Zpět

Výměna garážových vrat v 5 krocích

Plánujete výměnu garážových vrat a nevíte, co taková rekonstrukce obnáší? Nevíte, jak začít a jaký zvolit vzhled nové garáže? Poradíme vám, jak postupovat a na co se zaměřit, aby byla výměna garážových vrat co nejjednodušší.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

1. Kontaktujte odborníky
Výměna starých křídlových vrat za moderní sekční variantu vyžaduje odborný přístup stejně jako třeba výměna oken nebo nová střecha. Proto se do realizace nepouštějte sami, ale vyhledejte specializovanou firmu. Toto rozhodnutí v budoucnu určitě oceníte, protože odborníci udělají všechno za vás a poradí vám, jaké je nejlepší řešení. Přední výrobci garážových vrat dokonce nabízejí bezplatnou infolinku, kde se můžete na všechno potřebné zeptat ještě před konečným rozhodnutím. Na první schůzce vám ve firmě představí postup a možnosti výměny garážových vrat. Poté je garáž vyměřena a na základě toho společně s odborníky vyberete nejvhodnější variantu, která bude šitá přímo na míru vaší garáži. Na dnešním trhu můžete vybírat sekční garážová vrata, která jsou výsuvná pod strop nebo posuvná do boku. Pokud prostor garáže tyto varianty nedovoluje, můžete zvolit tradiční křídlová vrata.

2. Vyberte si vzhled garážových vrat
Poté, co se rozhodnete pro vhodnou konstrukci garážových vrat, je nezbytné zvážit jejich vzhled. V případě jednobarevných garážových vrat můžete vybírat ze široké palety barev vzorníku RAL. Druhou variantou pak jsou vrata v dekoru dřeva, která jsou potažena povrchovou fólii s kresbou různých druhů dřev mořených do rozmanitých odstínů. Tradičním dřevěným dekorem garážových vrat je zlatý dub, vysoce módní je zase dekor jádrového dubu winchester. Na vzhled garážových vrat má rovněž významný vliv volba jemného a hrubého prolisu. Jemný prolis vytváří strukturu vnějšího plechu vrat. Podle vlastního vkusu můžete vybírat z hladkého plechu, prolisu Stucco s nepravidelnými výstupky nebo prolisu Woodgrain, který imituje strukturu dřeva. U sekčních vrat je plocha garáže rozdělena podélnými spoji jednotlivých sekcí s výškou asi 50 centimetrů. Chcete-li ale plochu dále rozčlenit, můžete si vybrat hrubý prolis – klasickou kazetu, lamely nebo mikrodrážky. Kazety imitují skladbu vrat ze dřeva. Naopak lamely vytvořené podélnými drážkami s roztečí asi 10 nebo 25 centimetrů připomínají skladbu vrat z prken. Nejnovějším trendem je pak mikrodrážka, připomínající starou valchu na praní.

3. Stavební příprava garáže
Posuvná i výsuvná sekční vrata je možné montovat pouze do rovného a pravoúhlého stavebního otvoru, proto je před samotnou výměnou garážových vrat třeba prostor patřičně připravit. Stavební úpravy byste měli zahájit v dostatečném předstihu před plánovanou instalací nových vrat. Zednické práce totiž mohou přinést nečekané potíže, jako je poškození fasády nebo narušení zdiva. Takové nepříjemnosti mohou rekonstrukci garáže nepříjemně prodloužit i prodražit. Alternativou je nové řešení Trido Evo, které umožňuje výměnu garážových vrat bez nutnosti stavebních úprav. „Sekční vrata Evo jsou totiž osazována do stávajícího otvoru a využívají zárubeň původních vrat. Nic se tak nebourá a výměna vrat je jednoduchá a rychlá,“ sdělil Miroslav Hasa, majitel společnosti Trido, která patentově chráněné řešení sekčních vrat Evo nabízí. V případě vrat ovládaných pohonem, které v dnešní době dominují, je nutné v prostorách garáže zajistit přívod elektrické energie do zásuvky 230V.

4. Výměna garážových vrat
Je-li stavební otvor pro nová garážová vrata připraven podle předem stanovených pokynů, samotná výměna vrat probíhá během pár hodin. Sekční garážová vrata vyrobená přímo na míru jsou pomocí hmoždinek a vrutů osazena z interiérové strany do zdiva, nebo v případě vrat Evo do zárubně původních vrat. Následně je uchycen pohon a vodící prvky garážových vrat, tuto montáž však mohou provádět pouze pracovníci, kteří jsou vyškoleni přímo dodavatelem. Jedině tak bude zajištěn bezproblémový chod pohonu.

