Zpět

Soubor rodinných domů Říčany

Moderní sídliště vybudované na okraji Říčan u Prahy naplňuje představy o moderním a klidném bydlení, ale stále v dosahu velkoměsta. Rodinné dvojdomy jsou seskupeny do několika ulic s dostatečným prostorem mezi sebou. Každý obyvatel má tak dostatečnou míru soukromí pro své bydlení.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Část budov prodělala úspěšně již loňskou zimu a nyní jsou ve většině objektů nastěhováni spokojení nájemníci. Ke komfortu bydlení zde významně přispěla Společnost Lindab a svou dodávkou střešní krytiny a okapových systémů a dalších doplňků. Samotný ráz budov je moderní, jednoduchý a účelný. Aby byl naplněn záměr vystavět bezúdržbové a trvanlivé stavby, jsou zvoleny materiály se zvýšenou životností a s žádnou nebo malou mírou údržbovosti. Mezi takové materiály patří drážková střešní krytina Lindab Samline, použitá na všech budovách obytného souboru. Po předchozích špatných zkušenostech stavebníka s jinými plechy byl pro tento projekt upřednostněn lakovaný plech Lindab s povrchovou úpravou HB Polyester. Využití tohoto materiálu bylo podmíněno úzkou spoluprací s dodavatelem klempířských prací. Plech Lindab byl v tomto případě kladen pouze na svařenou 3mm lepenku.

Bylo třeba také vyřešit klíčové detaily střešních ploch. Mezi hlavní otázky patřilo prolnutí dvou střešních rovin a průběžné úžlabí v minimálním sklonu. Riziko zatečení bylo vyloučeno zhotovením úžlabí z jednoho kusu svitkového plechu Lindab s tvrdým jádrem. Tvrdý plech je formátován na větší šířku a spoje s krytinou se tak dostaly dostatečně daleko od středu žlabu, kde nemohou být zaplaveny odtékající vodou. Důraz byl kladen na jednotný typ povrchové úpravy, tedy HB polyester 50. To zahrnovalo i použití plechů Lindab na oplechování parapetů. Montážník se musel také vypořádat s atypickými kotlíky umístěnými na fasádě. Dále již pokračovaly běžné komponenty systému Rainline. Na celou stavbu byly zapůjčeny falcovací stroje Lindab. Zhotovené drážky tak dosahovaly kvality požadované investorem. Zásadním tématem byl také způsob odvětrání prostoru pod krytinou. Navržená míra větrání byla shledána nedostatečnou a po dohodě se stavebníkem se dimenze zvýšila. Tyto relativně nenákladné změny pomohou do budoucna vyloučit vznik zásadních problémů s kondenzací. Střešní krytina je označována za jednu z nejdůležitějších částí domu a nevyplácí se při jejím návrhu a realizaci sahat k jakýmkoliv kompromisům.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]