Zpět 1 fotografie

Pasivní dům na dotyk ve Vaší blízkosti

MESH, mobilní energeticky úsporný dům od společnosti BASF, se vydal na evropské „turné”. Od konce března do května 2010 bude tento pasivní dům putovat po České republice, Rakousku, Slovensku, Polsku, Dánsku, Holandsku, Belgii, Velké Británii, Francii, Švýcarsku a Itálii.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Stavba s pevnou dřevěnou konstrukcí a podlahovou plochou 24 m2, která v roce 2009 objela Německo, byla doplněna o další energeticky účinné konstrukční prvky s produkty BASF a systémovými řešeními zákazníků: od zvukové izolace až po energeticky úsporná plastová okna.

Návštěvníci se mohou dozvědět více o hlavním aspektu pasivního domu: totiž o zateplení s inovovanými izolacemi společnosti BASF – Neoporem (EPS: expandovatelný polystyrén), který je určený především na izolaci fasád, a deskami BASF z tvrdé pěny extrudovaného polystyrénu (XPS) Styrodur C, které jsou využívány pro hydrofobní tepelnou izolaci, např. do podlahy, plochých střech a na obvodové stěny. Lidé v České republice budou mít možnost shlédnout mobilní dům MESH dne 8. dubna v Brně, v Národním stavebním centru a ve dnech 10. – 12. dubna v Olomouci v nákupním centru Olympia.

Všechna vhodná řešení pro návrhy pasivního domu
MESH, který byl postavený jako pasivní dům s kompletním zateplením a bezspárovým vzduchotěsným povrchem, slouží jako model pro návrh a výstavbu pasivního domu s lehce aplikovatelnou zvukovou a tepelnou izolací, energeticky úspornými okny a inteligentní klimatizací. Vedle kontaktního systému vnější izolace tvořené Neoporem a součástí bednící konstrukce na bázi Styroduru C od firmy Lohr Element, MESH nabízí také nové konstrukční prvky vhodné pro pasivní domy:

  • dekorativní pohlcovače zvuku z pěny Basotect® společnosti BASF, která je lehká a snadno se s ní pracuje. Kromě toho odolává vznícení;
  • solární kolektory od výrobce vytápěcích soustav Viessman, Allendorf s termální izolací Basotect. Tento materiál vykazuje výborné izolační vlastnosti i při vysokých teplotách a pozitivně ovlivňuje výměnu vzduchu v kolektoru při různých klimatických podmínkách;
  • energeticky účinné profily oken energeto® výrobce okenních systémů Aluplast, Karlsruhe. V okenních systémech s třemi vrstvami skla, které se řídí kritérii budoucí normy EnEV 2012 se využívají různé produkty společnosti BASF: dva ploché pásy z technického plastu Ultradur® High Speed (PBT: polybutyléntereftalát) jsou extrudované do profilu okna a nahrazují tak dosud běžné, tepelně vodivé kovové výztuže v konstrukci okenních křídel; zabraňuje se tak vzniku tepelných mostů a okna jsou o 20 procent lehčí. Na povrchu okenního profilu omezuje vrstva fólie od firmy Hornschuch, v které jsou zapracované pigmenty společnosti BASF Lumogen®, Sicopal® a Sicotan®, působení tepla a vytváří třpytivé barvy, zároveň zajišťuje vysokou životnost povrchu. S těmito technologiemi dosahují okna energeto o 20 procent lepších tepelně-izolačních vlastností než standardní plastové okna s ocelovým vyztužením;
  • Isokorb® XT od firmy Schöck, Baden-Baden, s izolačním jádrem z Neoporu: podle výrobců je tento tepelně-izolační element prvním a dosud jediným spojujícím elementem pro samonosné stavební komponenty, který Institut pro pasivní domy v Darmstadtu certifikoval jako tzv. komponent vhodný pro pasivní domy.

Koncept pasivního domu: Hospodárnost a ochrana klimatu
Pasivní dům si vystačí bez běžného vytápění a klimatizace, v létě však zůstává chladný, v zimě zase udržuje teplo. Pasivní domy jsou nejen energeticky úsporné, ale mají i prokazatelně lepší vnitřní mikroklima než běžné domy. Současné směrnice EU vidí normu pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie ("Nearly Zero Energy Buildings") jako budoucí energetický standard pro všechny novostavby. Typické prvky pro tento způsob výstavby jsou celistvý zaizolovaný obal budovy a zařízení nuceného větrání a rekuperace tepla. Spotřeba energie je nízká: Pasivní dům má podle definice Institutu pro pasivní dům v Darmstadtu spotřebu tepla na vytápění 15 kWh na metr čtvereční za rok, což odpovídá množství 1,5 litru topného oleje. Celková potřeba primární energie na vyprodukování zbytkového tepla, přípravu teplé vody a spotřebu elektřiny musí zůstat pod úrovní 120 kWh na metr čtvereční za rok.

Iniciátoři MESH
Projekt MESH byl spuštěn na začátku roku 2009 z iniciativy společnosti BASF a jejích 5 partnerů: architektů z firmy r-m-p (Mannheim), výrobců dveří a oken Ludwig Häußler (Speyer), výrobců domácí techniky Nilan Deutschland (Rödental), firmy Lohr Element (Gemünden) a také výrobce dřevěněných komponentů inholz (Mannheim).

Více informací najdete na www.mesh.basf.com

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]