Zpět 1 fotografie

Nezapomínejte při svých plánech na dveře

Stavba či rekonstrukce domu či bytu přináší mnoho otázek, které si rodiny pokládají. Jakou barvu stěn, jakou podlahovou krytinu, jaká okna, jaký nábytek. To jsou věci, na které nikdo nezapomene. Na co ale lidé zapomínají, jsou často dveře.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Dveře jsou pro nás totiž naprostou samozřejmostí a vůbec je nevnímáme jako něco, co působí jak esteticky, tak především prakticky. K estetičnosti není ani třeba cokoli dodávat. Stačí si uvědomit, že vstupní dveře je to první, co člověka na první pohled na domě či bytě zaujme. Už jste někdy viděli krásný dům, který hyzdí oprýskané dveře z dob normalizace? O takovém domě už vlastně ani není možné říci, že je hezký. Všechen jeho lesk, který stavebníky přišel na statisíce a možná i miliony, přichází naprosto vniveč, protože první, co kolemjdoucího zaujme, jsou právě ony starý oprýskané dveře, které dělají domu a jeho majitelům ostudu.

Bezpečnostní vchodové dveře
Při plánování rekonstrukce domu či bytu je opravdu nutné myslet i na dveře a to nejen z hlediska estetického. Důležitá je i praktická stránka. Podívejme se například na pojištění domu. Některé pojišťovny koukají při stanovení ceny pojištění i na jeho zabezpečení a první na co hledí je kvalita dveří, respektive jejich bezpečnost. I díky takové zdánlivé banalitě je možné ušetřit nemalé peníze a cena dveří se tak během několik málo let může i vrátit. Nejde ale jen o cenu pojištění. Za bezpečnými dveřmi člověk přeci jen člověk cítí bezpečněji a také tam ve větším bezpečí je, a to je přeci nejdůležitější.

Proč si pořídit nové a kvalitní dveře je tedy asi jasné. Nyní ale přichází otázka, jaké dveře zvolit. Možností je opravdu hodně. Cena, barva, kvalita, materiál, použití. To je výčet jen těch nejdůležitějších vlastností dveří. Každá z těchto vlastností pak souvisí s nějakou jinou.

V první řadě je nutné koukat na použití dveří. Venkovní dveře jsou úplně jiné než vnitřní dveře a také jejich cena se výrazně liší. Pojem venkovní dveře však nemusí rovnou znamenat, že se jedná o ty dveře, které vidí návštěvník jako první a které by měly být vizitkou vašeho obydlí. Těmto dveřím se říká spíše dveře vstupní či vchodové dveře. Venkovními dveřmi může být zadní východ na dvorek, kde dveře nemusejí být nikterak krásné. Stačí, aby byla snadná jejich údržba.

Od použití se tedy pomalu dostáváme k materiálu. Dřevěné dveře jsou hezčí a i v mnoha jiných faktorech předčí plastové dveře, ale ceny dřevěných dveří jsou výrazně vyšší, než u dveří plastových. Ani toto pravidla však nemusí platit vždy. I plastové dveře se vyrábějí v mnoha různých variantách a stavebník tak raději sáhne po plastu, který na první pohled připomíná dřevo ovšem je lehčí, trvanlivější a je méně náročný na údržbu.

Jak je vidět, vybrat dveře není nijak snadné a je třeba věnovat jejich výběru více času a úsilí, než si většina z nás myslí, ale snad je tento článek důkazem toho, že věnovat výběru dveří o trochu více, se prostě vyplatí.
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]