Zpět 1 fotografie

Dýha tradiční, a přesto exotická

Pro svoji neopakovatelnou krásu a pocit z pravé přírody je dýha jedním z nejčastějších materiálů při volbě interiérových dveří a zárubní. Svoji tradici a pevné místo v tomto segmentu materiálů si udržují tradiční české dřeviny, a to buk či dub. Pevnou stálicí je ovšem i dýha třešně, javoru, ořechu, hrušně či mahagonu. Poslední roky se na českém trhu pevně usadily i dýhy z exotických krajin jako například zebrano, wenge či bubinga. Všechny tyto dřeviny se využívají nejen v nábytku či bytových doplňcích, ale stranou nestojí ani dveřní křídla se svými zárubněmi.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

„Dveře a zárubně SAPELI na svém povrchu nesou téměř všechny vyjmenované dřeviny. Český zákazník stále vyžaduje tradici v podobě buku, třešně či ořechu, ale zároveň hledá exotiku v dýhách z afrických stromů,“ uvádí Stanislav Zikmund, obchodní ředitel SAPELI, největšího českého výrobce interiérových dveří a zárubní.

Dýha je ryze přírodním materiálem a jako takový má svá specifika. Jedním z nich je skutečně originální kresba dřeva, a to na každém dveřním křídle zvlášť. „Často se setkáváme s tím, že zákazník by chtěl, aby všechny jeho dveře měly úplně stejnou kresbu dřeva na celé své ploše. Ovšem toto skutečně umí pouze umělé materiály, folie nebo laminát. Jednoduše, přírodní kresba je přírodní kresba. Nicméně jsme se snažili najít možnost docílení jednotné kresby i s přírodním materiálem. A myslím, že cestu jsme našli, a to v podobě tzv. ARO dýh,“ vysvětluje Aleš Ullmann, manažer technického rozvoje SAPELI, který pokračuje. „Speciální výrobní postup zajišťuje u přírodní dýhy jednotnost barvy a kresby všech dveří v interiéru a přitom nadále zůstává zachována přírodní krása dřeva.“

ARO dýhy mají svůj základ v tradičních i exotických dřevinách, ale vždy působí velice exoticky a originálně.

Stříbrný jasan – rozšiřuje škálu již zavedených „stříbrných“ dýh, které jsou výrobci nábytku i dveří používány. Neutralita barevnosti tohoto povrchu zajišťuje nekonfliktnost dveřního křídla s ostatním interiérem. Dýha stříbrného jasanu vyniká zejména na hladkém typu dveřního křídla v kombinaci s kovovými rámečky kolem skleněné výplně či intarzovanými kovovými detaily i plných modelů dveří. Vhodným doplňkem jsou kovové proužky v ploše, kovové hrany nebo kovové zasklívací lišty.

Stříbrné zebrano – klasickou dýhu zebrano již v nabídce SAPELI najdeme v kolekci exotických dýh od roku 2006. Jeho trendová forma je laděná do tmavě šedé barvy, která je v moderních interiérech často volena, a to zejména pro svoji lehkou vzájemnou kombinovatelnost. Podkladová tmavá šeď je rozsvícena stříbrnými vlákny dřevní hmoty.

Polenská švestka – dýha typická příjemně teplou, kmenově hnědou barvou s dávkou zlatavého třpytu. Tento nekonfliktní přírodní dekor může být užitý prakticky v jakkoliv řešeném moderním i tradičním obytném či kancelářském interiéru.

Dýha makasar – dýha makasar je tmavou perlou v interiéru. Tato luxusní dřevina ebenovitého typu je výborným doplňkem pro vyzdvižení světlých kovově stříbrných doplňků. Dýhu makasar se na dveřním křídle vyplatí doplnit kovovými intarziemi či hliníkovými hranami, které navíc i hrany dveřního křídla ochrání.

Dýha indická jabloň – jemné jabloňové dřevo laděné do světlého až zlatavého odstínu působí na dveřním křídle velice ladně a jemně. Je ideální volbou k prosvětlení každého prostoru.

Dýha citron – originální dýha díky svému světle žlutému nádechu přináší zcela specifickou přírodní barevnost. Svému majiteli zajistí neopakovatelnou atmosféru jižního ovoce.

Dýha polární ořech a dýha africký ořech – ořechová dýha je obecně velice žádaná a populární. Její dvě alternace s výraznými texturami jsou laděny každá k opačným koncům barevné stupnice. Polární ořech svá tmavá dřevní vlákna prezentuje na světlé podkladové ploše dřevní hmoty, africký ořech naopak zastupuje černý kontinent tmavým podkladem s výraznými světlými vlákny, které vytváří charakteristickou kresbu.