Zpět 3 fotografie

Jak mít dokonalou stěnu celou ze skla

Pokud byste rádi, aby váš nový interiér zdobila celoskleněná stěna, je třeba včas promyslet všechny detaily, které tomuto designovému řešení předchází. Ideální je uzpůsobit požadavkům už stavební projekt. Kdo je připraven, není překvapen. A v případě celoskleněných stěn to platí dvojnásob. Proto zmíníme vše podstatné, co by vás mohlo později zaskočit.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Celoskleněné stěny beze sporu výrazně vyzdvihují estetickou hodnotu interiéru. Díky nim dodáte prostoru originalitu a nevšední kouzlo. Je však nezbytné uvědomit si, že skleněná příčka není zděná příčka. Prostory odděluje pouze opticky, nikoli akusticky. „Koncová hrana celoskleněné stěny nedoléhá přímo na zeď, v tomto rozhraní vzniká 3 milimetrová spára,“ upřesňuje paní Jana Vitešníková, ředitelka společnosti VV SKLO s.r.o., která má s interiérovým sklem bohaté zkušenosti a pokračuje: „Rozhodně neuvažujte o utěsnění tohoto detailu silikonem. Ten časem ztrácí svou průhlednost a navíc nedrží na zdi. Se spárou podél zdi souvisí také dobré provedení stavebního otvoru. Nedodržení jeho rovinatosti může vedle dokonale rovné hrany skla natropit pěknou neplechu. Hlídejte si proto i tyto zdánlivé maličkosti, které mohou zkazit celkový dojem z očekávaného výsledku.

Začneme-li od začátku u technických podmínek pro upevnění celoskleněné stěny, pak nestačí pouze lehká konstrukce sádrokartonové stěny či stropu. Ideální oporou a vyztužením pro tento případ suché výstavby je celoskleněné prvky uchytit do skrytých železných profilů (traverz). Je jasné, že u betonového stropu či stěny z cihel nemusíme další vyztužení provádět. „Je třeba si uvědomit, že 1 m2 skla o síle 10 mm váží 25 kg, 12 mm silné sklo už váží o pět kilogramů více, a to je váha, která potřebuje pevně ukotvit,“ doplňuje z praxe paní Vitešníková.

Celoskleněná stěna se vždy kotví do stropu a podlahy, někdy také do zdi, což záleží na jejím přesném typu a výběru kování. V horní části drží sklo svírací lišta kotvená na strop. Ve spodní kovový U profil zabudovaný v podlaze. Při jeho umístění je třeba dbát na naprostou přesnost roviny podlahy, protože ovlivní celou konstrukci stěny. Vybrat si můžete ze tří různých umístění U profilu – zcela skrytý v podlaze, částečně vyčnívající a nebo zcela viditelný, usazený na povrchovou podlahovou krytinu. „Navíc jedna praktická rada – U profil umístěný až na podlahové krytině je zároveň hospodyňkám užitečný tím, že zabrání vzniku skvrn na nejspodnější části skla při vytírání,“ uvádí paní Jana Vitešníková a dodává konstrukční tip: „Pozor na U profil skrytý v podlaze. V místech, kam se později připevní, se bude při montáži vrtat, a proto tudy nesmí vést podlahové topení.“

Praktická rada závěrem
Při výběru celoskleněné stěny myslete na to, že jednotlivé skleněné díly mají kvůli hmotnosti skla své limity. Maximální šířka jednoho skleněného pásu je standardně 1 metr. Když zvolíte rozměr menší na výšku, můžete si dovolit přidat na šířce, a naopak, při větší délce musíte ubrat na šířce. Rozhodující je celková hmotnost dílce. Zároveň nezapomeňte na to, že velikost dílů musí umožňovat transport a pronesení skla přístupnými vchody.

Designový tip
Pro celoskleněné příčky volte v obou místnostech stejný typ podlahy. Montáž se pak obejde bez přechodové lišty a vy si tím zachováte jednolitý vzhled celého prostoru a přechod mezi místnostmi na podlaze ani nepoznáte.
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]