Zpět

Hotelový komplex Planet Hollywood Towers Westage byl slavnostně otevřen

29. ledna 2010 v pět hodin odpoledne Pacifického času proběhlo v Las Vegas “Grand Opening” – Slavnostní otevření komplexu “Planet Hollywood Towers Westgate”, první věže z komplexu budov, 52podlažní skleněná budova v hodnotě šplhající k jedné miliardě amerických dolarů. Nový luxusní hotelový komplex, který je kombinací modelu vlastnictví tzv. timeshare* (‚frakční‘ vlastnictví nemovitosti) a tzv. kondominium (bytová jednotka v osobním vlastnictví), vyrostl jako projekt v joint venture mezi společností Planet Hollywood Hotels a privátně vlastněnou společností Westgate Resorts patřící Davidu A. Sieglovi a jeho rodinným příslušníkům. Slavnostního otevření komplexu v Las Vegas se společně s VIP hosty zúčastnil také architekt a hlavní designér projektu český rodák Michal Postránecký.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Michal Postránecký, který v současné době žije a pracuje ve Spojených Státech, kam se natrvalo přestěhoval v roce 2001, byl v červnu 2005 osloven architektonickou kanceláří Morris Architects, aby se stal hlavním designérem pro tuto prestižní zakázku v Las Vegas, v Nevadě. Architektonický návrh, který Michal Postránecký vytvořil a ve spolupráci s týmem architektů ze studia Morris Architects pod vedením jednoho z ředitelů studia Geralda B. Koie, byl z důvodu globální finanční krize rozdělen do dvou hlavních fází výstavby. Celý projekt bude mít ve své konečné podobě okolo 2500 rezidenčních jednotek navržených jako timeshare nebo kondominium. Většina obytných jednotek komplexu je zároveň využitelných jako hotelový pokoj. První fáze projektu má celkem 1201 obytných jednotek. Hotel / timeshare jednotky jsou umístěné od třetího patra budovy výše až do 46 patra. Další patra nad tímto 46. podlažím jsou vyplněna jednotkami od 400 metrů čtverečních až do 1,200 metrů čtverečních s luxusním výhledem na Las Vegas Bulvar / Strip a jsou určeny k prodeji do osobního vlastnictví (kondominium). Nejluxusnější kondominia jsou na straně orientované ke Stripu s balkonem, ze kterého je možný výhled více než 270 stupňů na Las Vegas od jihu až na Downtown Las Vegas na severu.

Nová moderní skleněná dominanta Las Vegas
Hlavním výrazovým prvkem budovy je červeně prosklené “křídlo” vyčnívající nad budovu, které tvoří v kontrastu s modrou prosklenou fasádou nepřehlédnutelnou stavbu nově vznikajícího panoramatu Las Vegas. Naproti “přes ulici” – Las Vegas Bulvaru, byla na konci minulého roku otevřena převážná část MGM City Centra, pod kterým se podepsali známí architekti z celého světa, jako M. Pei, D. Liebeskind a další. Designové řešení Planet Hollywood Towers navržené českým rodákem Michalem Postráneckým tak může směle “soupeřit” s těmito slavnými jmény. Obzvlášť po dokončení celého komplexu budov bude výraznou součástí města, kde se nikdy nejde spát, a města, které neustále překvapuje svým nekonečným rozvojem překonávajícím každou krizi novými a vyššími budovami. Nyní i výrazně moderního charakteru.

Pro architekta Michala Postráneckého, zastupujícího českou architektonickou školu ve tvrdé světové konkurenci na druhé straně Atlantiku, je to obrovský úspěch a životní zkušenost, která je v mnohém ojedinělá a v českých zemích zcela určitě nelehko k nalezení. Úkolem Michala Postráneckého v rámci projektu byl nejenom návrh budovy a všech jejích detailů a komunikace a koordinace s klientem, ale díky svým schopnostem, a širokému záběru osobních a profesionálních zkušeností, postupně přejal také roli hlavního koordinátora provádějícího projektové dokumentace a manažera projektu, a koordinace mezi týmy v Orlandu a Las Vegas při průběhu stavby. Vedl hlavní jednání za tým architektů s generálním dodavatelem stavby a jeho významnými subdodavateli.

Jak sám říká: „Jedním z největších “oříšků” bylo navrhnout celoskleněnou fasádu a “pověsit” ji na všechny části železobetonového skeletu s předpínanými podlažními deskami, protipožárními detaily mezi jednotlivými podlažími ve styku vodorovných konstrukcí s fasádou, a to vše se splněním všech požadavků na tepelnou izolaci v souvislosti s kalkulacemi vyplývajícími z energetické normy se specifickými podmínkami podnebí v Las Vegas. Obzvlášť obtížné bylo rozdělit projekt uprostřed zpracovávání projektové dokumentace v momentu výběru generálního dodavatele stavby. Stavba nebyla původně navržena tak, aby mohla být rozdělena na dvě či více částí a tak bylo nutné přizpůsobit celý design a vnitřní uspořádání tak, aby bylo možné uspokojit nejen klienta, ale i příslušný “stavební úřad”. Největší výzvou však byla spolupráce s klientem, který často dokázal změnit již odsouhlasený návrh a to i dokonce v průběhu samotné stavby. Tyto změny bylo poté nutno nejen překreslit do projektové dokumentace a nechat vždy schválit úředníky ze stavebního úřadu ve velice komplikovaném a zdlouhavém procesu, ale již před tím zkoordinovat s generálním dodavatelem stavby, který pochopitelně změny neměl rád. Administrativní proces během stavby a kontrola financování a prostavěných prostředků ze strany finančních institucí poskytujících část financí byla velice poučná a inspirativní zkušenost. Vše se muselo vejít do daného rozpočtu, který se dokonce několikrát snižoval během stavby, a bylo třeba udělat mnoho úprav v architektonickém návrhu. Například zmizely původní balkony včetně speciálního LED osvětlení na východní straně budovy a “křídlo” z červeného skla, které bylo původně protažené až do spodních pater budovy, bylo podstatně zkráceno. Konečný výsledek je však i přes tyto zásahy v průběhu stavby velice dobrý a je jistě jedním z nejmodernějších objektů v “timeshare” architektuře na celém světě.“

Michal Postránecký v současné době žije v Sarasotě na západním pobřeží Floridy. V poslední době se několikrát na skok zastavil v Čechách, kde začínal svoji kariéru. Věří, že i zde jej v budoucnosti čeká ještě nejedna zajímavá zakázka.

Pro více informací o Michalu Postráneckém, nebo v případě zájmu o fotografie PH Towers ke stažení navštivte: www.postranecky.com.
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]