Zpět

Kupující změnili návyky: Hypotéku si berou jen na polovinu ceny bytu. Dříve na 70 procent.

Jak vyplývá z dlouhodobé analýzy společnosti FINEP Finanční služby, zákazníci si dnes na byt půjčují u bank a stavebních spořitelen pouze 50 procent částky potřebné k jeho pořízení. Druhou polovinu platí ze svých zdrojů. Za stavebního boomu byl poměr 30 % vlastních peněz a 70 % úvěr.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

„Jde o dlouhodobý trend, který pozorujeme zhruba od konce roku 2008. Lidé dávají z vlastních zdrojů podstatně více, než po nich banky požadují. Trend se týká bytů všech velikostí v našich projektech. Směr nastavený za krize se nemění ani dnes, kdy trh nemovitostí znovu nabírá na síle,“ říká Vladimír Zuzák, ředitel společnosti FINEP Finanční služby.

Nelze přesně určit, z jakých zdrojů lidé peníze čerpají. Podle Vladimíra Zuzáka jde však především o vlastní úspory a peníze získané v rodině. „Příčinou tohoto stavu byl určitě růst úrokových sazeb a významnou roli nejspíš hrála i změna uvažování lidí. Půjčit si v rodině už není stigma, ale spíše věc zralé úvahy. Příbuzní nežádají doklad o příjmu nebo úroky a jsou ochotni se splátkami nějakou dobu počkat,“ sděluje k příčinám poklesu zájmu o půjčky u bank Vladimír Zuzák.

Trend příklonu k financování z vlastních zdrojů je zcela zřejmý u nákupu novostaveb, kterých FINEP ročně prodá kolem pěti set. Díky velkému vzorku klientů je trend zobecnitelný na celý segment. „V oblasti second handů, tedy starších do prodeje nabízených bytů, bude nejspíš podíl vlastních prostředků nižší. Kupují je často lidé, kteří nemají přístup k dostatku finančních zdrojů,“ dodává Vladimír Zuzák.

Zdroj TZ

[carousel-horizontal-posts-content-slider]