Zpět 1 fotografie

Aby se vaše dveře krásně leskly

Při jarním úklidu myslete i na dveře. I když nevyžadují péči častější než jednou, dvakrát za rok, jejich povrch po správném ošetření dostane živější vzhled a krásný lesk. Pozornost si zaslouží obzvlášť dveře dýhované.

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

Od nečistot je zbavíte nejlépe pomocí mýdlového čističe. „Ideální je přípravek obsahují kokosové mýdlo, které šetrně očistí přírodní povrch dveří a zároveň i skleněné výplně z leptaného nebo pískovaného skla. Pro nanesení na plochu stačí použít lešticí utěrku z mikrovlákna,“ upřesňuje Mgr. Ota Meissner ze SAPELI, pro kterou je dýha hlavním materiálem na interiérových dveřích. Mýdlový prostředek je univerzální, takže ho nejen před jarními svátky využijete na lakovaný i nelakovaný nábytek, parkety, dřevěné obložení a tak dále. Přípravek zanechá saténově lesklý povrch beze skvrn, oživí barvu a vzor dřeva a navíc vám i příjemně provoní byt. Jeho výhodou je, že vyčištěný materiál získá antistatický náboj, což omezí usazování prachu. Na některé typy přípravků si ovšem dejte pozor, protože by mohly narušit přírodní materiál. „V žádném případě k čištění dýhovaných dveří nedoporučujeme prostředky s abrazivními přísadami, tedy takové, které mají brusné vlastnosti,“ dodává Ota Meissner. Aby se vaše dveře opravdu leskly, můžete na jejich čistý povrch nanést leštěnku s akrylátem obsahující včelí vosk. Ta se vám bude hodit i pro leštění zrcadel či keramických obkladů. Pokud máte dveře s umělými povrchy, nemusíte si s údržbou dělat takové starosti. Fóliované a laminátové dveře ošetřete měkkým hadříkem nebo houbičkou s použitím běžných čisticích prostředků určených pro údržbu nábytku. Neměly by být nijak agresivní. Pokud budete chtít, vystačíte si i s vlhkým hadřík namočeným ve vlažné vodě. Po omytí nezapomeňte povrch dveří vysušit.

Čištění skleněných výplní a dveří celých ze skla má také svá pravidla. V případě čirého skla si vystačíte s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna, která zachytí špínu i bakterie. Do vody můžete přidat některý z přípravků na mytí skel, a potom lešticím přípravkem sklo pěkně nablýskat. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčíte si práci a efekt bude stát za to. Jinak je ovšem potřeba postupovat, jestliže máte na dveřích povrchově upravená skla, tedy leptaná nebo pískovaná. Těm by běžné přípravky na čištění skla ublížily a povrch skla by mohl ztratit svoje vlastnosti. „Pro umývání leptaných a pískovaných skel jsou určeny mýdlové čističe. Je možné využít ty, kterými budete čistit dýhované dveře. Voda s přípravkem by ale neměla příliš pěnit. U leptaných skel rozhodně doporučuji mýt celou plochu, nikoliv pouze znečištěné místo. Sklo umývejte vlhkým hadříkem, a to lehce krouživým pohybem. Povrch byste měli nechat samovolně uschnout, a proto se určitě vyvarujte použití nadbytečného množství vody. Sklo by dlouho schlo a navíc by na něm mohly zůstat mapy,“ radí paní Jana Vitešníková, ředitelka společnosti VV SKLO s.r.o., zabývající se výrobou celoskleněných interiérových dveří a stěn. Stejně tak postupujte při čištění pískovaných skel, ta ale po umytí raději lehce do sucha utřete lešticí utěrkou.

Bližší informace na www.sapeli.cz .

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]