Zpět 3 fotografie

Světlo v architektuře

Ve dnech od 8. do 12. března 2010 v budově Mánes na Masarykově nábřeží v Praze se bude konat nová specializovaná výběrová výstava svítidel, designu a příslušenství Světlo v architektuře. Tato výjimečná akce, které se zúčastní pouze vybrané společnosti z oboru, je určena především architektům, projektantům, stavebním inženýrům a developerům z celé České republiky.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Organizátorem výstavy Světlo v architektuře je společnost Czech Architecture Week s.r.o., která pořádá každoročně v Praze festival moderní a současné architektury Architecture Week (www.architectureweek.cz) a má dlouholeté bohaté zkušenosti s pořádáním výběrových akcí podobného charakteru jak v České republice, tak v zahraničí.

Výstavní síň Mánes je mezinárodně proslulá budova Svazu českých umělců, která vznikla v meziválečném období a která je významnou ukázkou funkcionalistické architektury a předmětem studijních návštěv z celého světa. Nachází se v centru Prahy nad Vltavou na Slovanském ostrově, na trase mezi Národním divadlem a Tančícím domem. (Podrobnější informace o budově Mánes na www.nadace-cfu.cz)

Na výstavě se představí nejlepší a nejvýznamnější české a světové značky z oboru svítidel a osvětlovací techniky. Jde např. o českou společnost Eco-Design, která při výrobě svých svítidel používá ekologické materiály, jako jsou keramika, ekolit, porcelán nebo speciální sádra, dále společnost Erco, která vyvíjí své produktové řady pro všechny obory architekturního osvětlení a světlo chápe jako čtvrtou dimenzi architektury, neboť světlo interpretuje prostor a určuje náladu.

Výstavy se zúčastní rovněž společnost Ingo Maurer, která je jednou z nejvýraznějších firem v oboru designu svítidel. V jejím čele stojí dnes již 77letý německý designér Ingo Maurer, který své první svítidlo, nyní již legendární Bulb ve tvaru klasické žárovky, navrhl v roce 1966 jako poctu Edisonovi za jeho geniální vynález. Toto svítidlo mu přineslo mnohá ocenění za design. Ingo Maurer považuje tvar běžné žárovky za perfektní „spojení techniky a poezie“, proto sestavil tým mladých designérů, který pod jeho vedením navrhl více než 130 originálních svítidel, z nichž se již mnohé staly typickými představiteli moderního designu. Některá jsou nedílnou součástí sbírek v muzeích designu po celém světě.

Další zúčastněnou společností je Lasvit, která navrhuje a vyrábí luxusní svítidla a originální designérské objekty ze skla, křišťálu a dalších ušlechtilých materiálů. Společnost pokračuje ve známé tradici českých uměleckých řemesel, především sklářství. Výsledkem jsou originální artefakty, vyjadřující pocity a myšlenky současné doby, ale zároveň nadčasové umělecké hodnoty.

Německá společnost Axelmeiselicht představí originální řadu svítidel Occhio, která je prvním opravdu modulárním osvětlovacím systémem. Otočné tělo svítidla může být kombinováno s několika výměnnými reflektory, a nabízí tak svému uživateli nepřeberné množství způsobů osvětlení. Společnost tento systém stále rozvíjí a může nabídnout řešení pro každou situaci a každý prostor.

Na výstavě bude představeno i švýcarské svítidlo Spirit of Senses, v němž je zabudován senzor pohybu a které dokáže reagovat na změny světla okolí. Například se v přítomnosti osoby samo rozsvítí, a jestliže v místnosti nikdo není, může svítit na 50 %, za denního světla samo zhasne. Lze s ním zacházet i jako s klasickým svítidlem a rozsvítit je nebo zhasnout vypínačem.

Zahraniční značky na výstavě představí i řada dalších firem, jako např. společnosti Artechnic – Schréder, AULIX lighting, Delta Light Czech, Fagerhult, Hagos, Selene, WAGO-Elektro, Zumtobel Lighting. Z českých výrobců dále jmenujme například společnosti Osmont nebo Brokis.

V druhé části ve spolupráci s předními designovými společnostmi vybudují organizátoři ukázkový modelový byt na ploše cca 250 m2, navržený architektonickými kancelářemi Modulora a Mimosa architekti, zařízený s důrazem na světlo a osvětlení nejen jednotlivých místností, ale především s ohledem na správné využití světla pro jednotlivé lidské aktivity a činnosti (čtení, vaření, odpočinek…) a také s ohledem na kvalitu, ekonomičnost a ergonomii. Byt bude realizován ve spolupráci s odborníky na tuto problematiku.

Výstava bude také doprovázena firemními prezentacemi, přednáškami a odbornými semináři. K akci vydávají organizátoři katalog s rejstříkem značek.

Termín konání: 8. – 12. 3. 2010
Charakteristika: specializovaná výstava svítidel
Místo konání: Budova Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1
Otevírací doba: po – pá: 11.00–19.00 hodin
Organizátor: Czech Architecture Week s.r.o.
Záštita: Česká komora architektů, ČKAIT, Nadace české architektury, Obec architektů
Partneři: Rendl Light Studio, Facility manager
Odborní partneři: Česká společnost pro osvětlování, Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení
Hlavní mediální partner: Světlo
Mediální partneři: Architekt, ASB, Bulletin, bydleni-iq.cz, Czechdesign.cz, e-Architekt.cz, Era21, obcanskavystavba.cz, Projekt, Realizace staveb, stavebni-forum.cz, Stavitel, Střechy, fasády, izolace, Světlo, svetlo.info

Bližší informace najdete na www.architectureweek.cz.