Zpět 1 fotografie

Zahrada růží: bydlení s vůní historie

Pouhých 20 kilometrů severozápadně z centra Prahy vzniká rezidenční projekt Zahrada růží, ve kterém byla nedávno dokončena hrubá stavba. Netradiční a originální bydlení v bývalém panském statku v obci Středokluky nabídne 45 bytových jednotek pro všechny, kteří touží po netradičním bydlení v tichém a klidném prostředí. Projekt realizuje developerská společnost ITAKA v čele s uznávaným architektem Albertem Di Stefanem.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Z původně panského statku a přilehlých hospodářských stavení pocházejících z 19. století vzniká citlivou rekonstrukcí 45 originálních bytů. Ty v celkem šesti zrenovovaných budovách nabídnou pestrou škálu bytových jednotek v dispozicích 1+kk až 3+kk a velikostech od 32 m2 až do 132 m2. Většina z nich je v rustikálním loftovém stylu, který preferuje přírodní materiály a propojení s venkovním prostředím. Část bytových jednotek je mezonetového charakteru přes dvě až tři patra, některé byty mají balkóny, jiné zase soukromé zahrádky. Všem obyvatelům budou k dispozici dvě společné zahrady růží, které daly projektu jméno. První zahrada bude odpočinkovou zónou plnou nejrozmanitějších odrůd růží doplněných keři, fontánou a lavičkami. Druhá, taktéž plná růží, situovaná mezi původní stodolou a zbytkem budov u vjezdu do objektu, je koncipována volněji. V podzemí pod ní jsou vybudována parkovací stání. Nedávno generální dodavatel, společnost Kompakt Příbram, dokončil hrubou stavbu. Završení rekonstrukce celého projektu je plánováno do konce roku, zahrady budou kvůli dobám výsevu jednotlivých odrůd květin definitivně hotové na jaře příštího roku.

„Náš projekt je určen všem, kteří touží po netradičním bydlení v tichém a klidném, takřka venkovském prostředí, které je ale zároveň vzdáleno jen půl hodiny cesty od hlavního města. Díky historické rozdílnosti funkcí jednotlivých budov má každá z nich jiný půdorys, tvar, kostru a tak i odlišné prostorové uspořádání. Jednotlivé byty jsou proto jedinečné a unikátní, stejně jako jednotliví lidé,“ vysvětluje Alberto Di Stefano, architekt a developer v jedné osobě. Kromě originálních dispozic upoutá v projektu rovněž propojení původních prvků s novými. Stejně jako u svých předchozích projektů nebo v aktuálně probíhající výstavbě Lochkov Lofts i v Zahradě růží Alberto Di Stefano, který se na rekonstrukce a renovace historických kulturních a průmyslových objektů specializuje, maximálně respektuje dobový charakter stavby. Celá řada detailů (krovy, dřevěné schody, prkenné podlahy, kameninová dlažba apod.) bude proto zachována a zrenovována. Fragmenty původní malby, klenby či přiznané opukové zdivo tak propůjčí bytům nezaměnitelný styl. „V našich projektech ale neklademe důraz jen na vysokou kvalitu a originalitu interiérů. Neméně důležité jsou také společné a venkovní prostory. Teprve jejich krása a kultivovanost dotváří celkový dojem příjemného prostředí, ve kterém bude radost žít,“ doplňuje architekt Di Stefano.

Středokluky s necelou tisícovkou obyvatel jsou od centra Prahy vzdáleny dvacet kilometrů. Nabízejí klidné prostředí vesnického charakteru, ale zároveň dobrou občanskou vybavenost. V obci nechybí pošta, obchody, mateřská, základní a dokonce i střední škola. Rovněž sportovní vyžití je bohaté, hned vedle projektu je rekreačně sportovní areál, cyklostezka či fotbalové hřiště. Dopravní dostupnost je bezproblémová. Cesta z Prahy trvá necelou půlhodinu autem i autobusy, které zajišťují spojení i v pozdních večerních hodinách. Doprava na letiště Ruzyně a k přilehlému nákupnímu centru Šestka, které leží na trase Středokluky – Praha, je ještě kratší. Jen 10 km vzdálené Kladno je také snadno a rychle dosažitelné autem i veřejnou dopravou.

