Zpět

Prodej dokončených bytů z období boomu stále vázne, jejich počet přesáhl 2 500

Dokončených neprodaných bytů připravených k nastěhování, které pražští developeři začínali stavět ještě v době realitního boomu, stále přibývá. V dokončených developerských projektech s 50 a více byty jich je aktuálně nabízeno celkem 2 519. Vyplývá to z analýzy pražského developerského trhu za třetí čtvrtletí 2010, kterou pravidelně zpracovává přední česká developerská společnost EKOSPOL a.s.
 

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Dokončených „ležáků“ v Praze přibývá. I přes oživení trhu
Pokud se podíváme na vývoj v počtu dokončených neprodaných bytů po čtvrtletích, zjistíme, že zatímco na konci prvního čtvrtletí letošního roku se v Praze nabízelo celkem 2 301 volných dokončených bytů, ve druhém čtvrtletí vzrostl jejich počet na 2 434. Ve třetím čtvrtletí pak již celkovým číslem 2 519 přesáhl hranici 2 500 bytů. Přitom se však v Praze jen od 1.1. do 30.09.2010 prodalo již 1954 nových bytů, což je více, než za celý loňský rok. Jak je to tedy možné?

Podle Evžena Korce, generálního ředitele EKOSPOL a.s., stojí za nárůstem počtu hotových volných bytů především vlna dokončování rezidenčních projektů, které byly zahájeny ještě v období končícího realitního boomu. „I když se několik desítek dokončených bytů v každém čtvrtletí prodá, stále se za stejné období také stovky bytů zahájených v době boomu dokončí, což na trhu doplní nabídku. Celkový počet neprodaných bytů tedy stále narůstá,“ vysvětluje Evžen Korec a dodává: „Tu nejhorší vlnu má ale již pražský rezidenční trh za sebou. Očekávám, že se nabídka dokončených bytů ustálí někde okolo čísla 2 600. Jak si s tím developeři poradí, pak bude záviset na jejich ochotě ke slevám.“

Drahé centrum netáhne. Největším problémem je cena
Nejvíce dokončených neprodaných bytů najdeme v širším centru města, zejména v městských částech Praha 3, na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10 a také v Praze 4. Společným jmenovatelem prodejního neúspěchu těchto bytů jsou podle Evžena Korce jejich vysoké ceny, které dnešní kupující jednoduše nejsou ochotni akceptovat. „Podle našich analýz se přes 63 % neprodejných bytů pohybuje v cenovém rozmezí 50 – 65 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH, přibližně 23 % je dokonce ještě dražších,“ vypočítává Korec.

Pouze necelých 14 % neprodaných dokončených bytů se tak cenově dostane pod hranici 50 000 Kč za metr čtvereční. „Pak je jejich nejčastějším problémem špatná lokalita, obvykle v blízkosti hlučné komunikace nebo naopak v tiché lokalitě, ale s velmi špatnou dopravní dostupností,“ tvrdí Evžen Korec a pokračuje: „Jinak si kvalitní nové byty v klidných lokalitách s dobrou dopravní dostupností do centra města a v cenách pod 50 000 Kč za metr čtvereční včetně DPH své kupce najdou i dnes. Padesát tisíc za metr vč. DPH je totiž hranice férové ceny.“

Za pravdu mu dávají prodejní výsledky společnosti EKOSPOL a.s., která své byty nabízí již za 38 000 Kč za metr čtvereční včetně DPH. Jako jediný velký rezidenční developer má všechny své dokončené byty vyprodány a všechny projekty ve fázi přípravy či probíhající výstavby registrují předprodanost vysoko převyšující 60 %.

Kupující hledají férovou cenu. Díky tomu se prodávají i byty „na papíře“
Díky vysokým cenám dokončených bytů se dnes výborně prodávají především nové bytové projekty, které již byly připravovány v době hospodářské recese. „V nových projektech, které byly připraveny již v době recese, se ceny srovnatelných bytů pohybují zhruba o 10-15 % níže. Dle dispozice a velikosti bytu to pro kupující znamená úsporu v řádu 150 tisíc až milion korun. Tato úspora je přitom vyšší, než náklady na nájemné, takže se kupujícím vyplatí koupit raději byt „na papíře“ a na nové bydlení si počkat,“ uzavírá Evžen Korec.
 

Graf s projekty s nejvíce dokoncenými neprodanými byty naleznete ZDE.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]