Zpět

Analýza EKOSPOL: stavební zakázky od rezidenčních developerů příští rok porostou

V příštím roce objem zakázek od pražských rezidenčních developerů pro stavební firmy konečně znovu poroste. Vyplývá to z analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL a.s. Zatímco v letošním roce dosáhne objem stavebních zakázek od rezidenčních developerů zhruba 2,1 miliardy korun, výhled na příští rok nabízí investice až 3,7 miliardy korun. Oproti letošnímu roku – nejslabšímu za poslední tři – by se tak jednalo o nárůst o více než 76 %.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

Pokles počtu developerských společností = pokles cen stavebních prací
V letech 2009 a 2010 došlo ke značnému úbytku aktivních developerských společností, které v Praze staví a prodávají své byty. „Zatímco v době realitního boomu se na trhu pohybovalo více než 115 aktivních rezidenčních developerů, dnes jich napočítáte sotva 70,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s. a dodává: „I když se to mnoha lidem nebude líbit, já si myslím, že hospodářská krize českému realitnímu trhu jednoznačně prospěla.“

Díky snížené stavební aktivitě a poklesu poptávky po stavebních pracích totiž výrazně klesly jejich ceny, a to v řádu desítek procent. „Pokles cen umožňuje developerům u nových projektů nastavit ceny bytů hluboko pod magickou hranicí 50 000 Kč vč. DPH za metr čtvereční. A kvalitní byty za tuto cenu jdou na odbyt stejně výborně, jako v době boomu,“ tvrdí Korec.

Příští rok se prostaví 3,7 miliardy Kč, v roce 2012 ještě o miliardu víc
Analytici EKOSPOL a.s. zjistili, že pro rok 2011 se v Praze plánuje výstavba nejméně 2 800 nových bytů v 27 developerských projektech s 50 a více byty. Jde o byty, které se již nyní prodávají, ale ještě se nezačaly stavět. Lze tedy předpokládat, že výstavba těchto bytů bude zahájena v roce 2011. Na základě vlastních dlouholetých zkušeností odhaduje EKOSPOL a.s. celkovou výši investičních nákladů na nejméně 3,7 miliardy Kč.

Výhled pro rok 2012 je ještě optimističtější – podle připravovaných projektů pražských developerů, které se ještě ani nezačaly prodávat, a podle připravovaných projektů v databázi EIA, by měla být v roce 2012 zahájena výstavba nejméně 3 500 nových bytů. To představuje investiční náklady ve výši nejméně 4,7 miliardy korun.

Velcí pražští developeři se podle Evžena Korce svými plány připravují na situaci, kdy bude na trhu reálný nedostatek malých a cenově dostupných bytů. „Díky výraznému poklesu počtu nově zahájených bytů v loňském a letošním roce lze očekávat, že nedostatek těchto bytů nastane právě příští rok. Proto developeři plánují v následujících dvou letech výrazně vyšší investice, než letos nebo vloni,“ myslí si Korec.

Rezidenční projekty – kapka v moři
Pro české stavební firmy je ale z hlediska objemu investovaných prostředků pražská rezidenční výstavba pouze kapkou v moři. Daleko důležitější jsou pro ně liniové stavby a další zakázky plynoucí především z veřejného sektoru. A tam se na lepší časy zatím neblýská. „Náznaky růstu v příštím roce nevidíme ani náhodou, stát například snížil investice do dopravní infrastruktury o 35 miliard korun," nechal se již v minulém týdnu slyšet šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.
 
Vývoj stavebních zakázek naleznete ZDE.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]