POPIS PROJEKTU, ARCHITEKTURA
Rezidenční projekt Zahrada růží je umístěn v malebné vesnici Středokluky severozápadně od Prahy. Z původně panského statku a přilehlých budov vzniká citlivou rekonstrukcí 45 originálních bytů. Ty nadchnou všechny, kteří touží po netradičním bydlení v tichém a klidném, takřka venkovském prostředí, které je ale zároveň vzdáleno jen půl hodiny cesty od pulzující metropole. Charakteristickými rysy projektu jsou zejména originální dispozice bytů převážně vzdušného loftového charakteru, precizní provedení, převaha přírodních materiálů a maximum zachovaných původních prvků. Přidanou hodnotou pak dvě originální zahrady plné růží a mnoha jiných druhů květin, naplňující byty jemnou příjemnou vůní.

Zahrada růží disponuje pestrou nabídkou bytových jednotek v dispozicích 1+kk až 3+kk a velikostech od 32 m2 až do 132 m2, kde je každý byt unikátem. Většina z nich je v loftovém stylu s prostornými, světlými obývacími plochami a otevřeným koutem pro vaření, typické jsou i velké koupelny a uzavřené ložnice. Některé byty, zejména v panském sídle, mají formálnější, klasičtější uspořádání. Byty v hospodářských budovách a podkroví jsou s ohledem na atmosféru míst, která zabírají, méně formální a uvolněnější. Část bytových jednotek je mezonetového charakteru přes dvě až tři patra a vyznačují se tak výškou a otevřenými galeriemi. Některé byty mají balkóny, jiné zase soukromé zahrádky. Díky historické rozdílnosti funkcí jednotlivých budov má každá z nich jiný půdorys, tvar, kostru a tak i odlišné prostorové uspořádání. Každý byt v projektu Zahrada růží je proto jedinečný a originální. Z komfortních garsoniér či prostorných rustikálních loftů s vysokými stropy a galeriemi anebo třípokojových mezonetů s dostatkem soukromí si vyberou mladé páry i rodiny s dětmi. Naleznou zde bydlení v prvotřídní kvalitě, bezpečném prostředí a výhledem na okolní malebnou přírodu.

Projekt navrhl renomovaný italský architekt a restaurátor Alberto Di Stefano, který se specializuje na rekonstrukce a renovace historických kulturních a průmyslových objektů. Jako u ostatních svých projektů i zde s citem kombinuje původní prvky s novými moderními. Celá řada původních detailů (krovy, dřevěné schody, prkenné podlahy, kameninová dlažba apod.) bude zachována a zrenovována s maximálním pozorností. Nové materiály budou vybrány tak, aby s původními ladily a přitom byly nadčasové a moderní. Dřevěné krovy a trámy, kamenné zdivo, dobovou malbu či klenby tak doplní například dřevěné podlahy, přírodní kámen či terakotová dlažba. Původní dřevěná špaletová okna budou elegantně souznít s okny vyrobenými z masivu, stejně jako starožitné dveře s moderními dřevěnými či prosklenými. V nečekaném kontrastu ke starému uspořádání stavby budou vybudována i nová vikýřová okna, která prosvětlí podkrovní prostory. Za všechny vystihuje originalitu projektu původně mramorový koňský žlab z 19. století přeměněný v netradiční umyvadlo v koupelně jednoho z bytů. Projekt Zahrada růží tak v sobě ideálně kombinuje kouzlo dobového bydlení v klidné venkovské lokalitě s bydlením, v němž je zachován veškerý komfort a vymoženosti 21. století.

Komplex statku se skládá z celkem šesti budov – hospodářských a panských. Pochází z 19. století a tvoří jej hlavní budova panstva, budova pro čeledíny, konírna, chlévy, sýpka a stodola. Všechny hospodářské budovy byly postaveny z kvádrového opukového zdiva, které je pro tuto oblast typické. Zdivo bude v maximální možné míře zachováno a ve většině interiérů i odhaleno a přiznáno. Dominantní budova panského sídla bude kontrastně kombinovat omítku v neoklasicistním stylu s fasádami kamennými. Uprostřed areálu je situována společná zahrada, která bude osázena růžemi a dalšími květinami a doplněna odpočinkovou zónou a kamennou fontánou. Druhá zahrada s vybudovaným podzemním parkovištěm vzniká před budovou F u původního vjezdu do objektu. Zahrady přesáhnou až do samotných staveb, kdy část fasád pokryjí popínavé růže.

