Zpět 4 fotografie

Barevné skleněné obklady jsou praktickým a krásným doplňkem moderních kuchyní

Moderním kuchyním dominuje minimalistický vzhled. Ten je charakteristický ostrými hranami a použitím kovu i skla. Skleněné obklady jsou trendem, který na tuto kuchyňskou módu navazuje. Proč jsou skleněné obklady čím dál oblíbenější? Důvodem je především jejich velká odolnost, díky níž je obložení ideální do namáhaného prostoru za kuchyňskou linkou, a neomezená barevná škála. Všemi těmito přednostmi se může chlubit extra čiré sklo od české společnosti Amirro.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Jak skleněné obklady pronikaly mezi české zákazníky? Jednostranně lakované sklo bylo na trh uvedeno již před několika lety. Své uplatnění si našlo především ve výplních dveří vestavěných skříní. Zároveň se začalo používat i jako obkladový materiál, a to především ve foyer nejrůznějších veřejných budov a pak za kuchyňské linky.

V kuchyních se ale toto lakované sklo příliš neosvědčilo. Standardní a nejrozšířenější tloušťka tohoto skla je 4 mm, což je pro vysoce namáhaná místa, jako jsou elektrické zásuvky zabudované do obkladu nebo stěna v blízkosti varné desky, bohužel nedostatečné. Náročný zákazník se však nechce vzdát komfortu pohodlně dostupných zásuvek v kuchyni ani snadno omyvatelného skleněného obkladu za varnou zónou.

„Proto jsme ve společnosti Amirro vyvinuli vlastní způsob lakování silnějšího, 6mm skla, které navíc před nanesením barvy necháme vytvrdit. Tím se nám podařilo eliminovat riziko prasknutí již nalepeného skla vlivem mechnického namáhání nebo změn teploty a zároveň se nám tím otevřela možnost nabídnout neomezenou škálu barev. Stačí, pokud si zákazník vybere ze vzorníku RAL nebo NCS, a my mu barevné sklo vyrobíme na zakázku. Kromě toho jsme vytipovali 12 nejžádanějších barev, které nabízíme standardně. Protože běžné sklo float je zabarvené trochu do zelena, používáme pro barevné skleněné obklady extra čiré sklo, které nezkresluje barvu laku,“ popisuje Lucie Hronová ze společnosti Amirro, která je specialistou na sklo a skleněné obklady a také největším českým výrobcem zrcadel.

„Musím jen upozornit, že na obložení stěny za plynovým sporákem se sklo nehodí, protože zde dochází k příliš prudkým změnám teplot, které bývají hlavní příčinou prasknutí skla,“ upozorňuje Lucie Hronová.

Výhodou skleněného obkladu je vedle moderního designu především jeho výborná omyvatelnost a odolnost vůči nejrůznějším čisticím prostředkům. Obklad z velkých formátů odstranil z kuchyně problém zamaštěných spár mezi dlaždičkami. S barevným sklem je možné udržovat kuchyň skutečně hygienicky čistou. „Dokonce je možné použít sklo s antibakteriální povrchovou úpravou pro skutečně velmi náročné zákazníky nebo pro provozy vysokými nároky na hygienu jako například nemocniční laboratoře či novorozenecká oddělení,“ dodáva Lucie Hronová z Amirra.
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]