Zpět

Fasáda roku 2009: nominace vyhlášeny

19. 2. 2010 se v Brandýse nad Labem sešla odborná porota, aby vybrala kandidáty do finále jubilejního 10. ročníku celostátní soutěže Fasáda roku 2009. Do soutěže pořádané společností Baumit se letos se přihlásilo úctyhodných 177 staveb. Odborná porota vybrala dvacet nominací z obou hlavních kategorií. Z nich bude vyhlášeno celkem devět oceněných staveb na slavnostním galavečeru, který se uskuteční 15. dubna 2010 v Hudebním divadle Karlín.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

„Musím s potěšením konstatovat, že i přes všudypřítomnou kritiku řemeslnických prací v českých médiích, se v letošním roce sešla celá řada velmi kvalitních přihlášek. Poukazuje to na celkovou rostoucí úroveň stavebních prací, ale i stoupající prestiž soutěže. Mezi odborníky, ale i koncovými zákazníky začíná mít pojem Fasáda roku váhu. Není výjimečné vidět architektonická studia, projektantské kanceláře nebo stavební firmy, či developerské projekty, které se snaží lépe prodávat svou práci právě na základě tohoto hodnocení. Je to velké ocenění pro společnost Baumit, které se s naším přispěním podařilo během jednoho desetiletí vybudovat reprezentativní a nezávislé soutěžní klání,“ říká dlouholetý předseda poroty Fasády roku prof. Ing. Miloslav Pavlík, CSc.

Jasně vymezené hranice
U přihlášených staveb se již tradičně hodnotí jejich fasáda z inovačního hlediska, dále architektonické ztvárnění, ale i množství použitého materiálu Baumit. „Vybrat deset zástupců z každé kategorie nebylo zase tak náročné. Pravidla jsou jasně nastavena a poměrně úzce vymezená kritéria nám do velké míry ulehčují rozhodování. Nehodnotí se pouze pohledové, ale i stavebně-fyzikální hledisko fasád. Dále se samozřejmě neubráníme hodnocení celkového dojmu staveb. Například u jedné z přihlášky jsme dlouho váhali, než jsme ji zařadili mezi 10 nominovaných. Nepříliš citlivá přístavba rušila dojem z jinak celkově velmi vydařené fasády,“ komentuje rozhodování poroty její předseda prof.Pavlík.

Novostavby ovládla „šedá“ Praha
„Nominované novostavby letos bohužel zcela jednoznačně ovládla Praha. Říkám bohužel, neboť se vždy snažíme poukázat na zajímavé stavby v regionech, “ posteskl si Pavlík. Z deseti nominovaných staveb se pouze dvě nacházejí mimo Prahu. Jedná se o nákupní centrum Atrium v Hradci Králové a centrálu společnosti Pekkas v Plzni. Obchodní dům Atrium se může pochlubit zajímavou, technicky velmi náročnou fasádou složenou z kontaktního tepelně izolačního systému s keramickou povrchovou úpravou, která je ukázkou současných technologických a materiálových možností. Krom toho mezi nominacemi vyniká i zemitou barvou, která vyniká nad převládajícími šedobílými kompozicemi.

 

 

 

Rekonstrukce panelových domů mile překvapily
„Oproti letům minulým se mezi nominovanými snížil podíl zajímavých rekonstrukcí historických budov. Na druhou stranu nás potěšilo několik velmi vydařených sanací panelových domů. Ty se často stávají obětí lidové tvořivosti, která vskutku nezná hranic. Proto nás příjemně překvapilo decentní a zároveň nápadité a vtipné zpracování rekonstrukcí, které doufám poslouží jako inspirace pro ostatní architekty a nasměrují nás do budoucna.

 

 

 

O jednotlivých nominacích rozhodovala porota složená ze stavebních odborníků, které předsedal prof. Ing. Miloslav Pavlík, CSc. Dalšími členy poroty byli: autorizovaná architektka Ing. arch. Marcela Bílková, Doc. Pavel Svoboda, CSc. z pražského ČVUT, Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, Ing. Tomáš Chromý, člen ČKAIT, Ing. Pavel Štěpán, viceprezident ČSSI a Ing. Pavel Med, jednatel Baumit, spol. s r.o.