Rekonstruovaná budova A, bývalá hlavní budova statku, v níž žilo panstvo, nabídne v 5 nadzemních podlažích celkem 14 bytů. Původní prvky, rekonstruované a přiznané, se právě v tomto objektu vyskytují v hojném počtu. Hned při vstupu uvítá obyvatele dobová dlažba či repasované empírové dveře. Původní schody lemuje litinové zábradlí a jednotlivé byty zdobí fragmenty malby, které jim dodávají takřka zámecký ráz. Rozdílnost malby i půdorysů znamená i rozdílnost každého z bytů. V budově vzniká 8 bytů v dispozici 2+kk, 2 mezonety 2+kk, 1 byt 2+1 a 3 mezonety 3+kk. Byty klasického uspořádání upoutají kromě malovaných dekorů také klenbami či štukovanými vlysy. V patrových mezonetech je kromě původních krovů a trámů odkryto i opukové zdivo. Nejvyšší, podkrovní část byla prosvětlena moderními vikýři a umožnila vytvoření třetího patra mezonetového bytu, kde noví majitelé mohou zřídit třeba pracovnu či dětský pokoj. V tomto nejvyšším patře jsou vikýře doplněny malými terasami, které nabízejí krásné výhledy do okolí a do sousedního parku.

Budova B, přiléhající k hlavní budově, byla původně konírnou. Po rekonstrukci nabídne ve třech nadzemních podlažích 6 menších bytů. Tři v přízemí v dispozici 1+kk a tři koncipované jako mikrolofty 1+kk. Byty loftového typu se rozkládají na 2. a 3. podlaží, kdy dolní patro tvoří společenské místnosti, koupelna s toaletou a šatna, horní galerii zabírá ložnice. Všechny tři loftové byty jsou charakteristické obrovskou prosklenou stěnou spojující obě patra a směřující do růžové zahrady.

Pět bytů v budově C, původní budově pro čeledíny, nabízí na třech podlažích byty spíše klasického uspořádání – dva v dispozicích 3+kk a tři byty 2+kk. Čtyři byty jsou menší a v nejvyšším podlaží se rozprostírá velký 100metrový byt.

Budovy D a E sloužily původně jako chlévy, v budově E byla navíc umístěna sýpka. V přízemí budovy D bude situováno 5 menších přízemních bytů. Čtyři z nich budou v dispozicích 2+kk a 1 rohový 3+kk. Byty mají samostatné zahrádky (cca 25 m2) od okolí oddělené zdí obloženou kameny. První patro nabídne tři byty 3+kk. V budově D se zachovaly pouze některé klenby a starý krov. Kvůli zachování kleneb byla šatna a koupelna s toaletou řešena netradičně jako místnost v místnosti. Uzavřená „buňka“ je z přední části bytu obchozí z obou stran do zadní části bytu.

Budova E má čtyři nadzemní podlaží, v nichž budou umístěny čtyři byty. Kamenné stěny a dřevěné stropy se v této budově povedlo zachovat a budou přiznány jako originální prvky. Díky umístění budovy je z oken bytů vidět do obou zahrad. Dva přízemní byty mají dispozice 2+kk, byt v prvním patře je řešen jako 3+kk. Poslední podkrovní byt je umístěn ve 2. a 3. patře a je mezonetového typu – první z pater zabírá prostorný obývací pokoj s otevřeným kuchyňským koutem, koupelna a dva pokoje, na druhém střešním podlaží je galerie nabízející využití například jako pracovna či pokoj klasický, dětský nebo pro hosty.

