Zpět 11 fotografií

Vícepodlažní dřevostavby: fikce nebo realita?

Diskusní setkání architektů, developerů, odborníků z oblasti dřevostaveb a zástupců odborných médií řešilo otázku výstavby dřevostaveb jak u nás, tak ve světě. Akci pořádala společnost Envi A o. p. s. počátkem prosince v kavárně Foodoo v budově Danube House v Praze.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika: ,
Autor: (red)

Na programu byly mimo jiné konstrukční systémy (rámové, panelové, masivní…), energeticko-ekologické srovnání staveb ze dřeva a z ostatních materiálů či difúzně otevřené konstrukce.

Rovněž byly přítomným předloženy případové studie vícepodlažních objektů (např. devítipodlažního domu v Londýně či sedmnáctipodlažní kancelářské budovy ve Vídni).

Hovořilo se také o předsudcích a opodstatněných výtkách vůči dřevostavbám – týkajících se životnosti, vlhkosti a požární odolnosti. Představena byla rovněž unikátní dřevostavba – mateřská školka v Mrači u Benešova.

Aktivními účastníky byli Vladimír Bílek (ČVUT), Jan Krňanský (FSv ČVUT Praha), Lubomír Krov (ČVUT), Milan Peukert (ČVUT), Pavel Šmelhaus (Atelier ARS sro.).

Akce se konala pod záštitou MŽP ČR, partnerem se stal Metrostav Development a.s. a mediálním partnerem časopis Dřevostavby.

Zaznělo na akci:
Vladimír Bílek (ČVUT): „V České republice je podíl dřeva k ostatním materiálům ve výstavbě pouhá 3 %. Oproti vyspělé západní Evropě je to několikanásobně méně.“
Jan Krňanský (FSv ČVUT): „Subkonstrukce ze dřeva – zde je ohromný potenciál. Problém je v tom, že konkurenceschopná řešení, která by nahradila silikát, nejsou hotová.“
Martin Růžička (Penatus s.r.o.): 1.:„Všude ve světě se normy o dřevostavbách zjemňují a u nás se zpřísňují.“ 2.: „Dřevostavba má úžasný potenciál v efektivitě práce.“
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]