5. Nezapomeňte na pohodlné a bezpečné ovládání garáže
Moderní sekční vrata na elektrický pohon jsou standardně ovládána dálkově. Díky tomu můžete garáž otevřít, aniž byste opustili prostory vozidla. To oceníte zvláště v nevlídném počasí. Motory garážových vrat na dálkové ovládání by však měly být opatřeny bezpečnostní funkcí. V případě, že vrata při zavírání narazí na překážku, kterou může být třeba kapota vašeho auta, pohon automaticky změní chod a vrata se znovu otevřou. Díky této funkci můžete zabránit nebezpečným nehodám. „Ke garážovým vratům jsou běžně dodávány jeden až dva dálkové ovladače. Tento počet může být pro početné rodiny nedostačující. Vhodnou alternativou je ovládání garáže pomocí mobilního telefonu, který má dnes každý. Díky GSM Klíči, který je připojen k pohonu garáže, je možné vrata otevřít na jakoukoliv vzdálenost pouze prozvoněním,“ připomněl Miroslav Hasa ze společnosti Trido.

10 rad na závěr pro výměnu garážových vrat

  1. Většina zákazníků se rozhodne měnit garážová vrata na podzim, aby byla garáž na zimu zateplena. V tuto dobu zaznamenávají výrobci největší nápor. Proto se pro výměnu garážových vrat rozhodněte včas – nejlépe na jaře, kdy nejsou montážní firmy vytíženy a dodací lhůty jsou kratší.
  2. Ještě před tím, než se rozhodnete pro nová vrata, zkontrolujte, zda je ve vaší garáži dostatek prostoru pro jejich osazení. V níže uvedené tabulce naleznete minimální rozměry, které pro osazení sekčních vrat potřebujete.*
  3. Barvu či dekor garážových vrat slaďte s okenními rámy nebo odstínem fasády.
  4. Pokud jsou garážová vrata více namáhána, volte jemný prolis se strukturou Woodgrain nebo Stucco, které mají oproti hladkému prolisu vyšší mechanickou tuhost plechu a jsou tak odolnější proti škrábancům a poškození.
  5. Vnější plochu garážových vrat můžete kromě hrubého prolisu také zajímavě rozčlenit díky volbě garážových oken nebo nerezových dekorativních vzorů, které jsou vyřezávány laserem a umisťovány na plochu vrat přesně podle vašeho přání a zadání.
  6. Garážová vrata jsou nejčastěji vyráběna z ocelového plechu. Pokud jste milovníci přírodních materiálů, výrobci vám na přání zhotoví sekce garážových vrat například přímo ze smrkového či dubového dřeva. U takového řešení je však nutné počítat s vyšší cenou samotných vrat i dalšího příslušenství. Vrata z přírodního dřeva totiž mají podstatně větší hmotnost, proto vyžadují silnější pohon.
  7. Garážovými vraty uniká z domu nejvíce tepla. Proto se při výběru garážových vrat informujte, zda jsou správně tepelně izolována. Dostatečnou izolaci představuje 4 centimetry tlustá vrstva tvrdé polyuretanové pěny, která slouží nejen jako tepelná, ale také akustická izolace.
  8. Použijte pohony garážových vrat s oddělenou řídící jednotkou. Tato nová technologie umožňuje zapojení řídící jednotky do zásuvky kdekoliv v garáži. Proto již není nutné zajišťovat složitou montáž zásuvky na strop v bezprostřední blízkosti pohonu.
  9. Motor pohonu garážových vrat by měl být uchycen na nepohyblivém řetězu, který zaručuje delší životnost a extrémně tichý chod. To oceníte zvláště v případě, že je garáž součástí rodinného domu.
  10. Jste-li zapomnětliví a musíte se neustále vracet a ověřovat, jestli jste vrata skutečně zavřeli, nebo z dovolené voláte příbuzným, ať vaši garáž zkontrolují, potom investujte do GSM Klíče. Protože díky němu můžete nejen vrata ovládat mobilem, ale také zasláním SMS zjistíte aktuální stav vašich garážových vrat.

*Minimální rozměry prostoru pro osazení sekčních garážových vrat

  Výsuvná garážová vrata Posuvná garážová vrata Systém Trido Evo
Ostění levé 80 mm *** 00 mm (80 mm **) 00 mm
Ostění pravé 80 mm *** 00 mm (80 mm **) 00 mm
Výška nadpraží 70 mm 90 mm 00 mm

** na straně, ke které vrata odjíždějí
*** před realizací se poraďte s výrobcem

Optimální rozměry prostoru pro osazení sekčních garážových vrat

  Výsuvná garážová vrata Posuvná garážová vrata Systém Trido Evo
Ostění levé 100 mm 100 mm (140 mm **) 00 mm

Ostění pravé

100 mm 100 mm (140 mm **) 00 mm
Výška nadpraží 250 mm a víc 170 mm 40-100 mm

** na straně, ke které vrata odjíždějí
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]