Poslední budovou, ale zároveň první, kterou návštěvník spatří přijíždí–li k projektu, je budova F. Leží mírně stranou od ostatních, neboť se původně jednalo o stodolu. Rozprostírá se před ní jedna ze zahrad, do níž budou mít obyvatelé této budovy výhled díky velikým proskleným stěnám spojujícím obytný prostor a galerii. Byty loftového typu budou zabírat vždy dvě a dvě podlaží. V přízemí a prvním patře bude 5 prostorných bytů v dispozicích 3+kk, druhé a třetí patro zaberou tři byty obdobného typu. Před každým přízemním bytem bude zahrádka ohraničená od okolní velké zahrady malým plůtkem zajišťujícím soukromí.

Zahrady růží jsou v projektu navrženy dvě. Jedna je situována doprostřed mezi budovy A – E a bude ukázkou pečlivé rekonstrukce anglické venkovské zahrady s mnoha typy růží, od pnoucích se přes popínavé, keřové i miniatury, a s mnoha odstíny barev – od čistě bílé až po nejtmavší rudou. Odrůdy budou namíchány tak, aby kvetly postupně od května do října.

V souladu s nejlepší anglickou tradicí budou růže umístěny mezi dalšími kvetoucími rostlinami – od kvetoucích cibulek z počátku jara (narcisy, tulipány, hyacinty, krokusy) a květin časného léta (pivoňky, kosatce, plamenky) až po trvalky vrcholného léta (ostrožky, topolovky, orličky) a poslední květy podzimu (jiřiny, astry). Architektonicky uspořádaný návrh kamenných cestiček a stále zelených buxusových plotů vymezí celkový pravidelný rámec. Mezi květinami a keři budou dřevěná sedátka a kamenná fontána, která dotvoří ideální zákoutí pro odpočinek i hry dětí. Druhá zahrada bude mít volnější charakter a bude vybudována na střeše podzemního parkoviště. Důraz na vysokou kvalitu a krásu společných a venkovních prostor je jedním z rysů práce architekta Di Stefana. Promítá do ní svůj přístup a názor, že znakem dobrého bydlení není jen kvalitní a zajímavý interiér, ale stále důležitějšími se stávají i venkovní prostory, které pomáhají vytvořit kompaktní celek pro spokojené bydlení.

Nejen dobovost a originalita projektu je strůjcem jeho exkluzivity. Zárukou vysoké kvality bydlení je i skladba použitých materiálů a interiérového vybavení. Standardy byly vybrány tak, aby byla zachována rovnováha mezi původní tváří projektu a moderním pojetím interiéru. Použity jsou osvědčené a kvalitní materiály, samozřejmostí je preciznost stavebních a řemeslných prací. Vše je navrženo tak, aby byly splněny vysoké nároky kladené na takto exkluzivní projekty. Zvukotěsná okna z masivního dřeva s dvojitým zasklením, centrální topení s lokálním měřičem, internet, kabelová televize, domácí videotelefon, ostraha, recepce a bezpečnostní kamerový systém to jen dokládají.

Standardy v projektu jsou nabízeny ve dvou variantách – Exclusive a De Luxe, což zákazníkům nabízí větší volnost při výběru materiálů a řešení veškerých klientských změn v dispozici a vybavení bytu. Varianta Exclusive zahrnuje interiérové materiály velmi vysoké kvality, od klasických podlah z tvrdého dubového dřeva až po podlahy z masivních borovicových prken v osmi barevných odstínech. Pro koupelny je připraven výběr čtyř barev obkladů ze skleněné mozaiky nebo velkoformátových keramických obkladů. To vše je doplněno luxusní italskou sanitární keramikou zn. Duravit či vodovodních baterií zn. Tego. De Luxe je varianta pro velmi náročné klienty a nabízí materiály té nejvyšší kvality. Připravena je třívrstvá dubová podlaha v osmi odstínech, čtyři barvy obkladů z mozaiky z přírodního mramoru v koupelnách či ručně vyrobený glazovaný terakotový obklad nebo glazovaný rektifikovaný keramický obklad. To vše je doplněno luxusní sanitární keramikou značek GLOBO a DURAVIT a vodovodními bateriemi značky GROHE. Varianta De Luxe navíc zvýhodňuje provedení klientských změn.
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]