Zpět

6 rad pro dokonalý vzhled garážových vrat

Garážová vrata jsou součástí rodinného domu a jejich vzhled tak může ovlivnit ráz celé budovy. Proto je třeba věnovat výběru garážových vrat patřičnou pozornost i čas. Poradíme vám, na co se při výběru dekoru a prolisu garážových vrat zaměřit, abyste neudělali chybu a získali dokonalý design. Současný trh nabízí celou řadu možností od jednobarevných garážových vrat mnoha odstínů, různých dekorů imitujících dřevo, dále jemných a hrubých vlisů rozčleňujících povrch, až po vkusné dekorativní a funkční doplňky.

Publikováno: 29.07.2010
Rubrika:
Autor: (red)

1. Garážová vrata by měla ladit se zbytkem domu
Prvním krokem při výběru správného designu je volba barvy. Uvědomte si, že plocha garáže tvoří největší část z otvorových výplní, proto by s ostatními prvky domu měla tvořit kompaktní celek. Pokud si při volbě vzhledu garáže nevíte rady, slaďte ji s barvou oken. Tato varianta je nejjednodušší, a navíc bude dům působit celistvým dojmem. V případě, že máte bílá okna, můžete zvolit i garáž v bílé barvě. Pokud jste vybrali okenní rámy s barevnou folií s dekorem imitujícím dřevo, potom je nejvhodnější pořídit si garážová vrata ve stejném dekoru. „Nabídka dekorů imitujících dřevo, kterou poskytují výrobci garážových vrat, je dnes plně přizpůsobena paletě dekorů, v nichž jsou vyráběna okna a dveře. Každý zákazník tak má možnost absolutně sladit garážová vrata spolu s dekorem okenních rámů či vchodových dveří,“ zdůraznil Miroslav Hasa, majitel společnosti Trido, předního výrobce garážových vrat. Garáž však nemusíte ladit výhradně s barvou oken, zapojte fantazii a vyberte vzhled, který ladí s fasádou, příjezdovou bránou nebo plotem.

2. Krása je v jednoduchosti
Preferujete-li moderní mladistvý styl, sáhněte po garážových vratech v jedné barvě. Kromě tradiční bílé barvy působí velmi stylově a moderně také vrata v barvě kovu. Většina výrobců dnes nabízí možnost výběru barvy ze vzorníku RAL. Paleta barev je tedy opravdu široká, můžete vybírat od tlumených pastelových odstínů po extravagantní křiklavé barvy. Pokud ladíte barvu garážových vrat s fasádou, není vhodné použít stejný odstín. Vždy volte raději variantu tón v tónu. V případě, že chcete garážová vrata zdůraznit, potom se rozhodněte pro barvu o několik odstínů tmavší, než je fasáda. Světlejší tóny zase napomohou garáž potlačit.

3. Dekor dřeva je nadčasový
Nejste-li zastánci strohé elegance, kterou vynikají jednobarevná vrata, jistě si vyberete z široké škály dekorů dřeva. Na garážových vratech tradičně nejlépe vynikají dekory s imitací dřeva. Jedná se o povrchovou fólii s kresbou různých druhů dřev mořených do rozmanitých odstínů. Dnešní trh již nabízí možnost výběru od klasických dřev až po ta exotická. Vrata v dekoru dřeva působí přirozeným dojmem, navíc je tento motiv nadčasový. „V českém prostředí dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější dekory zlatý dub, následuje mahagon, ořech nebo třešeň. K letošním hitům patří dekor winchester,“ prozradil Miroslav Hasa ze společnosti Trido. Mezi moderní trendy patří právě dekor jádrového dubu winchester a dále pak dekory siena rosso a siena noce, které jsou populární pro svou působivou kresbu a tlumené vybarvení.

4. Klíčem k úspěchu je kvalitní prolis
Nejdůležitějším krokem při výběru vzhledu garážových vrat je volba jemného a hrubého prolisu. Prolis vytváří strukturu vnějšího plechu vrat, čímž výrazně ovlivňuje celkový vzhled garáže. Výrobci nabízejí možnost výběru ze tří druhů jemných prolisů. První variantou je hladký plech bez prolisu, tedy bez jakékoliv struktury. Je sice elegantní, ale připravte se, že na něm bude vidět každý škrábanec a nečistota. Proto je vhodné hladký prolis zkombinovat s povrchovou fólií s designem dřeva, která skryje i případné poškození vrat. Další možností povrchové úpravy plechu je prolis Woodgrain, který imituje strukturu dřeva a je tak ideální pro všechny barvy i dekory. V případě použití fólie s výraznou kresbou dřeva může dojít k překrývání vlisů dřeva s kresbou na fólii, což bude působit nepřirozeně. Z funkčního hlediska je však prolis Woodgrain nejideálnější variantou, protože jeho struktura maximálně zvyšuje mechanickou tuhost plechu a zároveň jeho odolnost proti poškrábání a je tak vhodný i do více namáhaných míst. Alternativou je prolis s názvem Stucco, který je charakteristický hustě a nepravidelně rozmístněnými výstupky. Tento typ úpravy vnějšího plechu garážových vrat byl původně vyvinut pro průmyslové účely, je tedy rovněž vysoce odolný proti poškození.

5. Vzhled garáže ovlivní hrubý prolis
Vzhled garáže můžete významně ovlivnit také výběrem hrubého prolisu, který rozčleňuje vnější plochu vrat. Stálicí na trhu s garážovými vraty je kazetový prolis, jenž vychází z původních dřevěných sekčních vrat. Plocha garážových vrat je tak rozčleněna do jednotlivých kazet. Dále můžete vybírat z několika typů lamel – podélných prolisů drážek ve tvaru písmene V. Lamely vkusně rozdělují jednolitou plochu vrat do podélných pásů. Klasické lamely mají prolisy drážek se vzájemným odstupem asi 10 centimetrů. Tento typ byl původně vyvinut pro průmyslová vrata, nyní je však hojně využívaný i u rodinných domků. Kromě klasických lamel je možné zvolit i široké lamely s větším odstupem mezi drážkami (až 25 centimetrů) či navíc variantu s širší drážkou. Nejžhavější novinkou na trhu je takzvaná mikrodrážka, kdy garážová vrata mohou svou strukturou připomínat valchu na praní. U tohoto druhu prolisu je povrch plechu prolisován množstvím po sobě jdoucích vlisů ve tvaru písmene V. Pokud jste zastánci jednoduchého designu, můžete samozřejmě zvolit vnější plech hladký, případně se strukturou Woodgrain, nebo Stucco bez jakéhokoliv hrubého prolisu. Vodorovné drážky na ploše vrat tak vytvoří pouze spoje mezi jednotlivými sekcemi.

6. Nebojte se využít vlastních představ
Máte již finální představu o vzhledu vaší garáže, ale pořád vám k dokonalosti něco schází? Vylaďte vrata pomocí doplňků a zajímavých detailů. Na dnešním trhu můžete vybírat z mnoha možností, ať už jsou to praktické kliky či madla nebo atraktivní okna nejrůznějších tvarů, která navíc do prostor garáže přivedou denní světlo. „Stále populárnější se stává oživení garážových vrat pomocí dekorativních vzorů, které jsou vyřezávány laserovou technologií a aplikovány na jednotlivé sekce. Zákazníci mají možnost vybírat ze základních tvarů, nebo si mohou navrhnout vlastní dekoraci, díky které budou vrata jedinečným originálem přesně podle jejich vlastních představ,“ doplnil Miroslav Hasa z firmy Trido, která nabízí široký sortiment garážových vrat.

Více informací naleznete na www.trido.cz.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]