, tedy především zvyšování dolní sazby DPH a velmi pravděpodobně dalšího pokračování hospodářská recese, si myslím, že nejméně polovina z plánovaných projektů nepostoupí do fáze skutečné realizace,“ předpovídá Evžen Korec.

Největší rozvoj čeká městské obvody Prahy 4, 9 a 10
Z analýzy dále vyplývá, že největší rozvoj čeká městské obvody Prahy 4, Prahy 9 a Prahy 10. Především v Praze 4 je plánováno celkem 5 026 nových bytů, tedy více než čtvrtina všech plánovaných bytů v metropoli. Na druhém místě následuje Praha 10 s 4 407 byty a podílem 22 %, na třetím pak Praha 9 s 3 727 plánovanými byty (18,7 %). Tři největší rozvojové lokality v metropoli tak dohromady pokrývají téměř dvě třetiny veškeré plánované výstavby. (viz graf č. 2 na další straně)

Naopak potenciál Prahy 5, dlouhodobě jedné z nejvýznamnějších rozvojových lokalit metropole, postupně upadá. „Zejména v oblasti Stodůlek a Zličína, kde v době boomu byla developerská aktivita největší, vyrostlo v krátké době několik tisíc nových bytů. Poptávka zde se do značné míry nasytila a již není tak silná, jako dříve. Proto developeři své nové projekty směřují především do městských obvodů Prahy 4, 9 a 10, které mají díky dobré dopravní dostupnosti a dostatku zeleně v okolí plánovaných projektů ještě bouřlivý rozvoj před sebou,“ myslí si Evžen Korec.

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]