Zpět

Výstava Světlo v architektuře

Ve dnech od 8. do 12. března 2010 se bude v budově Mánes na Masarykově nábřeží v Praze konat nová specializovaná výběrová výstava svítidel, designu a příslušenství Světlo v architektuře 2010. Tato výjimečná akce, které se zúčastní pouze vybrané společnosti z oboru, je určena především architektům, projektantům, stavebním inženýrům a developerům z celé České republiky.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Organizátorem výstavy Světlo v architektuře je společnost Czech Architecture Week s.r.o., která pořádá každoročně v Praze festival moderní a současné architektury Architecture Week (www.architectureweek.cz) a má dlouholeté bohaté zkušenosti s pořádáním výběrových akcí podobného charakteru jak v České republice, tak v zahraničí.

Výstavní síň Mánes
Výstavní síň Mánes je součástí mezinárodně proslulé budovy Nadace českého výtvarného umění, postavené v meziválečném období, která je významnou ukázkou funkcionalistické architektury a předmětem studijních návštěv z celého světa. Nachází se v centru Prahy nad Vltavou na Slovanském ostrově, na trase mezi Národním divadlem a Tančícím domem. (Podrobnější informace o výstavní síni Mánes na www.manesgallery.cz).

Vystavovatelé
Na výstavě se představí nejlepší a nejvýznamnější české a světové značky z oboru svítidel a osvětlovací techniky.

 • společnost Erco, která vyvíjí své produktové řady pro všechny obory architekturního osvětlení a světlo chápe jako čtvrtou dimenzi architektury, neboť světlo interpretuje prostor a určuje náladu.
 • Artemide showroom Praha, zastupující mimo jiné společnost Ingo Maurer, která je jednou z nejvýraznějších firem v oboru designu svítidel. V jejím čele stojí dnes již 77letý německý designér Ingo Maurer, který své první svítidlo, nyní již legendární Bulb ve tvaru klasické žárovky, navrhl v roce 1966 jako poctu Edisonovi za jeho geniální vynález. Toto svítidlo mu přineslo mnohá ocenění za design. Ingo Maurer považuje tvar běžné žárovky za perfektní „spojení techniky a poezie“, proto sestavil tým mladých designérů, který pod jeho vedením navrhl více než 130 originálních svítidel, z nichž se již mnohé staly typickými představiteli moderního designu. Některá jsou nedílnou součástí sbírek v muzeích designu po celém světě. Společnost Artemide showroom Praha pozvala pana Bernarda Desseckera, který bude přednášet o tvorbě a projektech Ingo Maurera dne 10. 3. 2010 v 16.00 hodin v přednáškovém sále v budově Mánes.
 • společnost Lasvit, český výrobce, který navrhuje a vyrábí luxusní svítidla a originální designérské objekty ze skla, křišťálu a dalších ušlechtilých materiálů. Společnost pokračuje ve známé tradici českých uměleckých řemesel, především sklářství. Výsledkem jsou originální artefakty, vyjadřující pocity a myšlenky současné doby, ale zároveň nadčasové umělecké hodnoty.
 • německá společnost Axelmeiselicht zastoupená Williams Galerií Světla představí originální řadu svítidel Occhio, která je prvním opravdu modulárním osvětlovacím systémem. Otočné tělo svítidla může být kombinováno s několika výměnnými reflektory, a nabízí tak svému uživateli nepřeberné množství způsobů osvětlení. Společnost tento systém stále rozvíjí a může nabídnout řešení pro každou situaci a každý prostor.
 • společnost NECO představí švýcarské svítidlo Spirit of Senses, v němž je zabudován senzor pohybu a které dokáže reagovat na změny světla okolí. Například se v přítomnosti osoby samo rozsvítí, a jestliže v místnosti nikdo není, může svítit na 50 %, za denního světla samo zhasne. Lze s ním zacházet i jako s klasickým svítidlem a rozsvítit je nebo zhasnout vypínačem.
 • společnost Delta Light Czech poskytuje širokou nabídku moderních svítidel pro interiér i exteriér, do bytu, kanceláře i na zahradu, minimalistického designu a prvotřídní kvality.
 • společnost Zumtobel lighting nabízí světelná řešení a prodej osvětlovací techniky, svítidla pro člověka, práci, architekturu a prostor.
 • společnost Selene je zástupcem společnosti Artemide a představí například nová svítidla designérů Zahy Hadid nebo Rosse Lovegrove.
 • česká společnost Osmont vyrábí svítidla se stínítky ze skla Triplex opál nebo polykarbonátu, svítidla stropní a nástěnná, svítidla interiérová i exteriérová, svítidla závěsná nebo nouzová svítidla.
 • společnost OMS je největší výrobce svítidel ve střední a východní Evropě. Výrobní program pokrývá vývoj a produkci svítidel pro kancelářské prostory, hotely, obytné a skladové prostory, nemocnice, banky, ale i pozemní komunikace, parkoviště, stadiony nebo externí osvětlení budov ahistorických památek.
 • Rendl light studio nabízí největší výběr moderních designových svítidel na dosah ruky! Web Rendl light studio umožňuje přehlednou orientaci mezi více než 2.000 svítidly. Dva tištěné katalogy Rendl light studio 2010 obsahují celkem 3.000 různých svítidel pro projekty a náročné veřejné i soukromé interiéry. V showroomu Rendl light studio mohou návštěvníci vybírat ze 4.000 vystavených svítidel.
 • Preciosa je jedním z největších světových výrobců moderních i klasických dekorativních svítidel. Nabízí jak bytová svítidla, tak na míru řešené světelné projekty a dekorativní prvky.

Zákazníkům jsou k dispozici design studio a vývojové oddělení, která zaměstnávají čtyři desítky odborníků.

Zahraniční značky na výstavě představí i řada dalších firem, jako např. společnosti Artechnic – Schréder, AULIX lighting, Fagerhult, Hagos, WAGO-Elektro,. Z českých výrobců dále jmenujme například společnosti Osmont nebo Brokis.

Podrobnější informace o všech vystavovatelích naleznete na www.architectureweek.cz.
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]