Zpět 1 fotografie

Posuvné dveře do pouzdra otestovali odborníci

Vlastnosti posuvných dveří do pouzdra doceňuje stále více majitelů interiéru. Kromě toho, že můžete vybírat z široké nabídky srovnatelné se škálou klasických otočných dveří, je jejich výhoda jednoznačná. Dokáží si poradit s oddělením jakýchkoliv prostor a ušetří vám spoustu místa. Každého, kdo uvažuje o jejich využití, jistě zajímá jejich odolnost a životnost. Právě tyto důležité aspekty se rozhodl ověřit výrobce dveří ve spolupráci s výrobcem stavebního pouzdra.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Bezstarostný chod posuvných dveří bezpochyby závisí jak na kvalitě samotného dveřního křídla, tak na systému zajišťujícím zasouvání dveří dovnitř pouzdra. Výrobci proto zajistili testovací zařízení, které nahradilo letité používání posuvných dveří do pouzdra, aby dokázali skutečnou odolnost konstrukce dveří a zároveň vnitřního pojezdového systému. Principem testu bylo zajištění automatického pohybu otevírání dveří. Vysunutí a zasunutí křídla přitom představovalo jeden cyklus. „V první fázi testování jsme dosáhli 200 000 cyklů, což odpovídá při průměrném otevírání dveří 20krát za den 27 rokům provozu v běžné domácnosti,“ uvádí Ing. Aleš Ullmann, manažer technického rozvoje společnosti SAPELI, a.s., která se postarala o speciální zařízení pro testování.

První část testu ukázala, že funkčnost dveřního křídla od největšího tuzemského výrobce interiérových dýhovaných dveří nebyla za dobu testování nijak ovlivněna a navíc křídlo zůstalo naprosto neopotřebené. Simulace dlouhodobého namáhání nevyvolala pochybnosti ani o kvalitě součástek nezbytných pro pohyb dveří. „Takovou roli, jakou hrají u otočných dveří závěsy, představují u posuvných dveří posuvné mechanizmy. Náš testovaný systém se skládá z kolejnice ze slitiny hliníku a vozíčků s kolečky z tvrdého plastu opatřenými kuličkovými ložisky,“ upřesňuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P. s r.o., výrobce stavebního pouzdra.

Díky velmi pozitivním výsledkům se výrobci rozhodli v testování toho, co všechno posuvné dveře do pouzdra vydrží, pokračovat. Na zkoušku bytové zátěže navazovalo testování tzv. objektové zátěže. Ve finále tak bylo dosaženo 500 000 cyklů zasouvání dveřního křídla do pouzdra. Po této náročné zkoušce jsou všechny součástky téměř neopotřebované a je jasné, že vydrží i několikanásobek tohoto zatížení. Výsledek je důkazem toho, že dveře s posuvným systém bez problému vydrží i silné provozy. Zkouška zátěže nahradila téměř 60 let užívání a dokazuje, že dveře, které obstojí i v takových provozech jako jsou nemocnice či školy, vám s jistotou poslouží po desetiletí. Potěšující skutečností také je, že moderní a elegantní dveře v kombinaci s praktickým způsobem otevírání zároveň splňují náročné požadavky na kvalitu a odolnost.

Testováním, které nahradilo téměř 60 let provozu, prošel vozíček s kolečky z tvrdého plastu od firmy "J.A.P.". Vozíček je součástí posuvného systému dveří SAPELI a po testování na něm nebylo patrné téměř žádné opotřebení. Kolečka jsou svým seřízlým tvarem uzpůsobena k perfektnímu centrování dveří na střed kolejnice. Zarážka na okraji jedné strany vozíčku zabezpečuje plynulé úplné zasunutí dveří do pouzdra. Naopak vozíček, který testy neprošel, má na první pohled poškozený povrch, obroušená kolečka a je značně opotřebený. Vozíček navíc pohybem po kolejnici narušil její hliníkový povrch.