Zpět 2 fotografie

Z POROTHERM 44 EKO+ postavíte cihlový nízkoenergetický dům bez zateplení!

Častým opatřením proti nadměrným energetickým ztrátám je zateplování budov. Přitom však existuje řešení jednodušší, levnější a stejně účinné. Moderní tepelněizolační cihlové bloky POROTHERM 44 EKO+ umožňují vytvořit nízkoenergetické bydlení bez nutnosti dodatečného vnějšího zateplení. Přírodní materiál a vysoká propustnost vodních par se navíc postarají o příjemné klima v létě i v zimě. Kvalitu nové cihly dokládá skutečnost, že vyhověla náročným podmínkám programu Zelená úsporám a zařadila se mezi výrobky, při jejichž použití lze žádat o dotaci.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Cihly POROTHERM 44 EKO+ jsou určeny pro omítané nosné obvodové stěny s tloušťkou zdiva 440 mm. Při jejich vývoji byly využity výhody a výborné vlastnosti osvědčených tepelně superizolačních cihel POROTHERM Si.

Nepouštějte teplo ven
Důmyslné technické provedení cihel POROTHERM 44 EKO+ poskytuje až o 40 % vyšší hodnotu tepelného odporu ve srovnání se zdivem z běžných děrovaných cihel. Vynikajících tepelněizolačních vlastností zdiva je dosaženo pomocí dokonalé receptury, nového tvaru dutin v podobě obdélníků namísto tradičních kosočtverců ve vnitřní struktuře cihly a vylepšením tvaru spojení pero + drážka. Jeho součástí je nově i speciální hluboký vroubek, který vytvoří po spojení cihel vzduchovou dutinu, jež dále zvyšuje schopnost zdiva zabraňovat únikům tepla. Toto na první pohled nenápadné řešení dokáže neuvěřitelné věci. Cesta ven, kterou teplo musí ve spáře ujít, se prodlouží o 54 % a díky této úpravě se ve styčných spárách sníží tepelné ztráty o téměř 60 %.

Obdélníkové dutiny přitom nejenže ztěžují únik tepla zdivem, ale navíc umožňují ušetřit i v průběhu výstavby domu. Cihly s tímto tvarem dutin se lépe dělí, a tak se snižuje množství odpadu na stavbě. Klesá i spotřeba malty, která méně zatéká do vnitřku cihly.

Lepší parametry za stejnou cenu
Vynikající technologické řešení propůjčuje cihle POROTHERM 44 EKO+ s rozměry 248 x 440 x 238 mm výjimečnou hodnotu tepelného odporu R = 4,42 m2•K/W. Součinitel prostupu tepla zdivem (U), který udává množství tepla pronikajícího zdivem, je pouze 0,22 W/(m2•K). Dosažená výše U přitom s rezervou splňuje doporučenou hodnotu normovou, která je stanovena na U ≤0,25 W/(m2∙K).

POROTHERM 44 EKO+ tak má lepší hodnoty než dlouhodobě oblíbené tepelně superizolační cihly POROTHERM 44 Si. Příjemným překvapením je tak skutečnost, že na trhu lze pořídit obě „supercihly“ za prakticky stejnou cenu.

Nízká hmotnost ulehčí zdění
Velmi nízká hmotnost cihel významně snižuje i pracnost výstavby. POROTHERM 44 EKO+ váží pouze 16,6 kilogramu a je tak o 3,5 kg lehčí ve srovnání s POROTHERM P+D stejné šířky. Výsledkem tohoto rozdílu je snazší manipulace s cihlou, vyšší rychlost zdění, a tím menší náklady na výstavbu. U běžného rodinného domu s plochou obvodových stěn asi 150 m2, na kterou je třeba vyzdít zhruba 2400 kusů cihel POROTHERM, tak projde zedníkům rukama o 8400 kilogramů méně než v případě jiných typů cihel. To je dobrá zpráva zejména pro ty, kteří staví svépomocí.

Cihly POROTHERM 44 EKO+ jsou k dispozici ve formátech: cihly celé, poloviční, koncové a rohové. Základní cena cihel v metru čtverečním zdiva je 978 Kč bez DPH.

Více informací naleznete na www.porotherm.cz.
 
Poznámka: Uvedené hodnoty R a U se vztahují na zdivo při praktické vlhkosti s provedenými vnějšími omítkami POROTHERM TO o tloušťce 30 mm + POROTHERM Universal o tloušťce 5 mm a vnitřní omítkou POROTHERM Universal o tloušťce 10 mm.