Zpět 5 fotografií

A do naha!

Svlékli jsme pro Vás stavební pouzdro J.A.P. pro zasouvací dveře! A to z omítky a zdiva.… a proč? Abyste viděli, co se pod těmito vrstvami skrývá…

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

Při pohledu na zasouvací dveře si mnohdy ani neuvědomíme, že podstatou tohoto chytrého a designově zajímavého systému otevírání nejsou samotné dveře, ale právě stavební pouzdro J.A.P. Pojďme si jej proto detailněji představit…

Stavební pouzdro J.A.P. pro zasouvací dveře…

…..JAK HO ZNÁTE
…tedy již zabudované v interiéru. Jeho obrovskou výhodou je, že dokáže ušetřit spoustu volného prostoru a svým neotřelým způsobem otevírání dveří vytvoří z každého tradičního interiéru, takřka ve chvilce, interiér výjimečný. Na první pohled jsme schopni ocenit typ povrchové úpravy či design dveří, ale hned na ten druhý originalitu a praktičnost tohoto systému otevírání. Řekněte sami, na co jste se při pohledu na stavební pouzdro J.A.P STANDARD pro zasouvací dveře zaměřili? Položili jste si třeba otázku, kam dveřní křídlo do zdi zajíždí, anebo jaký mechanismus pohyb dveří ve stavebním pouzdře umožňuje?…

…JAK HO NEJSPÍŠ JEŠTĚ NEZNÁTE
Pojďme se zaměřit na věc, která dělá ze stavebních pouzder J.A.P. pro zasouvací dveře originální, praktický a pozornost na sebe strhávající objekt. Tou věcí je právě netypický způsob otevírání dveřního křídla. Dveřní křídlo se při otevírání či zavírání neotáčí, ale zasouvá, a to ne do ledajakého otvoru ve zdi, jak by se mohlo zprvu zdát. Ale do speciální plechové kapsy. „Právě díky zasouvání dveří dokáží stavební pouzdra J.A.P. ušetřit v interiéru, oproti otočným dveřím přibližně 2m2 prostoru. Toto místo se pak dá využít k umístění nábytku a zároveň se nám tak nabízejí nová, dosud netušená architektonická řešení,“ uvádí Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P., která se výrobou stavebních pouzder zabývá.

Plechová kapsa, do které dveřní křídlo zajíždí, je po celou dobu zabudování na stavbě, až po montáž dveří uzavřena. Je tak zajištěna její maximální ochrana před poškozením či zanesením nečistot, kterých je na stavbě víc než dost . K jejímu otevření dochází až v momentě finálního osazení stavebního pouzdra dveřmi.

A čím je způsoben samotný pohyb dveří ve stavebním pouzdře? „V horní liště pouzdra je umístěna kolejnice. Po ní se ladně pohybují tzv. pojezdy, na kterých je dveřní křídlo zavěšeno, a které zajišťují jeho pohyb,“ vysvětluje Petr Paksi. Do tohoto systému je také možné zabudovat, a to i dodatečně, tzv. synchronní mechanismus pojezdu. Ten způsobí, že obě dveřní křídla lze pak otevírat či zavírat současně.

Horní lišta stavebního pouzdra J.A.P. je nejdůležitější a pro správné fungování zasouvacích dveří nepostradatelný prvek. Opět je po celou stavbu opatřena ochrannou fólií, která zabraňuje jejímu znehodnocení.

…JAK HO MOŽNÁ POZNÁTE
Pokud se rozhodnete pořídit si stavební pouzdro J.A.P. do svého interiéru a budete si jej sami zabudovávat uvidíte jej „nahé“ osobně. V samotném základu jej totiž tvoří pouze plechová kapsa, horní lišta s kolejnicí, postranní stojna a dvě vzpěry, které zajišťují, aby se konstrukce stavebního pouzdra při svém zabudování do příčky nijak nezdeformovala. Vzpěry jsou odstraněny až společně s krytem plechové kapsy, a to těsně před zasazením dveřního křídla do zabudovaného pouzdra. Ještě než si stavebním pouzdrem usnadníte a designově povýšíte své bydlení, zaměřte se na to, jaký typ stavebního pouzdra si do svého interiéru zvolíte. Zda to bude pouzdro STANDARD určené pro jednokřídlé dveře, model KOMFORT, který je sestavou dvou stavebních pouzder, z nichž je každé určeno pro jedny jednokřídlé dveře vysouvající se proti sobě, anebo pouzdro UNIBOX, což je typ dvojitého pouzdra, v němž jsou dvoje jednokřídlé dveře, které mohou uzavírat dva vedle sebe sousedící pokoje či poslední typ PARALLEL – dvojité pouzdro, jenž ukrývá dvě dveřní křídla zavírající se jedním směrem paralelně za sebou.

V následující fázi si pak dobře uvědomte, do jakého typu příčky budete chtít zvolené pouzdro vůbec zapravit. Konstrukce pouzdra se totiž liší dle toho, zda jej zamýšlíte usadit do zděné nebo do sádrokartonové (SDK) příčky.

Rozdíly mezi stavebními pouzdry do zděné a SDK příčky

  Zděná příčka   SDK příčka  
Tloušťka pouzdra   Standardně 100 mm, pro užší zeď je to 82 mm. Tyto rozměry platí pro typy pouzder STANDARD a KOMFORT. Modely UNIBOX a PARALLEL je možno volit ve standardní tloušťce pouzdra, která je 175 mm.
 
Standardně 100 mm, pro užší SDK profily 73 mm. Tyto rozměry platí pro typy pouzder STANDARD a KOMFORT. Modely UNIBOX a PARALLEL je možno volit ve standardní tloušťce pouzdra, která je 175 mm.
 
Typ plechové kapsy   Je opatřena armovací sítí pro lepší omítání.  Tvoří ji profilovaný plech. 
Způsob zabudování   Do stavebního otvoru v již hotové vyzděné příčce a následné ukotvení, nebo zároveň s výstavbou příčky.  Nejdříve probíhá montáž SDK profilů, následně ukotvení pouzdra k SDK profilům a opláštění sádrokartonovou deskou. 

Výhodou stavebních pouzder je jejich kompatibilita pro všechny významné výrobce dveří v České republice, tedy: SAPELI, ŠIMBERA, TOPDOORS, TOPDOORS CZ OSTRAVA, SOLODOOR, MASONITE CZ, POL-SKONE, PRÜM, Vltavin obchodní s.r.o. Díky tomu je možné pro stavební pouzdra J.A.P. použít dveře s jakoukoliv vitráží a designem, které na trhu existují, a to i dveře celoskleněné.

V jednoduchosti je krása. A v případě stavebního pouzdra J.A.P. je to nejen krása, ale i praktičnost. Dokáže totiž schovat dveřní křídlo ve zdi a ušetřit tak mnoho místa, stejně tak, jako udělat z panelového bytu či rodinného domu prostory oplývající nevídaným stylem.
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]