Zpět

Zeptali jsme se za Vás…

Ing. Petra Čeliše, ze společnosti RealSan na to, jak postupovat po povodních.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika: ,
Autor: (red)

Pane inženýre, Vaše společnost se zabývá také sanací vlhkého zdiva. Tedy činností, která je po současných povodních velmi žádaná. Jak by lidé měli postupovat a čeho se vyvarovat?
Ze zkušeností víme, že v podobných situacích se objevují obchodníci, kteří za relativně nízkou cenu nabízejí tzv. zaručené přípravky a jednoduchá zařízení. V tu chvíli možná něco málo ušetříte, ovšem záhy na tuto „úsporu“ doplatíte.

Člověk, který se chce co nejrychleji vrátit domů, často naletí. Zdůrazňuji, že tyto přípravky – mnohdy bez certifikace – nemají lidé ani možnost reklamovat.

Proto jako autorizovaná společnost, která se výrazně podílela na sanacích domů, zničených povodněmi v minulých letech, i nyní poskytujeme občanům rychlou a účinnou pomoc. A to přímo v postižených oblastech.

To má několik výhod. Na místě uděláme posouzení a stanovíme správný a pro konkrétní objekt optimální postup a řešení. Lidem poskytneme fundované informace, a tím jim ušetříme peníze za neúčinné přípravky a zabráníme zbytečným problémům, které neodbornou sanací vlhkého zdiva následně vznikají. Největší škody zaznamenáváme například z podcenění kondenzační vlhkosti, případně z následků po nevhodném ošetření protiplísňovými přípravky, které působí větší zasolení zdiva.

Občané nás mohou kontaktovat také na e-mailové adrese: realsan@baurex.cz nebo na telefonním čísle: 485 246 501-3.
Je lépe, když se lidé ptají i na zdánlivé banality, než abychom společně za nějaký čas řešili stejný problém.

Poradíte lidem něco praktického?
Vlhká omítka musí ze zdiva dolů vždycky, a to co nejdále od poškozeného objektu, aby se kontaminované soli nedostaly přes zeminu zpět do zdiva. Pokud Vám někdo bude tvrdit, že ne, že lze nasáklou omítku vysušit např. nějakým přípravkem, nevěřte mu. Je to hloupost. Struktura těchto omítek je více či méně neprodyšná, takže vlhkost ze zdiva „nevytáhnou“ ani výkonné vysoušeče. A vysoce koncentrované soli, které voda přinesla do omítek, způsobí nakonec destrukci těchto omítek.

Naše společnost pro tyto účely doporučuje vyzkoušenou a spolehlivou sanační omítku z povodní v letech 2002 – 2003 Baurex SMS, která funguje na bázi cementu. Je výrazně tvrdší a dokázala odolat i v případech, kdy se voda v krátkodobém horizontu znovu vrátila. Hlavně se nerozmočila, což je pro většinu vápenocementových sanačních omítek charakteristické.
Na rozdíl od jiných prostředků vlhkost ve zdivu neuzavírá, ale odvádí ji ven ve formě vodních par. Zeď pod novou omítkou může dýchat, přičemž její povrch zůstává suchý. Naše doporučení vycházejí ze zkušeností z povodní v roce 2002, kdy jsme ve výběrovém řízení, v rámci projektu humanitární organizace ADRA, posuzovali a navrhovali řešení pro více než PĚT tisíc zatopených domů na území celé České republiky.

Více informací naleznete na www.realsan.cz.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]