Zpět

Tepelná čerpadla – z hitu standard

Částka, kterou platíme doma za teplo, není rozhodně zanedbatelná. Stále více se vyplatí přemýšlet, jak svůj dům, chatu nebo dílnu tepelně izolovat a do čeho má cenu investovat.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Princip tepelného čerpadla je jednoduchý – jde o zařízení schopné odebrat tepelnou energii okolnímu prostředí při relativně nízké teplotě a převést ji na teplotu, která vytopí dům nebo ohřeje užitkovou vodu. Na toto přečerpání potřebuje čerpadlo elektrickou energii pro pohon kompresoru, který spolu s dalšími prvky zajišťuje správný chod celého zařízení. Podle místa, odkud čerpáme tepelnou energii, rozli-šujeme tepelná čerpadla na systémy země-voda (plošný kolektor nebo hlubinný vrt), vzduch-voda (odběr tepla z okolního vzduchu) a voda-voda (například přečerpávání spodní vody ze studny). Poslední způsob se u nás prakticky nevyužívá, protože má příliš vysoký požadavek na intenzitu přítoku vody do studny.

Poprvé se o principu tepelných čerpadel psalo již nejméně před třiceti lety, přesto ale přetrvává představa, že jde o poslední výkřik technologie vytápění. Tepelná čerpadla však už dávno nejsou raritou, kterou se zabývá pouze pár specializovaných firem. V současné době je u nás pomocí tepelných čerpadel vyhřívaná každá desátá novostavba. Ročně se instalují tisíce těchto zařízení a roste i počet dodavatelských firem. S tím se ale objevuje řada takových, které v tepelných čerpadlech vidí pouze snadný výdělek a kvalita jejich práce bývá velmi špatná. Jak poznat ty správné? Novinky v této oblasti může snadno sledovat pravidelný návštěvník Stavebních ve-letrhů Brno. Letos probíhají již po šestnácté, a to od 13. do 17. dubna. Stačí si prohlédnout expozici některé z firem, která se touto problematikou zabývá a získat potřebné informace.

Tepelná čerpadla se vyplatí
Pořízení tepelného čerpadla přináší obrovské úspory. V mnoha případech až 80 % . Mezi ekologickými bezobslužnými způsoby vytápění s minimálními provozními náklady tepelná čerpadla jasně vedou. Velké úspory však nejsou jejich jedinou předností. K dalším výhodám patří bezpečnost – nemusíte se obávat žádného výbuchu či zkratu, tichý a bezobslužný provoz, protože tepelná čerpadla lze regulovat prostřednictvím sms nebo pomocí internetu.

SVB stojí za to navštívit
Energeticky úsporné stavění a úspory energií patří k hlavním tématům letošních Stavebních veletrhů Brno. Každý ví, že nejlevnější energie je ta nespotřebovaná, významné místo na SVB proto bude mít i regulační technika. Novinky a řadu zají-mavostí letos představí značky Bosch, Immergas a Vaillant. A protože na výstavní plochu Stavebních veletrhů Brno se vejde mnohem více informací než do textu jednoho článku, stojí za to je letos opět navštívit!
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]